niedziela, 26 lutego 2023

Nasiona na kiełki

ławka z pni
maślaki
borowik
grzybobranie, gdzie na grzyby
przewodnik polski
polskie drzewa
rośliny leśne
kiełki, kiełkowanie, nasiona na kiełki
kiełki rzodkiewki
soczewica na kiełki
kiełkowanie nasion

W czwartek 23 lutego była dobra pogoda na prace działkowe. Zrobiłem tylko jedno foto starej zmurszałej ławki, bo później tak zająłem się pracą, że o zdjęciach zapomniałem. Muszę wyrobić sobie nawyk, żeby robić przerwy w pracach na wykonanie fotografii. Nie ma foto, dlatego krótko co takiego robiłem, że nie porobiłem fotograficznej dokumentacji działkowej.

Wcześniej pisałem o szkodach w drzewostanie spowodowanych przez wiatr i mokry śnieg. Usunąłem kilka wyłamanych sosen, ale pozostały jeszcze połamane gałęzie, które wiszą na nie wywróconych drzewach. Podkrzesałem (usuwanie gałęzi z dolnej części pnia) dużego dęba, żeby doświetlić pozostałe drzewa. Dużo czasu wymagało uporządkowanie terenu z uciętych i połamanych gałęzi. Dobrze, że pomagała mi żona, która zrobiła też cięcie jagody kamczackiej, aronii, porzeczki czarnej, przygotowała część ogrodu do siania oraz coś tam zasiała.

Prowizorycznie zabezpieczyłem ogrodzenie, które w jednym miejscu zniszczyła sarna lub jeleń. Stwierdziłem to po śladach na działce, bo na łosia były chyba za małe odciski racic. Zwierzę musiało uderzyć w ogrodzenie w pełnym pędzie, bo trzy słupki zostało wyrwane z ziemi. Oprócz ogrodzenia ten zwierzę zniszczyło na ogrodzie podpory jeżyny i winorośli. Zrobiłem przegląd całego ogrodzenia i wygląda na to, że intruz wydostał się z działki w tym samym miejscu, przez które wtargnął na nasz teren.

Dodaję tu maślaki i borowiki z poprzedniego roku i skarby lasu w słoikach oraz bieżące zdjęcia z kiełkujących nasion. Polecam kiełki do codziennego menu.

poniedziałek, 20 lutego 2023

Wiosna w ogrodzie

zabezpieczenie roślin przed mrozem
podwyższona rabatka z uprawą warzyw
ziemniaki młode, aronia, mięta
nawłoć
juka, nawłoć, berberys kolumnowy
mięta, grusza, aronia
dereń biały
lawenda, siedmiolatka, szałwia
kiwi ogrodowe
kwiat truskawki
obudowa studni
bluszcz pospolity
głóg, pigwowiec, tulipany
kwiaty głogu, kwitnący głóg
aksamitki, stokrotki
tawuła, pęcherzyca, jaśmin
trzmielina
jagody
pomidory czarne
wrzos leśny, wrzosowisko
borowik
bukszpan, świerk
gdzie rosną grzyby
borowiki szlachetne
gdzie szukać grzybów

Zaczynam przygotowanie do sezonu wiosennego w ogrodzie od przeglądania fotografii z poprzedniego roku. Widoczne na pierwszych ujęciach rabaty wymagają poprawienia.
Deski zostały zbite gwoździami, które nie trzymają się pod naporem ziemi i muszę je połączyć wkrętami.

Zbiory cebuli i ziemniaków były zadowalające. Posadzona nawłoć zostanie usunięta, bo boję się, że będzie trudna do opanowania. Lawenda pięknie kwitła i została wykorzystana w domu. Tu gdzie widać truskawki jest obecnie kwietna łąka, kiwi ogrodowe i magnolia.

Zaplątało się foto z prac przy obudowie studni i skalniaka. Ziemia na naszej działce jest słaba, ale coś tam rośnie. Najlepiej czują się tu grzyby. Wrzosy zostały posadzone w kilku miejscach, ale jak to bywa, przyroda sama szuka swoich miejsc. Co rok w leśnym zaciszu dużo się zmienia.

Czekamy z niecierpliwość na ciepłą wiosnę. A tymczasem zdobywam wiedzę, jak przycinać drzewka i krzewy, szczególnie jagodę kamczacką.

piątek, 10 lutego 2023

Ogrodowe podsumowanie

barwinek
truskawki ekologiczne
grzyby, borowiki, kosz grzybów
dynie ozdobne i dekoracyjne
słoneczniki
owoce pigwowca
maki polne, czerwone maki
lilie
jeżówki
suszenie lawendy
ziemniaki, fasolka, warzywa
borowiki szlachetne, grzyby
grzyby leśne, borowiki, kozaki,hamak
grzybobranie, leśne runo
sliwki węgierki, suszenie śliwek
dróżka leśna
kania czubajka
tulipany czerwone
róża pnąca
pęcherzyca, berberys
berberys przebarwiony
leśna dróżka
Już niedługo zacznie się nowy sezon ogrodowy. Jak już pisałem w poprzednim poście, pracy będzie dużo, bo trzeba naprawić szkody po zimie. Tymczasem udostępniam kilka zdjęć z działki, które mi się podobają. Przedstawiają w wielkim skrócie, co działo się w leśnym zaciszu 2022 roku.

Na wiosnę pięknie zakwitł barwinek, a wcześniej przed kwitnieniem przyozdobił koszyczek ze święceniem.
Truskawki były bardzo smaczne, ale w tym roku takich nie będzie, bo coś im zaszkodziło. Był urodzaj na grzyby i myślę, że i w tym roku ich nie zabraknie. Kwiaty piękne jak co roku. Śliwka węgierka obrodziła, a owoce częściowo zostały podsuszone na słońcu.
Lawenda wypełni zapachem mieszkanie, a owoce pigwowca podkręcą smak herbaty. Kanie czubajki wyglądają jak z bajki. Nareszcie róża pnąca pokazała swój urok. Jesień przebarwiła liście roślin i odsłoniła drogę działkową.

Jak Wam podobają się zdjęcia?