Nalewki

Ryby, dr贸b i ciel臋cina lubi膮 tylko bia艂e wina. Pod wo艂y, sarny i wieprze, czerwone wino lepsze. Frukty, deser i 艂akotki lubi膮 wina s艂odkie. A nalewk臋 - wie i kiep, mo偶na podczas, po i przed.
Dla os贸b zdrowych nalewki mo偶na stosowa膰 profilaktyczne na rozgrzewk臋 i popraw臋 nastroju. Dla os贸b maj膮cych problemy zdrowotne dawki nalewek powinny by膰 aptekarskie, kt贸re najpierw nale偶y uzgodni膰 z lekarzem.


Co nale偶y wiedzie膰 o nalewkach?    Ajer贸wka    Aroni贸wka nr 1    Aroni贸wka nr 2    Aroni贸wka nr 3    Bursztynowa    Dzi臋giel贸wka    Dzika r贸偶a    G艂og贸wka z owoc贸w    G艂og贸wka z kwiatostanu    Gruszkowa    Imbir贸wka z cytryn膮    Koniak domowy    Lawendowa    Lawendowa nr 2    Likier z czarnej porzeczki    Likier z kwiatu lipowego    Likier r贸偶any    Nalewka mniszkowa    Nalewka z li艣ci czarnej porzeczki    Orzech贸wka nr 1    Orzech贸wka nr 2    Pomara艅czowa    Poziomkowa    Smorodin贸wka    艢liwowica    Tarnin贸wka    Wi艣ni贸wka   
nalewki

Jak robi膰 nalewki?
Co trzeba wiedzie膰 przed wykonaniem nalewek? Zanim zaczniesz, przeczytaj poni偶sz膮 tre艣膰.
Receptur i przepis贸w wytwarzania nalewek jest bardzo du偶o. Opr贸cz tego samemu mo偶na eksperymentowa膰 w poszukiwaniu "idealnego" smaku odpowiadaj膮cemu naszemu delikatnemu podniebieniu. Wszystko zale偶y od naszej fantazji i wyobra藕ni.
Smak, zapach, kolor zale偶y od sk艂adnik贸w u偶ytych do wytworzenia trunk贸w (owoce, zio艂a, kwiaty, li艣cie, korzenie). R贸wnie偶 te same owoce lub zio艂a zebrane w innym terminie, ale dojrzewaj膮ce w r贸偶nych warunkach atmosferycznych wytworz膮 inny smak nalewki. Nawet, gdy wszystko robili艣my tak samo (ta sama receptura, data robienia, te same sk艂adniki, naczynia itp.) jak w poprzednim roku. Smak owoc贸w zale偶y r贸wnie偶 od gleby, na kt贸rej rosn膮.
UWAGA - odpowiedni % alkoholu potrzebnego do zrobienia nalewek otrzymujemy z 96% spirytusu, kt贸ry odpowiednio rozcie艅czamy zimn膮 przegotowan膮 wod膮 lub wod膮 niegazowan膮 z butelek.
Sa te偶 zwolenicy nalewk robionych na bazie samogonu (bimbru), ale spirytus to spirytus. St臋偶enie alkoholu powy偶ej 70% niszczy dobre sk艂adniki zi贸艂. Do przygotowania zio艂owych nalewek zwykle u偶ywa si臋 czystej w贸dki lub nawet s艂abszych alkoholi, najlepiej z rozcie艅czonego spirytusu.
Najbardziej warto艣ciowe s膮 nalewki ze 艣wie偶ych zi贸艂 (kwiaty, li艣cie, korzenie) i owoc贸w, bo podczas suszenia troch臋 ubywa lotnych substancji. 艢wie偶ych zi贸艂 dajemy 3 razy wi臋cej ni偶 suszonych. Wykorzystujemy tylko zdrowe sk艂adniki, do podkr臋cenia smaku dodaje si臋 przyprawy: imbir, kardamon itp.
W dobrej sytuacji s膮 zwolennicy nalewek, kt贸rzy posiadaj膮 w艂asn膮 dzia艂k臋 daleko od dr贸g i przemys艂u. Nalewki to nie alkohol, kt贸ry spo偶ywa si臋 w wi臋kszych ilo艣ciach. Nalewki przygotowane na bazie zi贸艂 nale偶y traktowa膰 jako lekarstwo, a z owoc贸w trunek do degustacji, kt贸ry te偶 ma w艂a艣ciwo艣ci wspomagaj膮ce organizm - jeden lub dwa kieliszki.
Alkohol bardzo dobrze utrwala cenne sk艂adniki nalewki, kt贸re mog膮 by膰 przechowywane przez d艂ugie lata. Maceracja nalewek zio艂owych najlepiej odbywa si臋 w cieple, ale miejsce nienas艂onecznione. Natomiast dojrzewanie nalewek owocowych dobrze przebiega w cieple w miejscu nas艂onecznionym. Robi si臋 te偶 nalewki, kt贸re wymagaj膮 ciep艂a w czasie macerowania, ale w miejscu zaciemnionym.
Znam dwa sposoby maceracji.
Z cukrem lub miodem, je偶eli do nastawu od razu dodali艣my kt贸ry艣 z tych sk艂adnik贸w, to codziennie nale偶y potrz膮sn膮膰 naczyniem oraz macerujemy j膮 d艂u偶ej, cukier musi si臋 rozpu艣ci膰.
Drugi spos贸b odbywa si臋 bez s艂odko艣ci, dopiero p贸藕niej dodajemy syrop. Oczywi艣cie s膮 jeszcze nalewki bez dodatku sk艂adnik贸w s艂odz膮cych, wtedy otrzymujemy produkt wytrawny. Dawkowanie lecznicze nalewek to jedna 艂y偶ka lub ma艂y kieliszek.
Nalewki najlepiej przechowywa膰 w ciemnych butelkach, a dopiero przed podaniem przela膰 do karafki lub przezroczystej butelki. Je偶eli do wyrobu nalewek u偶ywamy syrop贸w, to pami臋tajmy, 偶e do ciep艂ego syropu zlewamy nalewk臋 alkoholow膮 z owoc贸w. Wtedy nalewka b臋dzie klarowna.
Do g贸ry馃敽


Ajer贸wka
Sk艂adniki: korze艅 tataraku (suszony lub 艣wie偶y), kardamon, cynamon, sk贸rka pomara艅czy, 1l 40% w贸dki, 200ml spirytusu.
Przygotowanie
Je偶eli nie mamy suszonego korzenia tataraku to w maju lub na pocz膮tku czerwca wykopmy go. Obieramy, myjemy i osuszamy. Do szklanego naczynia wrzucamy 艣wie偶y korze艅 (lub ususzony) tataraku, 艂y偶k臋 utartej sk贸rki pomara艅czy, kilka ziaren kardamonu i odrobin臋 pokruszonej kory cynamonu.
Ca艂o艣膰 zalewamy 1 litrem 40% w贸dki i 200ml spirytusu. Stawiamy w ciep艂ym miejscu na 8 - 10 dni, potrz膮samy naczyniem codziennie. Po 8 - 10 dniach zlewamy filtruj膮c przez gaz臋 i rozlewamy do butelek, kt贸re szczelnie zamykamy. Tak przygotowan膮 nalewk臋 stawiamy w ciemnym miejscu na 4 - 5 miesi臋cy. Oczywi艣cie mo偶emy jej smakowa膰 od razu, ale lepiej niech troch臋 po stoi. Dawniej z korzenia tataraku robiono konfitury sma偶one w miodzie.


Aroni贸wka
Nalewka z aronii dobrze wp艂ywa na serce, pomaga na nadci艣nienie, pobudza kr膮偶enie krwi, wzmacnia naczynia krwiono艣ne. Zalecana jest przy hemoroidach. Aronia to znakomity antyoksydant, neutralizuje wolne rodniki co spowalnia proces starzenia si臋. Zawiera du偶o antocyjan贸w, garbnik贸w, pektyn, witamin (C i P) oraz soli mineralnych (potas, 偶elazo, wap艅, fosfor, jod, magnez). Owoce aronii zalecane s膮 na: uelastycznienie i zwi臋kszenie przepustowo艣ci naczy艅 krwiono艣nych, unormowanie ci艣nienia krwi, zmniejszenie cholesterolu, dla os贸b z 偶ylakami.
Owoce aronii nale偶y zbiera膰 w pa藕dzierniku oraz w listopadzie, a niecierpliwi na szybk膮 nalewk臋 we wrze艣niu. Aronia zebrana p贸藕niej b臋dzie zawiera艂a wi臋cej fruktozy a przemro偶ona straci ca艂膮 swoj膮 goryczk臋. Wyrabiana z nich nalewka b臋dzie mia艂a najwi臋cej naturalnego cukru i ma艂o goryczy, b臋dzie w sam raz dla lubi膮cych s艂odsze smaki. Mo偶na te偶 sztucznie przemrozi膰 owoce aronii w zamra偶arce w celu wyeliminowania z nich goryczki.
Sk艂adniki na aroni贸wk臋 nr 1: 2 kg (3kg jak chcemy s艂absz膮 %) dojrza艂ych owoc贸w aronii, 1litr spirytusu (96%), 1 litr czystej w贸dki, 1 lub 2 laski wanilii, 4-5 go藕dzik贸w, 2 kg cukru, kawa艂ek kory cynamonowej lub troszk臋 mielonego cynamonu, sk贸rka z 1 cytryny, sk贸rka z 1 pomara艅czy.
Troch臋 z tego wyjdzie dobrej nalewki :). Oczywi艣cie mo偶na zmniejszy膰 ilo艣膰 sk艂adnik贸w o po艂ow臋 lub zwi臋kszy膰. Sk艂adniki ju偶 mamy, no to zaczynamy zabaw臋. Umyte i osuszone owoce wk艂adamy do naczynia szklanego i ugniatamy. Wanili臋 i sk贸rk臋 cytrusow膮 drobno siekamy lub wi贸rkujemy na tarce. Mieszamy je z owocami aronii. Spirytus wymieszajmy z w贸dk膮 i zalejmy owoce tym otrzymanym alkoholem.
Przechowywa膰 t膮 mieszanin臋 w ciep艂ym miejscu co najmniej przez miesi膮c. Po tym czasie nalewk臋 z aronii zla膰 do innego naczynia, a pozosta艂e owoce zasypa膰 cukrem i wymiesza膰 potrz膮saj膮c. Tak przygotowan膮 mikstur臋 na nalewk臋 z aronii nale偶y ponownie odstawi膰 w ciep艂e miejsce i codziennie potrz膮sa膰 naczyniem do ca艂kowitego rozpuszczenia si臋 cukru.
Syrop zala膰 znad osadu przefiltrowuj膮c oraz wyciskaj膮c owoce przez bawe艂nian膮 szmatk臋 i po艂膮czy膰 z poprzednio zlan膮 nalewk膮. Uzyskan膮 nalewk臋 nale偶y przefiltrowa膰 przez gaz臋 i przela膰 do butelek. Po kilku miesi膮cach le偶akowania i dojrzewania w ciemnym i ch艂odnym miejscu nalewka z aronii jest gotowa do degustacji.
Do g贸ry馃敽


Bursztynowa (jantarowa)
Lato sprzyja wypadom nad morze i opr贸cz opalenizny cz臋sto przywozimy bursztyn, piasek bursztynowy. W艂a艣nie robi膮c porz膮dki, znalaz艂em woreczek drobnego bursztynu. Postanowi艂em sprawdzi膰, czy to jest naprawd臋 bursztyn, bo mo偶e kupi艂em piasek, oszlifowane ciemne szk艂o lub tworzywo sztuczne. Najwi臋cej bursztynu nad polskim morzem (okolice Ustki, Krynicy, Jantaru, Stegny i inne) pojawia si臋 w czasie sztorm贸w mi臋dzy grudniem a kwietniem. Szukajmy na brzegu w wodorostach, patykach oraz w zanieczyszczeniach wyrzuconych przez wod臋. Zim膮 jest te偶 wi臋ksze zasolenie wody i bursztyn mo偶e „艂atwiej p艂ywa” — unosi si臋 na powierzchni wody.
Jak rozpozna膰 bursztyn? Nie jest to 艂atwa sprawa dla niedo艣wiadczonych zbieraczy bursztynu, a i sprzedawcy mog膮 nas oszuka膰. Bursztyn to zastyg艂a 偶ywica i po podgrzaniu go powinien si臋 topi膰 i zapali膰. Przy tym sposobie sprawdzania bursztynu trzeba zachowa膰 czujno艣膰, bo r贸偶ne sztuczne tworzywa te偶 si臋 topi膮 i pal膮, ale tylko prawdziwy bursztyn pachnie 偶ywic膮. Mo偶na te偶 wyczu膰 zapach siarki, bo bursztyn zawiera 1% tego pierwiastka.
G臋sto艣膰 bursztynu (jest lekki) jest zbli偶ona do g臋sto艣ci wody morskiej i wynosi od 0,96 do 1,096 g/cm3. T臋 w艂a艣ciwo艣膰 mo偶emy wykorzysta膰 do sprawdzenia prawdziwo艣ci bursztynu. Do szklanki z wody nale偶y wrzuci膰 bursztyn, kt贸ry w s艂odkiej wodzie utonie, a w osolonej wyp艂ynie na wierzch — dodatkowo sprawd藕my go pod wp艂ywem ognia. Kupuj膮c jantar nad morzem, mo偶emy na miejscu wykorzysta膰 wod臋 morsk膮 do testu „p艂ywania”.
Bursztyn ma w艂a艣ciwo艣ci elektrostatyczne i je偶eli potrzemy go materia艂em, to powinien przyci膮ga膰 ma艂e kawa艂ki papieru, w艂osy. Trzeba jednak pami臋ta膰, 偶e r贸偶ne tworzywa te偶 si臋 elektryzuj膮. Najlepiej wykona膰 test p艂ywania, ognia oraz elektryzowania si臋. Je偶eli mamy urz膮dzenie wytwarzaj膮ce ultrafiolet (UV), to pod艣wietlony bursztyn b臋dzie si臋 艣wieci艂 w kolorach 偶贸艂ci. Bursztyn zawiera 3-8% kwasu bursztynowego, kt贸ry ma dzia艂anie lecznicze i dlatego wykorzystywany jest do robienia nalewek bursztynowych.
Nalewka bursztynowa podobno pomaga na wiele dolegliwo艣ci zdrowotnych, ale potwierdzone naukowo s膮 tylko w艂a艣ciwo艣ci zwi膮zane z kwasem bursztynowym. Kwas bursztynowy dzia艂a przeciwzapalnie, poprawia prac臋 nerek, jelit i uk艂adu nerwowego. Zawiera te偶 krzem, magnez, potas, wap艅, 偶elazo oraz kwasy karboksylowe. Oczywi艣cie posiada modne ostatnio fenole, kt贸re blokuj膮 powstawanie wolnych rodnik贸w.
Nalewka bursztynowa - 100 gram贸w nieoszlifowanego bursztynu wyp艂uka膰 w gor膮cej wodzie i rozdrobni膰 w mo藕dzierzu. Wsypa膰 do szklanej p贸艂 litrowej butelki, kt贸r膮 uzupe艂ni膰 95% spirytusem. Odstawi膰 w ciep艂e miejsce na przynajmniej 14 dni i co dwa dni w celu zmieszania zawarto艣ci, potrz膮sn膮膰 butelk膮. Po dw贸ch tygodniach nalewka jantarowa jest gotowa do u偶ycia. Gdy sko艅czy si臋 nam nalewka, to ponownie jeszcze raz mo偶emy zala膰 bursztyn spirytusem.
Nalewk臋 bursztynow膮 podczas infekcji mo偶emy zastosowa膰 nalewk臋 bursztynow膮, dodaj膮c do po艂owy szklanki wody 艂y偶eczk臋 nalewki, kt贸r膮 pijemy dwa razy dziennie.
Je偶eli mamy nadci艣nienie t臋tnicze to przed 艣niadaniem wypijamy po艂ow臋 szklanki wody z trzema kroplami nalewki bursztynowej. Nast臋pnie codziennie zwi臋kszamy dawk臋 o jedn膮 kropl臋 nalewki a偶 do dziesi臋ciu. Po 8 dniach przerywamy terapi臋 na dziesi臋膰 dni. Po 10 dniach znowu powtarzamy ten sam cykl a偶 do sze艣ciu razy. Przed podj臋ciem tej terapii nale偶y skonsultowa膰 si臋 z lekarzem.
Je偶eli nie mamy k艂opot贸w ze zdrowiem, to mo偶emy profilaktycznie raz dziennie stosowa膰 krople nalewki do szklanki herbaty przez 3 tygodnie i przerwa 3 tygodnie.
Do g贸ry馃敽


Aroni贸wka nr 2
Sk艂adniki: 1 kg aronii, 1/2kg cukru 11/2L spirytusu 50%, 1 laska wanilii, kawa艂ek suszonego imbiru.
Sk艂adniki ju偶 mamy, no to zaczynamy zabaw臋. Dojrza艂e owoce aronii umy膰, doda膰 cukier i przyprawy. Zala膰 spirytusem i macerowa膰 w ciep艂ym miejscu 2 tygodnie, co kilka dni potrz膮saj膮c naczyniem.
Po tym czasie przefiltrowa膰 i przela膰 do butelek. Nalewka z aronii przygotowana tym sposobem powinna dojrzewa膰 co najmniej przez 3 miesi膮ce.


Aroni贸wka nr 3
Sk艂adniki: 1kg owoc贸w aronii, 2L wody, 200g li艣ci wi艣ni, 1/2kg cukru, sok z 1/2 cytryny, 1L spirytusu (lub p贸艂 na p贸艂 z w贸dk膮).
Owoce aronii w艂o偶y膰 do garnka, wla膰 2 litry wody, doda膰 li艣cie wi艣ni i gotowa膰 ok 30 minut. Pozostawi膰 do wystygni臋cia. Na drugi dzie艅 doda膰 1/2 kg cukru, sok z 1/2 cytryny i zagotowa膰. Wystudzi膰 i doda膰 alkohol. Odcedzi膰 i przela膰 do butelek. Odstawi膰 w ch艂odne, najlepiej ciemne miejsce na 3-4 miesi膮ce.
Do g贸ry馃敽


Dzi臋giel贸wka
Na nalewk臋 u偶ywamy 艣wie偶ych korzeni i 艂odyg arcdzi臋gla. Mo偶na te偶 zrobi膰 nalewk臋 z suszonych korzeni. Nalewka zrobiona ze 艣wie偶ych 艂odyg ma oliwkowozielony kolor. Korzenie na nalewk臋 najlepiej wykopa膰 w maju lub na poczatku czerwca.
Korzenie obra膰, umy膰 i osuszy膰. Do g膮siorka lub du偶ego s艂oja w艂o偶y膰 kilka ma艂ych kawa艂k贸w pokrojonego korzenia arcydzi臋gla, 艂y偶eczk臋 startej sk贸rki pomara艅czowej, kilka ziarenek kardamonu i zala膰 to litrem rozrobionego spirytusu o mocy 50%.
Szczelnie zamkn膮膰 i zostawi膰 w cieple na 10 dni. Nast臋pnie zla膰, przefiltrowa膰 i wla膰 do ciemnych butelek. Pijemy j膮 po 3 miesi膮cach, ale im d艂u偶ej le偶akuje, tym bardziej nabiera szlachetnego smaku.


Dzika r贸偶a
Sk艂adniki - 1 kg dzikiej r贸偶y, 1 l spirytusu 96%, 1 l przegotowanej wody, szklanka miodu, 5 plasterk贸w 艣wie偶ego imbiru.
Nalewka z dzikiej r贸偶y posiada du偶膮 zawarto艣膰 witaminy C. Owoce dzikiej r贸偶y najlepiej zebra膰 po przymrozkach, ale nie koniecznie, bo mo偶na j膮 lekko przemrozi膰 w lod贸wce. Ja zrobi艂em te偶 nalewk臋 z dzikiej r贸偶y nieprzemro偶onej i te偶 jest dobra. Na nalewk臋 zbieramy zdrowe owoce, usuwamy szypu艂ki i p艂uczemy je. Na dno s艂oja wk艂adamy plasterki imbiru, nast臋pnie owoce r贸偶y, kt贸re nale偶y nak艂u膰 lub rozgnie艣膰 je.
Rozrabiamy spirytus z w przegotowanej wodzie i zalewamy dzik膮 r贸偶臋. Przygotowany nalew odstawiamy w ciemne i ciep艂e miejsce. W czasie nabierania walor贸w smakowych, nastaw nale偶y raz dziennie potrz膮sn膮膰.
Po dw贸ch lub trzech tygodniach przygotowany trunek filtrujemy, dodajemy mi贸d, kt贸ry musi si臋 rozpu艣ci膰 (mo偶emy mu pom贸c dodatkow膮 szklank膮 wody) i wtedy przelewamy go do ciemnych butelek. Tak przygotowan膮 nalewk臋 odstawiamy w ciemne miejsce przynajmniej na dwa miesi膮ce.
Stosowa膰 tak jak inne nalewki, p贸艂 ma艂ego kieliszka, g贸ra ca艂y dla poprawy nastroju. O innych w艂a艣ciwo艣ciach zdrowotnych nie b臋d臋 tu pisa艂, bo wszystkie nalewki maj膮 podobne parametry.


G艂og贸wka z owoc贸w
Nalewka z owoc贸w g艂ogu, z kt贸rych wyci膮gniemy cenne w艂a艣ciwo艣ci, np. flawonoid贸w, witaminy B i C i wiele innych. Nalewki z g艂ogu s膮 szczeg贸lnie polecane przy nadci艣nieniu (tylko w dawkach aptekarskich), przy k艂opotach z sercem, przy przezi臋bieniu i wielu innych dolegliwo艣ciach. Poniewa偶 przepis贸w jest mn贸stwo i 偶eby nie zbiera膰 za du偶o informacji prezentowany poni偶ej sk艂ad nalewki g艂ogowej to taka podstawowa baza do eksperymentowania. Do tej bazy mo偶emy doda膰 r贸偶ne zio艂a i przyprawy, np. go藕dziki, imbir 艣wie偶y, cytryn臋, any偶 itd.
Masz ju偶 sk艂adniki, no to do dzie艂a. 1 kg owoc贸w g艂ogu, 1 l spirytusu, 1 l wody, p贸艂 szklanki miodu, 0,5 kg cukru Zbieramy dojrza艂e owoce g艂ogu z teren贸w oddalonych od szlak贸w komunikacyjnych i przemys艂u. Owoce nale偶y dobrze wyp艂uka膰, prze艂o偶y膰 do du偶ego s艂oja i zala膰 rozrobionym wod膮 spirytusem. Nie nale偶y zalewa膰 zi贸艂, owoc贸w, korzeni, kwiat贸w, li艣ci przeznaczonych na nalewki bezpo艣rednio alkoholem o mocy powy偶ej 70%, bo sk艂adniki du偶o trac膮 z dobrych w艂a艣ciwo艣ci.
Nastaw musi sta膰 minimum dwa tygodnie w ciemnym i ciep艂ym miejscu, kt贸rym trzeba raz na dwa dni potrz膮sn膮膰. Po tym czasie nale偶y zrobi膰 syrop z cukru z niewielk膮 ilo艣ci膮 wody, kt贸ry nale偶y po艂膮czy膰 ze zlanym i przefiltrowanym naszym wyci膮giem. Tak przygotowany p贸艂produkt odstawiamy na 3- 5 dni pami臋taj膮c o codziennym potrz膮saniu.
Nast臋pn膮 czynno艣ci膮 jest przelanie (w razie potrzeby przefiltrowa膰) produktu do butelek i odstawienie na minimum p贸艂 roku (oczywi艣cie mo偶na ju偶 wcze艣niej pr贸bowa膰). Uwaga — ods膮czone owoce g艂ogu mo偶na zala膰 ponownie ma艂膮 ilo艣ci膮 wody i w贸dki — po paru dniach b臋dzie z tego s艂absza mini nalewka. Nale偶y pami臋ta膰, 偶eby nas膮czonych alkoholem owoc贸w nie wyrzuca膰 ptakom.


G艂og贸wka - nalewka z kwiatostanu g艂ogu
100 g kwiatostan贸w g艂ogu zala膰 0,5 l spirytusu o mocy 70%. Po dw贸ch tygodniach ju偶 mo偶na j膮 stosowa膰 2-3 razy dziennie mi臋dzy posi艂kami , w dawce 20-30 kropli na kieliszek wody.
Nalewka z g艂ogu pomaga obni偶y膰 nadci艣nienie t臋tniczne, poprawia prac臋 serca i dzia艂a uspokojaj膮co. Kwiatostany g艂ogu wchodza w sk艂ad wielu mieszanek zio艂owych, a wyci膮gi s膮 sk艂adnikami kropli nasercowych. Z kwiat贸w przygotowuje si臋 r贸wnie偶 napary i odwary.
Do g贸ry馃敽


Nalewka gruszkowa
Na nalewk臋 najlepiej wybra膰 soczyste i aromatyczne gruszki. Gruszki myjemy, osuszamy i usuwamy szypu艂ki oraz ogonek. Nie obrane gruszki kroimy w kostk臋 i wrzucamy razem z pestkami do s艂oja, wype艂niaj膮c go w 3/4 pojemno艣ci.
Zalewamy to do pe艂na 80% spirytusem, kt贸ry otrzymamy z 96%, rozcie艅czaj膮c go w odpowiedniej ilo艣ci przegotowanej i sch艂odzonej wody. Szczelnie zakr臋camy i trzymamy w pokojowej temperaturze przez 6 - 8 miesi臋cy. Nast臋pnie zlewamy p艂yn do innego g膮siora zatykaj膮c go, a pozosta艂e owoce zasypujemy cukrem, po 30 -35 dag na kilogram owoc贸w.
Tak zasypane owoce potrz膮samy, a偶 rozpu艣ci si臋 cukier i zlewamy syrop, a owoce lekko wyciskamy przez p艂贸tno, gaze itp. Zlany syrop i ten z wyci艣ni臋tych owoc贸w wlewamy do g膮siorka z poprzednio zlan膮 nalewk膮. Stawiamy to na 2 - 3 dni, cz臋sto potrz膮saj膮c, aby p艂yny dok艂adnie si臋 wymiesza艂y.
Nast臋pnie mo偶emy przefiltrowa膰 i zla膰 do butelek, dok艂adnie je zakr臋caj膮c. Tak przygotowan膮 nalewk臋 przechowujemy w ciemnym i ch艂odnym miejscu przynajmniej przez rok (jak wytrzymamy tyle bez pr贸bowania:)).
Do g贸ry馃敽


Nalewka imbirowa z cytryn膮
Imbir 艣wie偶y 80 dag, 2 cytryny, p贸艂 litra bia艂ej w贸dki. Obieramy imbir ze sk贸rki i kroimy w cienkie plasterki. Cytryny sparzamy gor膮c膮 wod膮 i 艣cieramy sk贸r臋. Wyciskamy sok, kt贸ry wlewamy razem ze szklank膮 wody do rondla. Dosypujemy cukier, dodajemy sk贸rk臋 cytryny i imbir.
Gotujemy na 艣rednim ogniu ok. 10 minut i studzimy. Do karafki wk艂adamy kawa艂ki cytryny, imbiru i zalewmy to w贸dk膮 oraz mikstur膮 z rondla. Odstawiamy na dwa tygodnie.


Koniak domowy
Do g膮siorka wk艂adamy 20 dag suszonych 艣liwek bez pestek i zalewamy je 50% w贸dk膮.
Szczelnie zamykamy na okres 4 tygodni. Po tym okresie zlewamy w贸dk臋, przefiltrujemy i rozlewamy do butelek. Dok艂adnie zakr臋cone trzymamy w suchym i ch艂odnym miejscu przez rok. Po roku w贸dka powinna smakowa膰 jak prawdziwy koniak.


Lawendowa
Sk艂adniki: 6 艂y偶ek suszonych kwiat贸w lawendy lub 12 艂y偶ek 艣wie偶ych kwiat贸w, 0,75 l 60% alkoholu ze spirytusu, p贸艂 szklanki miodu, szklanka przegotowanej wody.
Kwiaty lawendy wk艂adamy do s艂oja i zalewamy je max 70% alkoholem spirytusowym - odstawiamy na 7 dni. Zlewamy przez gaz臋 i wyciskamy kwiaty. Rozpuszczamy mi贸d w temp. max do 40°C (mozemy go troch臋 rozcie艅czy膰 przegotowan膮 wod膮) i 艂膮czymy z nalewem. Przelewamy do butelek i odstawiamy na 3 miesi膮ce.
Do w/w podanego przepisu mo偶emy doda膰 3 go藕dziki, szczypte imbiru, cytryn臋 lub inne przyprawy wg w艂asnej wyobra藕ni.


Lawendowa nr 2
Nalewka ze 艣wie偶ej lub suszonej lawendy. 21 艂y偶ek 艣wie偶ej (p膮czki i kwiaty, mog膮 by膰 z 艂ody偶kami) lub 7 艂y偶ek kwiat贸w suszonej lawendy, 2 du偶e cytryny, 6 go藕dzik贸w, ma艂a p艂aska 艂y偶eczka imbiru lub kilka plasterk贸w 艣wie偶ego, 0,5 litr w贸dki spirytusu i p贸艂 litra wody, w kt贸rej nale偶y rozrobi膰 spirytus 250 g miodu naturalnego, np. lipowego.
Do s艂oja wsypujemy lawend臋, przyprawy i wlewamy rozrobiony alkohol oraz wyciskamy sok z uprzednio wyparzonej cytryny. Przygotowany nalew odstawiamy w ciemne miejsce na 10-14 dni. Raz na 3 dni wstrz膮sn膮膰 maceruj膮c膮 si臋 nalewk臋.
Po up艂ywie wskazanego czasu dodajemy mi贸d i odstawiamy na tydzie艅, codziennie wstrz膮sn膮膰 kilka razy s艂oikiem. Po tygodniu mi贸d powinien si臋 rozpu艣ci膰, ewentualnie mo偶na go jeszcze potrzyma膰 ze dwa dni. Po tym czasie filtrujemy nalewk臋 do butelek i odstawiamy w ch艂odne ciemniejsze miejsce.
Teoretycznie to mo偶na j膮 ju偶 od razu stosowa膰, ale lepiej niech troch臋 po le偶akuje, przynajmniej miesi膮c. Nalewka lawendowa stosowana jest przy b贸lach g艂owy, braku nastroju 2 razy dziennie po 艂y偶ce (po naparstku 馃ぃ).


Mniszkowa nalewka
Ca艂e ro艣liny mniszka razem z korzeniami dok艂adnie wyp艂uka膰 i w sokowir贸wce przerobi膰 na sok. Na 5 szklanek uzyskanego tak soku dodajemy szklank臋 spirytusu i wlewamy do butelek z ciemnego szk艂a. Przechowujemy w ch艂odnym miejscu, ale pi膰 dla zdrowoto艣ci mo偶na ju偶 na drugi dzie艅.
Przez pierwsze 5 dni pijemy jedn膮 艂y偶eczk臋 nalewki przed 艣niadaniem i drug膮 艂y偶eczk臋 po kolacji. Przez nast臋pne 10 dni pijemy po dwie 艂y偶eczki dziennie przed 艣niadaniem i po kolacji. Po 10 dniach pijemy 3 艂y偶eczki dziennie, przed 艣niadaniem, przed obiadem i po kolacji (ok. 14 dni).
Nalewka mniszkowa nie jest za bardzo smaczna i dla podkr臋cenia smaku, przed wypiciem mo偶na doda膰 kilka kropli soku z cytryny. Tak zastosowana nalewka mo偶e pom贸c przy anemii, niestrawno艣ci, dolegliwo艣ciach w膮troby i woreczka 偶贸艂ciowego. Je偶eli dotrzymamy j膮 do wiosny, to pomo偶e nam przy wiosennym zm臋czeniu. Nale偶y zachowa膰 ostro偶no艣膰 w przypadku nadkwa艣no艣ci soku 偶o艂膮dkowego i wrzod贸w 偶o艂膮dka (mo偶e zwi臋ksza膰 dolegliwo艣ci). Mniszek mo偶e powodowa膰 te偶 uczulenie. Je偶eli mamy k艂opoty z niedro偶no艣ci膮 jelit, dr贸g 偶贸艂ciowych przed stosowaniem nale偶y om贸wi膰 to z lekarzem.


Nalewka z li艣ci czarnej porzeczki
Jest to smaczna nalewka troch臋 wytrawna. Gdy p臋dy czarnej porzeczki s膮 m艂ode i delikatne zrywamy je wraz z ma艂ymi listkami. Umyte p臋dy z listkami os膮czamy i nie upychaj膮c nape艂niamy nimi szklany pojemnik (s艂贸j, g膮siorek). Zalewamy to alkoholem 45 - 50%, szczelnie zakrywamy i stawiamy na s艂o艅cu. Po tygodniu przestawiamy na 3 tygodnie w miejsce zacienione. Po miesi膮cu zlewamy do naczynia i na ka偶dy litr nalewki dodajemy 艂y偶k臋 soku z cytryny.
Rozlewamy do butelek, karafek (najlepiej ciemnych) i szczelnie zamykamy. Pozosta艂e listki zasypujemy cukrem i zostawiamy w cieple. Co jaki艣 czas potrz膮samy. Po rozpuszczeniu cukru zlewamy syrop, a listki z p臋dami lekko wyciskamy. Uzyskany syrop mieszamy z wcze艣niej zlan膮 nalewk膮 i ju偶 mo偶emy raczy膰 si臋 t膮 艂adnie wygl膮daj膮c膮 oraz smaczn膮 w贸deczk膮.
Do g贸ry馃敽


Orzech贸wka nr 1
Sk艂adniki: 3 - 5 zielone , jeszcze niedojrza艂e orzechy w艂oskie (koniec czerwca, lipiec), 1l w贸dki czystej (45%), 艂y偶ka cukru.
Wykonanie - orzechy w艂oskie jeszcze niedojrza艂e i zielone drobno pokroi膰 wraz z zewn臋trzn膮 zielon膮 okryw膮 i wsypa膰 do szklanego naczynia. Zala膰 w贸dk膮 i zakorkowa膰, pozostawi膰 na 3-4 tygodnie czyli do czasu a偶 p艂yn staje si臋 ciemnobrunatny. Po tym czasie zla膰 (przefiltrowa膰) p艂yn znad orzech贸w do innego naczynia.
Pozosta艂e orzechy zasypa膰 cukrem i pozostawi膰 jeszcze na 1-2 tygodnie a偶 rozpu艣ci si臋 cukier. Wytworzony w ten spos贸b syrop cukrowy zla膰 przez lejek z gaz膮 lub wat膮 do naczynia z poprzednio zlanym eliksirem. Wymiesza膰 i pozostawi膰 do sklarowania. Sklarowan膮 nalewk臋 przefiltrowa膰 do czystych butelek.


Orzech贸wka nr 2
Sk艂adniki: niedojrza艂e ok. 0,5kg orzechy w艂oskie , 0,5l spirytusu 96%, 1l w贸dki 40%, troch臋 imbiru lub cynamonu, troch臋 sk贸rki cytryny, szklanka cukru, dwie 艂y偶ki sto艂owe miodu.
Wykonanie - niedojrza艂e orzechy w艂oskie w zielonej sk贸rce kroimy w 膰wiartki lub talarki (najlepiej wykonwa膰 to w r臋kawicach - wiadomo dlaczego) i zalewamy je 70% spirytusem ( mieszamy butelk臋 w贸dki 40% z butelk膮 spirytusu 96% i wyjdzie nam ok. 70% trunku). Dla aromatu mo偶na doda膰 odrobin臋 cynamonu lub imbiru oraz par臋 wi贸rk贸w sk贸rki cytryny. Tak przygotowana nalewka powinna odsta膰 6 tygodni, wstrz膮saj膮c j膮 co jaki艣 czas.
Po tym czasie trunek nale偶y przela膰 przez p艂贸cienn膮 szmatk臋 i b臋dzie to nalewka wytrawna. Orzechy z pozosta艂ymi sk艂adnikami zasypa膰 cukrem (ok. 30 dag), tak by zosta艂y ca艂e przykryte. W celu otrzymania wi臋kszej ilo艣ci s艂odkiej nalewki, nale偶y do orzech贸w przed zasypaniem cukrem dola膰 ok. 100g s艂abszej w贸dki np. 38%. Mo偶na doda膰 jeszcze dwie 艂y偶ki miodu (b臋dzie s艂odsza z nutk膮 miodow膮) i to wystawi膰 na nas艂onecznione miejsce na oko艂o 3 tygodnie, czyli do czasu ca艂kowitego rozpuszczenia si臋 cukru (powstanie nalewka s艂odka).
Kolejny etap to zmieszanie 0,5 litra czystej w贸dki z 200 g nalewki wytrawnej i 50 g nalewki s艂odkiej. Nale偶y dok艂adnie wstrz膮sn膮膰, by po艂膮czy膰 wszystkie sk艂adniki. Je艣li po spr贸bowaniu nalewka jest ma艂o s艂odka, nale偶y doda膰 wi臋cej nalewki s艂odkiej.
Je偶eli nalewka b臋dzie odpowiednio doprawiona nale偶y j膮 odstawi膰 na dwa tygodnie, przefiltrowa膰 przez gaz臋 lub filtr od kawy i odstawi膰 na kilka miesi臋cy. Ju偶 w okresie 艣wi膮t zimowych wypr贸bowa膰 mo偶na ten trunek. Nalewki przechowywa膰 w ciemnych miejscach (mo偶a w barku, szafce itp.), 偶eby nie by艂y wystawione na s艂oneczne miejsce i w ciemnym szkle.


Nalewka pomara艅czowa gorzka
Do g膮siora wkroi膰 6 dok艂adnie umytych i osuszonych pomara艅czy, z kt贸rych usuneli艣my ostrym no偶em cieniutk膮 warstw臋 偶贸艂tej sk贸rki.
Zalewamy je 2 litrami 45% w贸dki. Szczelnie zamykamy, stawiamy w ciep艂ym miejscu na 8 - 10 dni (nie d艂u偶ej!!!). Po tym czasie zlewamy nalewk臋 do s艂oja, dodaj膮c sok z dw贸ch pomara艅czy. Ca艂o艣膰 dok艂adnie wymiesza膰 i rozla膰 do butelek. W贸dka po dodaniu soku mo偶e troch臋 zm臋tnie膰, ale to naturalne. Po paru tygodniach mo偶na ju偶 kosztowa膰, ale im d艂u偶ej le偶akuje, tym jest lepsza.


Nalewka poziomkowa
Do naczynia szklanego wk艂adamy 1kg poziomek i zalewamy 70% w贸dk膮. 呕eby otrzyma膰 70% w贸dk臋 to 1l spirytusu mieszamy z litrem 40% w贸dki.
Stawiamy to na 24h w miejscu s艂onecznym. Pami臋tajmy, 偶eby nie trzyma膰 tego d艂u偶ej ni偶 24 godziny, bo nalew mo偶e nabra膰 goryczy. Po 24h nalewk臋 zlewamy, a poziomki ods膮czamy na g臋stym sitku.
Z kilograma cukru i dw贸ch szklanek wody gotujemy syrop. Do gor膮cego syropu wlewamy ostro偶nie zlan膮 wcze艣niej z poziomek nalewk臋 i dodajemy 艂y偶k臋 soku z cytryny. Dok艂adnie mieszamy i szybko studzimy. Rozlewamy do butelek i przez 4 -5 miesi臋cy pozwalamy dojrze膰 nalewce.
Do g贸ry馃敽


Smorodin贸wka
Smorodin贸wka to nalewka z czarnej porzeczki, kt贸ra pochodzi z kres贸w wschodnich.
Sk艂adniki: 2-3 kg dojrza艂ych owoc贸w czarnej porzeczki, 0,7 l spirytus 95%, 0,7 l w贸dka 40%, 0,7 kg cukru, 3 艂y偶ki miodu Owoce umy膰, os膮czy膰 i zala膰 je ca艂ym alkoholem (wg uznania mo偶na doda膰 przyprawy). Je偶eli mamy nalewk臋 z li艣ci czarnej porzeczki, to po艂ow臋 alkoholu mo偶emy z ni膮 wymiesza膰. Postawi膰 w szczelnym s艂oju w ciep艂ym miejscu na 6 - 8 tygodni (najlepiej by艂oby na 4 miesi膮ce, ale tylko nie wiele os贸b tyle czasu wytrzyma), najlepiej na s艂onecznym parapecie.
Po tym czasie zlewamy "prawie nalewk臋" do innego szczelnego s艂oja. Owoce zasypujemy 0,7kg cukru i dodajemy mi贸d - potrz膮samy codziennie. Po ok. 10 dniach (gdy cukier si臋 rozpu艣ci) uzyskany syrop mieszamy ze zlan膮 wcze艣niej "prawie nalewk膮". Je偶eli mamy jeszcze syrop z li艣ci czarnej porzeczki to te偶 mo偶emy go troch臋 ddoda膰.
Przefiltrowa膰 i rozla膰 do butelek, szczelnie zakorkowa膰, postawi膰 w ciemnym, ch艂odnym miejscu na 4 miechy. Jak wytrzymamy p贸艂 roku lub rok to b臋dzie super, bowiem im d艂u偶ej nalewka przetrawia si臋 w butelkach tym jest lepsza. Oczywi艣cie proporcje sk艂adnik贸w mo偶na eksperymentalnie zmienia膰.


艢liwowica
Popularna i smaczna w贸dka domowa, kt贸r膮 robi si臋 z r贸偶nych 艣liwek (w臋gierki, lubaszki itp.) Dojrza艂e, umyte i osuszone 艣liwki z pestkami wrzucamy do du偶ego s艂oja, g膮siora. Zalewamy je spirytusem o mocy wg naszego uznania, w zale偶no艣ci o jakiej mocy trunek b臋dziemy chcieli uzyska膰.
Bardzo szczelnie zatykamy naczynie, kt贸re stawiamy na s艂o艅cu i w cieple. Po dw贸ch miesi膮cach mo偶na ju偶 zla膰 艣liwowic臋, ale dla znawc贸w najsmaczniejsza jest, gdy postoi z owocami przez rok. Po zlaniu nale偶y j膮 przefiltrowa膰 i przela膰 do butelek, szczelnie zakr臋caj膮c.
Pozosta艂e owoce posypa膰 cukrem i zostawi膰 w cieple na 2 - 3 miesi膮ce, potrz膮saj膮c nimi co jaki艣 czas. Po up艂ywie tego okresu, zlewamy syrop, kt贸ry ma smak delikatnego likieru.


Nalewka z tarniny
Tarnina (torka, 艣liwa) - przepis w艂asny na podstawie zapisk贸w babci. Tarnina (艣liwa tarnina, tarka) posiada du偶o w艂a艣ciwo艣ci leczniczych, kt贸re by艂y wykorzystywane od dawnych czas贸w na r贸偶ne problemy zdrowotne. Wraz z post臋pem technologicznym stwierdzono dobry wp艂yw owoc贸w, kwiat贸w i kory tarniny na zdrowie. Np. tarnina pomaga obni偶y膰 ci艣nienie krwi, st臋偶enie tr贸jgliceryd贸w oraz ogranicza tworzenie si臋 mia偶d偶ycy. Posiada wiele innych zalet zdrowotnych, ale to temat nie w sekcji nalewki.
Na zbi贸r owoc贸w (tarek) tarniny wybierzmy tarniny rosn膮ce na skraju las贸w, p贸l, 艂膮k, przy polnych drogach, ale z dala od dr贸g utwardzonych. Owoce z niebieskawym nalotem na nalewk臋 z tarniny zbieramy jesieni膮 po pierwszych przymrozkach lub wcze艣niej, ale nale偶y je przemrozi膰 w zamra偶alniku przez 24 h. Po przemro偶eniu trac膮 kwa艣no-cierpki smak i mo偶na je wtedy je艣膰 na surowo. W czasie zbierania trzeba uwa偶a膰 na cierniste kolce, bo mo偶na si臋 bardzo pokaleczy膰. Owoce tarniny najlepiej jest wydrylowa膰, bo pestki s膮 truj膮ce z powodu cyjanowodoru (kwas pruski), kt贸ry najbardziej uwalnia si臋 ze zgniecionych (rozgryzionych) pestek.
Nalewka z tarniny, sk艂adniki: 2,5 kg przemro偶onych i wydrylowanych owoc贸w tarniny, 1 kg cukru, szklanka miodu, 1 l spirytusu, 0,5 l 40% w贸dki.
Do du偶ego s艂oja wk艂adamy wcze艣niej przygotowane owoce tarniny, przesypuj膮c je cukrem, dodajemy mi贸d i odstawiamy na 24 h. Po tym czasie nastaw zalewamy je alkoholem, kt贸ry powinien owoce zakry膰. Zamykamy szczelnie s艂贸j i odstawiamy go w ciemne, ale ciep艂e miejsce.
Ju偶 po czterech tygodniach mo偶emy zlewa膰 nalewk臋, ale nasze owoce zosta艂y wydrylowane i spokojnie mo偶emy zrobi膰 to p贸藕niej. Nalewka jest ju偶 prawie gotowa, filtrujemy j膮, rozlewamy do butelek i dla nabrania odpowiedniego smaku i mocy odstawiamy nalewk臋 w ciemne miejsce na 2 - 3 miesi膮ce.


Wi艣ni贸wka
Do szklanego naczynia wsypujemy 25 dag dobrze dojrza艂ych oraz 25 dag wydrylowanych wi艣ni, kt贸re zalewamy miodem pszczelim na 24h. Po tym czasie dodajemy 25 dag pokrojonych w paski suszonych 艣liwek (bez pestek), 15 go藕dzik贸w i zalewamy to 1l spirytusu wymieszanego z 3 szklankami przegotowanej wody.
Stawiamy w cieple na 10 - 12 dni i codziennie potrz膮samy. Po up艂ywie tego okresu nalewk臋 zlewamy, a owoce przeciskamy przez p艂贸tno. Ca艂o艣膰 nale偶y przefiltrowa膰 przez gaz臋 lub g臋ste p艂贸tno. Rozlewamy do ciemnych butelek i szczelnie korkujemy. Nalewka najlepszy smak uzyskuje po ok. 6 miesi膮cach.
Do g贸ry馃敽


Likier z czarnej porzeczki
50dag czarnej porzeczki, 25dag cukru, gar艣膰 li艣ci z czarnej porzeczki, litr czystej w贸dki.
Oberwa膰 szypu艂ki z czarnej porzeczki, wyp艂uka膰 i os膮czy膰. W艂o偶y膰 do szklanego naczynia (polecam zakr臋cany s艂贸j), przysypa膰 cukrem, przykry膰 i odstawi膰 na kilka godzin - co jaki艣 czas miesza膰. Gdy cukier si臋 rozpu艣ci doda膰 li艣cie, zala膰 alkoholem. Zawarto艣膰 na czynia musi by膰 w ca艂o艣ci zanurzona w w贸dce. Szczelnie zakry膰 naczynie (np. foli膮) i odstawi膰 na dwie doby w ch艂odne i ciemne miejsce. Po dw贸ch dobach wyj膮膰 li艣cie i zala膰 reszt膮, je偶eli nam co艣 zosta艂o.
Zakr臋ci膰 szczelnie s艂贸j i odstawi膰 w ch艂odne i ciemne miejsce na 30 dni. Nast臋pnie zla膰 likier do butelek, a owoce czarnej porzeczki do ma艂ych s艂oiczk贸w i pasteryzowa膰 (mog膮 by膰 wykorzystane jako dodatek do deser贸w).


Likier z kwiatu lipowego
Naczynie szklane zalewamy litrem spirytusu wymieszanym z 2 szklankami przegotowanej wody i dodajemy 艣wie偶y kwiat lipowy w takiej ilo艣ci, 偶eby by艂 ca艂y zanurzony. Szczelnie zakrywamy i stawiamy na 14 dni w ciemnym miejscu. Codziennie potrz膮samy.
Po dw贸ch tygodniach zlewamy filtruj膮c przez gaz臋. Robimy syrop z 1kg cukru i 2 szklanek wody, gotujemy do rozpuszczenia cukru. Do gor膮cego syropu wlewamy zlan膮 wcze艣niej nalewk臋, wymiesza膰, rozla膰 do butelek i szczelnie zamkn膮膰. Postawi膰 w ch艂odnym i ciemnym miejscu na 3-4 miesi膮ce.


Likier r贸偶any
Najlepsze na ten likier s膮 p艂atki r贸偶 cukrowych. P艂atki na wp贸艂 rozkwit艂ej r贸偶y z usuni臋tymi 偶贸艂tymi koniuszkami wsypujemy do szklanego naczynia i zalewamy spirytusem tak, by by艂y zanurzone w ca艂o艣ci. Stawiamy na s艂o艅cu na okres 3 dni. Po trzech dniach szykujemy nast臋pn膮 porcj臋 p艂atk贸w r贸偶, kt贸r膮 zalewamy tym trzy dniowym nalewem. Powtarzamy to trzy razy.
Po tym okresie z 1kg cukru i 2 - 3 szklanek wody gotujemy syrop z dodatkiem soku z dw贸ch cytryn. Po ugotowaniu, gdy syrop przestygnie mieszamy go dok艂adnie z nalewem z r贸偶 i rozlewamy do butelek. Szczelnie zamkni臋ty likier r贸偶any jest gotowy po dw贸ch miesi膮cach.
Do g贸ry馃敽

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz