呕ywno艣膰

LINKI TEMAT脫W  馃憠 ◉ Czy mas艂o jest zdrowe? Czym smarowa膰 pieczywo? Alternatywa dla mas艂a i margaryny  ◉  Czy kolor skorupki jaj ma jakie艣 znaczenie?  ◉  Czy kawa na czczo szkodzi?  ◉  Dobre i z艂e po艂膮czenia 偶ywno艣ci  ◉  Jakich ryb unika膰  ◉  Jak rozpozna膰 zepsut膮 偶ywno艣膰?  ◉  Straszna 偶ywno艣膰  ◉         
p艂astuga
Jakich ryb unika膰? Na pewno tych hodowlanych (farmy), bo szkodliwo艣膰 ryb dodatkowo pogarszaj膮 z艂e warunki produkcji, niew艂a艣ciwe stosowanie lekarstw oraz z艂ej jako艣ci pokarm.


FL膭DRA, (p艂astuga - nazwa zwi膮zana z p艂askim kszta艂tem cia艂a) - wyst臋puje przy uj艣ciach rzek i przybrze偶nych wodach morskich. Jest bardzo popularna nad polskim morzem. Doros艂e fl膮dry preferuj膮 偶ycie na dnie w贸d, le偶膮c na boku. Taki styl 偶ycia powoduje zwi臋kszon膮 podatno艣膰 na kumulacj臋 szkodliwych substancji chemicznych, kt贸re znajduj膮 si臋 w przydennych osadach (mu艂ach). W morzu ba艂tyckich po II wojnie 艣wiatowej zalega du偶o broni chemicznej, np. z iperytem.
Fl膮dra jest smaczna, ale nie przesadzajmy z ilo艣ci膮 jej spo偶ywania.

艁OSO艢 (hodowlany)
艂oso艣
Jest to ryba t艂usta, o r贸偶owym kolorze mi臋sa i dla niekt贸rych bardzo smaczna. Zawiera w swojej masie od 7 do 15% cennych kwas贸w t艂uszczowych Omega-3, kt贸re korzystnie wp艂ywaj膮 na uk艂ad krwiono艣ny oraz du偶o witamin (A, B, D, E i mikroelement贸w (cynk, jod, potas, selen).

Jednak trzeba wiedzie膰, 偶e warunki hodowli 艂ososi w Skandynawii s膮 podobne do warunk贸w hodowli pangi w Wietnamie. To powoduje zmniejszenie warto艣ci korzystnych dla naszego zdrowia.
Jest to hodowla klatkowa bazuj膮ca na paszy z艂o偶onej z odpad贸w zwierz臋cych z dodatkiem barwnik贸w i antybiotyk贸w. Barwniki powoduj膮 r贸偶owy kolor mi臋sa, dzikie 艂ososie maj膮 kolor bardziej ciemny (mocno pomara艅czowy, a wr臋cz z odcieniem czerwonego).
Jeszcze jedn膮 wad膮 farm hodowlanych jest dost臋p dla 艂ososi do odchod贸w opadaj膮cych na dno z patogenami i paso偶ytami rozwijaj膮cymi si臋 w tych warunkach.

MAKRELA
makrela w臋dzona
Tania, w臋dzona makrela jest bardzo popularna w Polsce. Mi臋so makreli to skarbnica kwas贸w omega-3, witamin, minera艂贸w oraz bia艂ka. Dodatkowo wspomn臋 tu o selenie, kt贸rego w 100 gramowej porcji makreli dostarczymy tego pierwiastka w 80% dziennej normy.
Niestety, istnieje te偶 czarna strona tej ryby. Badania 偶ywno艣ci, a w tym przypadku makreli ujawniaj膮 znaczne ilo艣ci rt臋ci. W 150-gramach makreli znajduje si臋 przeci臋tnie 99 mikrogram贸w metylort臋ci – zwi膮zku rt臋ci o wysokiej toksyczno艣ci i 艂atwo艣ci wnikania do tkanek organizmu.

艢wiatowa Organizacja Zdrowia dopuszcza troch臋 wy偶sz膮 norm臋 i zaleca, 偶eby nie przekracza膰 tej ilo艣ci. Bezpiecznie b臋dzie jedzenie makreli 2 razy w tygodniu w porcjach po 100 gram.

Panga
panga
Ta s艂odkowodna ryba jest hodowana w zanieczyszczonych wodach Wietnamu. Do wi臋kszego ich rozmna偶ania stosuje si臋 tam zastrzyki hormonalne, do kt贸rych produkcji u偶ywa si臋 mocz od kobiet w ci膮偶y.
Dodatkowo ryby przyswajaj膮 sobie zwi膮zki fosforowe (polifosforany) oraz niefosforowe (m.in. w臋glan potasu), kt贸re powoduj膮 wi臋ksz膮 ch艂onno艣膰 wody przez mi臋so. W wodach, np. Mekongu jest du偶e ska偶enie chemikaliami, kt贸re kumuluj膮 si臋 w rybach. Pang臋 ma ma艂o cennych sk艂adnik贸w od偶ywczych (witamina A i D oraz kwasy omega), a w zamian ma du偶o wody, bia艂ka i soli. Pang臋 najlepiej szeroko omija膰.

Rekin
stek z rekina, rekin
Nie jest bardzo popularny w polskim, pomimo 偶e mi臋so tego drapie偶nika jest chude, delikatne i soczyste.
Nie nale偶y jednak cz臋sto go spo偶ywa膰, ze wzgl臋du na wysok膮 kumulacji rt臋ci w mi臋sie rekina.
Rekin 偶yje ponad 20 lat, co sprzyja gromadzeniu si臋 szkodliwych substancji w jego organizmie.
Polarna odmiana rekina dodatkowo kumuluje N-tlenek trimetyloaminy, co mo偶e powodowa膰 objawy podobne do ci臋偶kiego zatrucia alkoholowego.
Dok艂adna obr贸bka termiczna mi臋sa rekina mo偶e uchroni膰 przed skutkami trimetyloaminy.

RYBY MA艢LANE
Ryba ma艣lana to wymy艣lona nazwa handlowa dla kilku gatunk贸w ryb o podobnych cechach (b艂yszczyk, eskolar, kostropak, pompil, 偶uwak). S膮 to bardzo t艂uste ryby o du偶ej zawarto艣ci estr贸w parafiny i olej贸w, kt贸re s膮 ci臋偶ko strawne. Ryby ma艣lane kumuluj膮 r贸wnie偶 du偶o rt臋ci.
Ryby ma艣lane mog膮 spowodowa膰 zatrucie pokarmowe objawiaj膮ce si臋 b贸lem brzucha, biegunk膮, wysypk膮 oraz problemy z oddychaniem. Dlatego do spo偶ywania tych ryb nale偶y podchodzi膰 ostro偶nie, a najlepiej ich nie je艣膰.

TILAPIA — trafia na nasze sto艂y przewa偶nie z Chin. Hodowana jest w zanieczyszczonych o艂owiem wodach, kt贸ry nie jest dobrym dodatkiem dla naszego zdrowia. Jest op艂acalna w produkcji, bo od偶ywia si臋 praktycznie wszystkim i szybko ro艣nie. Lepiej jej nie je艣膰 za cz臋sto.

TU艃CZYK
Opr贸cz warto艣ciowych sk艂adnik贸w (ma du偶o protein) mi臋so tu艅czyka zawiera du偶o rt臋ci (sprzyja temu d艂ugie 偶ycie), kt贸ra trafia do naszego organizmu. Zalet膮 tu艅czyka w przeciwie艅stwie do 艂ososia jest ma艂a zawarto艣膰 w mi臋sie dioksyn.

SUM Z IMPORTU
Sum to jedna z najwi臋kszych s艂odkowodnych ryb Europy. Mi臋so suma jest delikatne, raczej chude i z ma艂膮 ilo艣ci膮 o艣ci. Najlepsze s膮 sumy 偶yj膮ce dziko w czystych wodach.
Na naszym rynku najwi臋cej tych ryb pochodzi z hodowli z innych kraj贸w, gdzie panuj膮ce warunki produkcji s膮 fatalne.
Hodowane w zanieczyszczonych wodach (toksyny, pestycydy) oraz stosowanie antybiotyk贸w w procesie produkcji tych ryb.

艢LED殴 BA艁TYCKI
Na koniec troch臋 o naszym ba艂tyckim 艣ledziu. Ba艂tyk te偶 jest zanieczyszczony (bifenyle, pestycydy, rt臋膰 itd.). Szkodliwe te zwi膮zki trafiaj膮 poprzez ryby do naszego organizmu.
Czy wobec tego nale偶y rezygnowa膰 z naszych ba艂tyckich ryb? Absolutnie nie, ale wybierajmy te z innych obszar贸w po艂owu, a z naszego morza jedzmy od czasu do czasu.
Do g贸ry馃敽

Jak rozpozna膰 zepsut膮 偶ywno艣膰?

Co wskazuje na zepsute jedzenie?
Z zepsutym jedzeniem ka偶dy z nas mia艂 do czynienia, ale nie ka偶dy wie, co wskazuje na niezdatne do jedzenia produkty. Jakie mo偶emy mie膰 problemy w przypadku zjedzenia zepsutego pokarmu?
Chleb — spo偶ywamy go codziennie, ale czasami nie zjemy go i mo偶e si臋 zepsu膰. Je偶eli chleb pokryje si臋 sinym nalotem lub zauwa偶ymy takie ma艂e nieregularne plamki, to pieczywo zosta艂o ju偶 zaatakowane przez ple艣艅. Zjedzenie takiego pieczywa zagra偶a naszemu zdrowiu i powoduje k艂opoty 偶o艂膮dkowe.
MAS艁O
Zwracajmy uwag臋 na termin przydatno艣ci do spo偶ycia. Trwa艂o艣膰 mas艂a rozpakowanego skraca si臋 oko艂o o po艂ow臋 terminu przydatno艣ci, nawet gdy jest w lod贸wce. Mas艂o poza lod贸wk膮 i wystawione na 艣wiat艂o bardzo szybko zje艂czeje. Zje艂czeniu ulega r贸wnie偶 mas艂o d艂ugo przetrzymywane w lod贸wce. Mas艂o zje艂cza艂e ma nie przyjemny zapach, a jego spo偶ycie mo偶e powodowa膰 zatrucie pokarmowe (nudno艣ci, wymioty, niestrawno艣膰, b贸l brzucha).
WYROBY MI臉SNE
Czy surowe mi臋so jest 艣wie偶e, mo偶emy pozna膰 po jego kolorze i zapachu. Nie艣wie偶e w臋dliny produkt mog膮 by膰 ju偶 zielonkawe o cuchn膮cym zapachu, a na jej powierzchni wida膰 t艂usty i ob艣limacza艂y lepki nalot. Jakie mog膮 by膰 konsekwencje zjedzenia zepsutego mi臋sa i jego wyrob贸w? Na pewno grozi nam zatrucie pokarmowe spowodowane bakteriami Salmonelli i E.coli (zaka偶enie 偶o艂膮dka i jelita grubego). Bardzo gro藕ny jest jad kie艂basiany, kt贸ry mo偶e spowodowa膰 nawet 艣mier膰. Kupuj膮c w臋dliny i mi臋so zwracajmy uwag臋 na wygl膮d produkt贸w oraz na warunki higieniczne w punkcie sprzeda偶y.
RYBY
Okres wa偶no艣ci tuszek i filet贸w 艣wie偶ych ryb to oko艂o 1-2 dni, o ile s膮 przechowywane w lod贸wce. Marynowany 艂oso艣 mo偶e le偶e膰 w lod贸wce do kilku dni. Przechowywanie ryb w zamra偶arce wyd艂u偶a ich termin wa偶no艣ci do 6-9 miesi臋cy. R贸wnie偶 ryby ocenia si臋 po wygl膮dzie i zapachu. 艢wie偶e, ca艂e ryby maj膮 przejrzyste oczy, delikatny rybi zapach i spr臋偶yste mi臋so. Ryba nie艣wie偶a bardzo brzydko pachnie, na oczach ma bielmo, a mi臋so po naci艣ni臋ciu palcem pozostaje odkszta艂cone. Spo偶ycie nie艣wie偶ych ryb skutkuje zatruciem pokarmowym (wymioty, gor膮czka, biegunka).

JAJKA - 艣wie偶e trzymane w lod贸wce utrzymuj膮 艣wie偶o艣膰 oko艂o miesi膮ca. Ugotowane na twardo w skorupce przydatne do spo偶ycia s膮 przez 3 dni, a obrane ze skorupki oko艂o 1-2 dni.
Zatrucie Salmonell膮 wzrasta z d艂ugim i z艂ym przechowywaniem oraz z jedzeniem ich na surowo. W czasie gotowania jajek wi臋kszo艣膰 mikrob贸w i drobnoustroj贸w ulega zniszczeniu.

Jak rozpozna膰 jajka zepsute?
W艂o偶one 艣wie偶e jajko do wype艂nionej wod膮 szklanki opadnie na dno, a nie艣wie偶e wyp艂ynie na wierzch. Przed sma偶eniem jaj, rozbijajmy go do miseczki. Je偶eli jajko nie 艣mierdzi, a bia艂ko wyra藕nie oddziela si臋 od 偶贸艂tka, to jajko jest 艣wie偶e.

PRODUKTY MLECZNE
Mleko sple艣nia艂e, 偶贸艂te i brzydko pachn膮ce nale偶y wyrzuci膰. Mleko skwa艣nia艂e, ale w miar臋 jeszcze 艣wie偶e mo偶na wykorzysta膰 do placuszk贸w i nale艣nik贸w. Kefir i 艣mietana tak samo, jak mleko brzydko pachn膮ce ze 艣ladami ple艣ni na powierzchni nie nadaj膮 si臋 do spo偶ycia. Nale偶y by膰 te偶 ostro偶nym w przypadku tych produkt贸w, kt贸re z powodu gazowania dwutlenku w臋gla maj膮 wypuk艂e przykrycia.
Mas艂o, je偶eli jest 藕le lub d艂ugo przechowywane, ulega zje艂czeniu, te偶 nale偶y je wyrzuci膰, bo nawet w smaku jest ohydne.
Sery i twarogi zeschni臋te oraz sple艣nia艂e nadaj膮 si臋 tylko do kosza.

OWOCE I WARZYWA
Owoce sezonowe a szczeg贸lnie te mi臋kkie nale偶y szybko skonsumowa膰, bo bardzo szybko ulegaj膮 zepsuciu. Wszelkie oznaki ple艣ni, zgnicia eliminuj膮 je jako pokarm. Nie nale偶y odkrawa膰 ple艣ni i zjada膰 reszt臋, bo zarodki ple艣ni zainfekowa艂y ju偶 ca艂e owoce i warzywa.
Nie musz臋 dodawa膰, 偶e ple艣艅 jest bardzo szkodliwa. Owoce i warzywa przeznaczone do zamra偶ania r贸wnie偶 powinny by膰 zdrowe oraz czyste.
Jak rozpozna膰 zepsute owoce i warzywa ?
Czy owoce i warzywa s膮 zepsute, mo偶emy stwierdzi膰 organoleptycznie. Wszelkie przebarwienia, plamy, brzydki zapach i widok ple艣ni wskazuje nam, 偶e te produkty nale偶y wyrzuci膰.
Osobno pisz臋 o ziemniakach. Na pewno, niekt贸rzy z nas mieli do czynienia z zepsutymi ziemniakami (zgni艂e), kt贸re strasznie 艣mierdz膮.
D艂ugo przechowywane kie艂kuj膮, a w nieodpowiednich warunkach zieleniej膮. Zielonkawe ziemniaki to sk艂adnica toksycznej solaniny, kt贸ra mo偶e powodowa膰 zatrucie pokarmowe. Skie艂kowane i jeszcze nieb臋d膮ce w zaawansowanej zieleninie, mo偶emy je grubiej obra膰, 偶eby nie by艂o 艣ladu kie艂kowania oraz koloru zielonego.

Czytaj膮c r贸偶ne porady zwi膮zane owocami i warzywami, na pewno spotkali艣cie si臋 z radami, 偶eby te produkty my膰 w wodzie z octem, sod膮 oczyszczon膮 czy wod膮 utlenion膮. Ciekawy jestem, ile os贸b tak to robi? Raczej pojedyncze jednostki.

PRODUKTY SYPKIE
Z regu艂y takie produkty spo偶ywcze jak cukier, kasze, makarony, m膮ki, mi贸d, ry偶, owoce ro艣lin str膮czkowych, s贸l przechowywane w odpowiednich warunkach maj膮 d艂ugi okres przydatno艣ci do spo偶ycia. Niekt贸re z tych ww. mog膮 przetrwa膰 wieki, taka maj膮 trwa艂o艣膰.
Kasze, makarony, ry偶e, owoce ro艣lin str膮czkowych mog膮 ulec zepsuciu (sple艣nieniu) oraz mog膮 by膰 zaatakowane przez mole. Widok lataj膮cych w pomieszczeniu moli spo偶ywczych oznacza, 偶e dobra艂y si臋 do naszych zapas贸w. Nawet jak nie zauwa偶ymy doros艂ych owad贸w, zwracajmy uwag臋 czy w przechowywanych produkach nie wida膰 takich niteczek. Je偶eli s膮, to oznacza, 偶e zal臋g艂y si臋 larwy moli.

Ugotowany makaron, ry偶, kasze najlepiej zjada膰 na bie偶膮co, bo spo偶ywany na drugi dzie艅 ju偶 nie jest zbyt zdrowy i mo偶e powodowa膰 r贸偶ne dolegliwo艣ci pokarmowe.
Do g贸ry馃敽

Czy mas艂o jest zdrowe? Czym smarowa膰 pieczywo? Alternatywa dla mas艂a i margaryny.
Mas艂o, pomimo 偶e ma nasycone kwasy t艂uszczowe, kt贸rych spo偶ywanie w nadmiarze nie jest wskazane dla organizmu, jest nam potrzebne. Spo偶ywane w rozs膮dnych ilo艣ciach przyniesie nam wiele korzy艣ci.
Mas艂o posiada du偶o od偶ywczych sk艂adnik贸w, kt贸re zmniejszaj膮 zagro偶enie przed chorobami serca. Mas艂o jest naturalnym 藕r贸d艂em witamin rozpuszczalnych w t艂uszczach. Witamina A pomaga prawid艂owo pracowa膰 tarczycy i kory nadnerczy oraz odpowiada za proces widzenia. Witamina K2 potrzebna jest do mineralizacji ko艣ci (witamina D). Mas艂o pomaga chroni膰 przed zwyrodnieniem i zwapnieniem nasze stawy. Ogranicza rozw贸j za膰my i twardnienie 偶ylnych t臋tnic. Mas艂o jest dobrym 藕r贸d艂em kr贸tkich i 艣rednich 艂a艅cuch贸w kwas贸w t艂uszczowych, kt贸re maj膮 w艂a艣ciwo艣ci przeciwnowotworowe.

Mas艂a nie powinni spo偶ywa膰 osoby z nietolerancj膮 bia艂ka mleka i laktozy (cukru mlecznego). Osoby z chorobami uk艂adu kr膮偶enia, mia偶d偶ycy, nadci艣nienia nie musz膮 rezygnowa膰 z mas艂a, ale musz膮 je ogranicza膰.
Dobre mas艂o powinno posiada膰 minimum 82% t艂uszczu, ma kolor prawie bia艂y, a wyj臋te z lod贸wki jest twarde i jest ci臋偶ko nim posmarowa膰 pieczywo.
Do sma偶enia u偶ywajmy mas艂a klarowanego.

Czym smarowa膰 pieczywo?
Mas艂o czy margaryna to ci膮gle trwaj膮cy sp贸r.
Mas艂o powstaje z naturalnego t艂uszczu zwierz臋cego — mleka. Cz臋sto unikamy mas艂a, obawiaj膮c si臋 du偶ej ilo艣ci cholesterolu, nasyconych t艂uszcz贸w i izomer贸w trans, kt贸re s膮 pochodzenia naturalnego.
Samo mas艂o nie powoduje du偶ego podniesienia poziomu cholesterolu we krwi. Nie zapominajmy, 偶e cholesterol jest r贸wnie偶 potrzebny dla organizmu, np. do budowy b艂on kom贸rkowych itd.

W margarynach i r贸偶nych miksach t艂uszcze trans powstaj膮 podczas utwardzania olej贸w ro艣linnych. Zawarte w margarynach witaminy A, D s膮 ma艂o warto艣ciowe, bo s膮 zwi膮zkami syntetycznymi. Izomery trans kwas贸w t艂uszczowych powstaj膮 w czasie procesu utwardzania olej贸w ro艣linnych przez dodanie wodoru pod ci艣nieniem (uwodornienie).

Ju偶 na podstawie przestawionych tu fakt贸w, jasno wynika, 偶e mas艂o jest zdrowsze od margaryny i jego miks贸w.
Je偶eli jednak lubimy na margaryn臋, to wybierajmy t膮 mi臋kk膮. Margaryna twarda w kostce ma du偶o szkodliwych t艂uszcz贸w utwardzonych (trans). Zwracajmy uwag臋 na kaloryczno艣膰 (mog膮 mie膰 nawet ponad 700kcal/100g produktu) oraz na jej sk艂ad. Nie kupujmy margaryny z dodatkiem mas艂a, bo zawiera szereg niewskazanych dla organizmu dodatk贸w.

Nie chcemy spo偶ywa膰 mas艂a i margaryny, to, jaka mamy alternatyw臋?
Oczywi艣cie, 偶e mamy szereg innych spo偶ywczych 藕r贸de艂 t艂uszcz贸w i nie tylko t艂uszcz贸w do smarowania.
Takiennikmi zamiami s膮:
Awokado — ma witamin臋 A, z grupy B (B1, B2), C, E. Opr贸cz tego w jego sk艂adzie znajduje si臋 kwas foliowy, kwas pantotenowy oraz substancje mineralne (fosfor, mangan, mied藕, potas, wap艅, 偶elazo). Wystarczy oko艂o 1/3 awokado dziennie, 偶eby pozyska膰 cz臋艣膰 tych dobrych sk艂adnik贸w dla organizmu.
Hummus, mas艂o orzechowe, oliwa Z dodatkami (czosnek, chili, papryczka, zio艂a itd.), pesto, najlepiej w艂asnego wyrobu.
Jest jeszcze wiele innych produkt贸w do smarowania pieczywa, np. smalec. Smalec ze stereotypem z艂ego t艂uszczu. Je偶eli nie mamy innych przeciwwskaza艅, od czasu do czasu mo偶emy zje艣膰 kanapk臋 ze smalcem, najlepiej w艂asnej roboty.
Smalec ma nisk膮 zawarto艣膰 prozapalnych kwas贸w t艂uszczowych omega 6 (ok. 3 - 10%), np. olej s艂onecznikowy ma ich od 48% do 74%. W 100g smalcu jest ok. 95mg cholesterolu, natomiast w 100g mas艂a jest go 215mg.
Spo偶yty cholesterol ma ma艂y wp艂yw na poziom cholesterolu we krwi w odr贸偶nieniu od spo偶ywania przemys艂owych t艂uszcz贸w trans. W smalcu wyst臋puje kwas stearynowy, kt贸ry obni偶a poziom cholesterolu w organizmie.
Smalec bardzo dobrze nadaje si臋 do sma偶enia.
Do g贸ry馃敽

Dobre i z艂e po艂膮czenia 偶ywno艣ci
Dania mi臋sne nie popijamy herbat膮 i kaw膮. Napoje te zawieraj膮 tanin臋, kt贸ra utrudnia wch艂anianie 偶elaza. Dopiero po 2 godzinach od zjedzenia mi臋sa powinno si臋 pi膰 te napoje. Mo偶na je popija膰 wod膮 mineraln膮 z cytryn膮 lub sokiem owocowym.
Do da艅 rybnych dodatkiem nie powinny by膰 broku艂y, brukselka, kapusta. Warzywa te utrudniaj膮 przyswajanie jodu z ryb. Nie sma偶ymy ryb i mi臋s na oleju s艂onecznikowym lub kukurydzianym. Oleje te zawieraj膮 nienasycone kwasy t艂uszczowe Omega-6, kt贸re blokuj膮 korzystne dzia艂anie kwas贸w Omega-3. Sprzyja to b贸lom w stawach i obrz臋kom.
Zachowuj膮c zdrowy rozs膮dek w umiarze, nie rezygnuj z ulubionych potraw. Nie bezpieczne zwi膮zki zaszkodz膮 Ci tylko wtedy, gdy b臋d膮 sta艂膮 pozycj膮 w Twoim menu.
dobre po艂膮czenia 偶ywno艣ci
Banany + jogurt 馃憠 Na stawy i stany zapalne.
Takie zestawienie pomaga szybciej zregenerowa膰 po du偶ym wysi艂ku stawy. Bia艂ko jest budulcem chrz膮stki stawowej, a witamina B wyst臋puj膮ca w bananach dobrze wp艂ywa na stan mazi stawowej. Banany zawieraj膮 te偶 du偶o kwasu foliowego, kt贸ry te偶 korzystnie wp艂ywa na nasze zdrowie.

Buraki 膰wik艂owe + cieciorka 馃憠 Na depresj臋.
Buraki 膰wik艂owe zawieraj膮 substancje antydepresyjne: betainy, magnez, potas, tryptofan, kt贸rych wch艂anianie zwi臋ksza witamina B z cieciorki.

Czerwone wino + migda艂y 馃憠 Na serce i stres.
To po艂膮czenie jest bogactwem antyoksydant贸w zwalczaj膮cych wolne rodniki. Migda艂y dostarczaj膮 du偶o witaminy E, a czerwone wino wspiera jej dzia艂anie przy pomocy polifenoli. Sprzyja to prawid艂owemu funkcjonowaniu uk艂adu krwiono艣nego i sercu. Opr贸cz tego, migda艂y i wino zawieraj膮 magnez, kt贸ry sprzyja 艂agodzeniu stresu, niepokoju oraz dzia艂a przeciwzapalnie i uspokojaj膮co.
Zamiast migda艂贸w mo偶na u偶y膰 orzech贸w w艂oskich, s膮 bardziej kaloryczne, ale maj膮 wi臋cej witaminy E oraz kwas贸w omega-3.

Czosnek + t艂uste ryby 馃憠Na stawy.
Czosnkiem nacieramy ryby (pstr膮g, 艂oso艣 lub inne z tego gatunku) i pieczemy w folii. Ryby i czosnek zawieraj膮 selen, kt贸ry w po艂膮czeniu z kwasami t艂uszczowymi z ryb dzia艂a antynowotworowo, przeciwzapalnie i zmniejsza zagrozenie uszkodzenia DNA. Dodatkowo dobrze jest wiedzie膰, 偶e rozdrobniony czosnek wydziela allicyn臋, kt贸ra ma dzia艂anie przeciwgrzybiczne.

Cytryna + zielona 馃憠Podobno pomaga przy nadwadze.
Nale偶y pami臋ta膰, 偶e cytryn臋 dodajemy do herbaty po usuni臋ciu fus贸w. Po艂膮czenie cytryny z fusami sprzyja powstawaniu szkodliwego zwi膮zku. Witamina C z cytryny wzmacnia dzia艂anie herbaty w przyspieszaniu przemiany materii i zmniejsza wch艂anianie t艂uszcz贸w przez organizm.

Jaja + ser 馃憠 Na zesp贸艂 napi臋cia przedmiesi膮czkowego "PMS" Witamina D z jajka ugotowanego na mi臋kko lub twardo, poprawia wch艂anianie wapnia z sera. Sprzyja to stabilizacji hormon贸w, 艂agodz膮c tym samym objawy PMS. Wap艅 ogranicza uczucie g艂odu, a wi臋c to po艂膮czenie sprzyja w utrzymaniu w艂膮艣ciwej wagi.

Gorzka czeklada + jab艂oka 馃憠 Na zatory Czekolada zawiera katechiny pomagaj膮ce w ograniczeniu mia偶d偶ycy. Sk贸rka jab艂ek zawiera kwercytyn臋, kt贸ra ma w艂a艣ciwo艣ci przeciwzapalne. Tak po艂膮czone produkty maj膮 dzia艂anie pomagaj膮ce przy zapobieganiu powstawania zator贸w i zakrzep贸w.

Oliwa + sa艂ata 馃憠 Na wzrok
Takie po艂膮czenie dostarcza nienasycone kwasy t艂uszczowe z du偶膮 ilo艣ci膮 witaminy E, kt贸re dobrze wp艂ywaj膮 na nasz wzrok (pomaga lepiej przyswaja膰 lutein臋). Zamiast sa艂aty mo偶e by膰 kapusta, broku艂y, szpinak, itp. (og贸lnie m贸wi膮c zielone warzywa), kt贸re nale偶y skropi膰 oliw膮 lub olejem lnianym, rzepakowym. Dodatkowo mo偶emy doda膰 czarnych jag贸d, kt贸re niszcz膮 wolne rodniki uszkadzaj膮ce wzrok.

Pomidory + fasolka 馃憠 Na skurcze i zakwasy.
Witamina C wyst臋puj膮ca w pomidorach u艂atwia wch艂anianie 偶elaza z fasoli. 呕elazo z potasem i magnezem jest potrzebne pracuj膮cym mi臋艣niom.
z艂e po艂膮czenia 偶ywno艣ci

Herbata z cytryn膮 lub pigw膮

Chyba ka偶dy z nas pi艂 i pije herbat臋 z cytryn膮. Poprawia samopoczucie w czasie przezi臋bienia, zmarzni臋cia. Czy jest zdrowa? Napewno od czasu do czasu to 艂膮czenie nie zaszkodzi. Naukowcy twierdz膮, 偶e w li艣ciach herbaty jest sporo glinu, kt贸ry sprzyja chorobie Alzheimera.
W samym napoju z herbaty glin jest nieprzyswajalny przez organizm. Jednak gdy do herbaty dodamy soku z cytryny, kt贸ry wchodzi z ni膮 w reakcj臋 chemiczn膮 i zmienia glin w 艂atwo wch艂aniany przez organizm cytrynian glinu.
Pigwa r贸wnie偶 dzia艂a podobnie jak cytryna. Stosujmy cz臋艣ciej sok malinowy, mi贸d, imbir, kardamon itp. Jest na to spos贸b, poprostu zaparzamy herbat臋 w imbryczku lub usuwamy fusy z fili偶anki i wtedy dodajemy cytryn臋.

Herbata i ciasto dro偶d偶owe
Dro偶d偶e s膮 bogatym 藕r贸d艂em witaminy B1, kt贸ra odpowiada za sprawno艣膰 uk艂adu nerwowego. Ma te偶 wp艂yw na przemiany cukr贸w w kwasy t艂uszczowe. Wyst臋puj膮ce w herbacie garbniki ograniczaj膮 wch艂anianie witaminy B1 z dro偶d偶y. Oczywi艣cie jak lubimy ciasto popija膰 herbat膮, to nie musimy sobie tego odmawia膰.

Herbata i mi臋so wo艂owe oraz w膮tr贸bka
Takie po艂膮czenie powoduje, 偶e 偶elazo zawarte w mi臋sie gorzej si臋 wch艂ania.

Kawa i sernik

Kawa, a tak偶e herbata zwiera kwas szczawiowy i gdy zaczyna si臋 miesza膰 w 偶o艂膮dku z wapniem tworz膮 si臋 szczawiany. Szczawiany odk艂adaj膮 si臋 w postaci kamieni w drogach moczowych. R贸wnie偶 takie po艂膮czenie utrudnia przyswajanie zawartego w nabiale wapnia.

Pomidor z og贸rkiem
Og贸rek 艣wie偶y i inne warzywa dyniowate (cukinia, kabaczek, patison itp.) zawieraj膮 enzym askorbinowy, kt贸ry utlenia witamin臋 C. 艁y偶eczka soku z tych warzyw zniszczy ca艂膮 witamin臋 C zawart膮 w 3 litrach soku pomidorowego.
R贸wnie偶 z og贸rkami i innymi dyniowatymi nie nale偶y 艂膮czy膰 z natk膮 pietruszki, papryk膮, cebul膮. Nie dotyczy to og贸rk贸w kiszonych, kt贸re w procesie kiszenia trac膮 enzym askorbinowy.
Og贸rki najlepiej je艣膰 osobno, ale do smaku doda膰 cebul臋, pomimo, 偶e og贸rki utleni膮 nam witamin臋 C.

Ziemniaki z mas艂em

Gotowane lub pieczone ziemniaki maj膮 ma艂o kalorii. Ma艂a 艂y偶eczka mas艂a to ju偶 ok. 60 kcal wi臋cej. Polewaj膮c ziemniaki mas艂em zamieniamy je w bomb臋 kaloryczn膮.
Ziemniaki maj膮 wysoki indeks glikemiczny, kt贸ry podnosi gwa艂townie poziom glukozy we krwi.
Organizm chce j膮 obni偶y膰 i dlatego trzustka zaczyna wytwarza膰 insulin臋 co powoduje magazynowanie t艂uszczu. Do nadwagi ju偶 bardzo blisko. Lepiej do ziemniak贸w dodawa膰 jogurt lub kefir.
Ten sam mechanizm dzia艂a w przypadku po艂膮czenia oliwy lub mas艂a z owocami, cukrem, marchwi膮, buraczkami oraz produktami m膮cznymi.

Grzyby z alkoholem
Spo偶ywanie alkoholu (nawet wino) z przek膮skami grzybowymi mo偶e zaszkodzi膰. Alkohol 艣cina bia艂ko grzyb贸w i dlatego staj膮 si臋 bardzo niestrawne. Najbardziej dotyczy to ma艂o popularnego czernidlaka pospolitego, dla kt贸rego okres karencji po zjedzeniu wynosi dwa dni! Zawiera on koryn臋, kt贸ra hamuje rozk艂ad alkoholu w organizmie. Mo偶e to doprowadzi膰 do zatrucia aldehydem octowym. Pierwsze objawy s膮 widoczne ju偶 po 20 min. Wzrasta t臋tno, na twarzy i szyi pojawiaj膮 si臋 czerwone plamy. W takiej sytuacji nale偶y natychmiast zg艂osi膰 si臋 do szpitala.

Ryby z broku艂ami

Kapusta, brukselka, kalafior, soja oraz broku艂y s膮 to ro艣liny krzy偶owe, kt贸re zawieraj膮 goitrogeny. Sk艂adnik ten utrudnia przyswajanie jodu, kt贸rego 藕r贸d艂em s膮 r贸wnie偶 ryby morskie. Rada jest taka, 偶e gotuj膮c w/w warzywa przez pierwsze 4 minuty nie przykrywamy garnka. Gotowanie neutralizuje goitrogeny, kt贸re ulotni膮 si臋 razem z par膮.
Mi臋so czerwone z winem
Czerwone mi臋so jest bogate w 偶elazo, ale garbniki zawarte w winie ograniczaj膮 jego wch艂anianie. Z tego wzgl臋du nie nale偶y cz臋sto stosowa膰 to zestawienie menu. Zamiast wina zastosuj sok pomara艅czowy.

Ch艂odnik litewski
Wywar z botwinki wymieszany z kefirem lub jogurtem to wy艣mienita zupa. Trzeba jednak wiedzie膰, 偶e botwinka jest bogatym 藕r贸d艂em szczawian贸w.
W po艂膮czeniu z wapniem zawartym w kefirze, jogurcie, tworzy szczawiany wapnia, kt贸re mog膮 powodowa膰 rozw贸j kamicy nerkowej. Natomiast w tym po艂膮czeniu sam wap艅 nie jest przyswajalny przez nasz uk艂ad kostny i osteoporoza gotowa :). Porada - gdy spo偶ywasz warzywa zawieraj膮ce szczawiany (botwinka, szczaw, rabarbar), pij du偶o wody. A w celu uzupe艂nienia wapnia, na drugi dzie艅 jedz np. ser 偶贸艂ty, ryby itp.

Twaro偶ek z pomidorem
Twaro偶ek z pomidorem sprzyja chorobie staw贸w. Zawarte w pomidorze kwasy (jab艂kowy, cytrynowy, kumarynowy, chlorogenowy) 艂膮cz膮 si臋 z wapniem z sera i tworz膮 nierozpuszczalne kryszta艂ki. Odk艂adaj膮 si臋 one w stawach, co mo偶e powodowa膰 stany zapalne.
Porada - rzodkiewka, szczypiorek, czosnek doskonale zast膮pi膮 pomidorka.
Do g贸ry馃敽

Straszna 偶ywno艣膰
Ach, to czerwone mi臋so
Strach go je艣膰? Raport WHO z 2015 roku zosta艂 藕le wyja艣niony, co wskazywa艂o, 偶e mi臋so czerwone g艂贸wnym winowajc膮 nowotwor贸w.
Jednak chodzi艂o przetworzone produkty mi臋sne (kie艂basy, konserwy, w臋dliny), kt贸re posiadaj膮 du偶膮 zawarto艣膰 r贸偶nych szkodliwych dodatk贸w.
Mi臋so dostarcza bia艂ko i inne sk艂adniki potrzebne organizmowi. Do spo偶ycia wybierajmy mi臋so chude.

Gorzka czekolada
Najlepsza jest naturalna gorzka z minimum 80% zawarto艣ci kakao bez 偶adnych dodatk贸w. Czekolada gorzka ma du偶膮 zawarto艣膰 przeciwutleniaczy, g艂贸wnie flawanoli. Pomaga regulowa膰 ci艣nienie krwi, uwra偶liwia膰 tkanki na insulin臋 oraz poprawia nastr贸j.
Nie b贸jmy si臋 czekolady, wystarczy spo偶ywa膰 3 kostki dziennie gorzkiej czekolady.

Jajka podnosz膮 cholesterol? Jajkom przez lata przypisywano podwy偶szanie „z艂ego” cholesterolu. Potwierdzone badania informuj膮, 偶e jajka s膮 cennym 藕r贸d艂em cholesterolu, kt贸rego potrzebuje nasz organizm. Lecytyna zawarta w jajkach wspiera oczyszczanie w膮troby, a wyst臋puj膮ca w 偶贸艂tku cholina sprzyja umys艂owi. Ponadto s膮 skarbnic膮 innych warto艣ciowych dla organizmu element贸w. Jajka najlepiej spo偶ywa膰 gotowane na mi臋kko.

Kawa na pusty 偶o艂膮dek
Czy picie kawy na czczo zaszkodzi 偶o艂膮dkowi? 艢ciany 偶o艂膮dka musz膮 poradzi膰 sobie z gorsz膮 偶ywno艣ci膮. Poza tym s膮 odporne na kwasy 偶o艂膮dkowe, to kawa im nie zaszkodzi. Jednak jak b臋dzie reagowa艂 nasz 偶o艂膮dek i organizm na kaw臋 z rana, to zale偶y od danej osoby. S膮 osoby mniej wra偶liwe na orze藕wiaj膮ce dzia艂anie kawy, a innym daje kopa do dzia艂ania. W zale偶no艣ci od wra偶liwo艣ci naszego organizmu na kaw臋 pijmy od 2 do 4 fili偶anek kawy dziennie.
Zwi臋kszona ilo艣膰 wypitej kawy mo偶e na nas 藕le wp艂yn膮膰 (nerwowo艣膰, zaburzenia uk艂adu pokarmowego, k艂opoty ze spaniem itd.). Kawa podobno sprzyja zwalczaniu stanu zapalnego organizmu i mo偶e obni偶a膰 ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.

Mas艂o — strasz膮 nas, 偶e to niebezpieczny t艂uszcz.
Bardziej niezdrowe s膮 smarowid艂a z utwardzonego t艂uszczu lub z ich dodatkiem. Mas艂o jako t艂uszcz te偶 przyda si臋 organizmowi, ale te偶 nie nale偶y go nadu偶ywa膰 ponad miar臋. Mas艂o klarowne posiada kwas mas艂owy, kt贸ry dobrze wp艂ywa na jelita oraz jest bardzo dobre do sma偶enia potraw.
Mas艂o jest dobrym 藕r贸d艂em witamin: A, D, E, K2, PP oraz minera艂贸w: magnez, potas, wap艅 i 偶elazo.
Najnowsze badania sugeruj膮, 偶e mas艂o mo偶e pozytywnie wp艂ywa膰 na organizm i wcale nie jest przyczyn膮 podwy偶szonego cholesterolu czy chor贸b serca, a nawet dzia艂a膰 przeciwmia偶d偶ycowo.
Kwas linolenowy (kwas linolowy-CLA), ma dzia艂anie przeciwnowotworowe w odniesieniu do raka jelita grubego, prostaty, sk贸ry, 偶o艂膮dka. Teoretycznie obni偶a poziom „z艂ego” cholesterolu LDL, kt贸ry sprzyja budowie blaszki mia偶d偶ycowej. Dlatego w praktyce nie nale偶y przesadza膰 z mas艂em, a przy podwy偶szonym LDL, najlepiej zrezygnowa膰 z niego i innych nasyconych t艂uszczy. Niby jedno wyklucza drugie, ale gdy nie mamy przeciwwskaza艅, z g艂ow膮 na karku korzystajmy z mas艂a.

Pomidory dojrza艂e — ulubiony dodatek r贸偶nych potraw, przystawek, kanapek.
S膮 dobrym 藕r贸d艂em beta-karotenu, witaminy A, witaminy z grupy B, witaminy C, dzia艂anie moczop臋dne pomidor贸w pomaga obni偶a膰 ci艣nienie krwi.
S膮 skarbnic膮 minera艂贸w: cynk, fosfor, magnez, potas, s贸d, 偶elazo. Nie 艂膮czy膰 pomidor贸w z surowymi og贸rkami, bo trac膮 du偶o witaminy C. Ze wzgl臋du na wyst臋puj膮cy w nich brom, pomidory dobrze przyczyniaj膮 si臋 do stabilno艣ci na uk艂ad nerwowego (wycisza).
Likopen — najwi臋cej go jest przy sk贸rce pomidora, a jeszcze wi臋cej go po obr贸bce termicznej oraz jest najbardziej przyswajalny. Likopen mo偶e zmniejsza膰 ryzyko zachorowania na raka p艂uc, 偶o艂膮dka i prostaty.
Teraz te z艂e w艂a艣ciwo艣ci pomidor贸w. Pomidory mog膮 dzia艂a膰 toksycznie na organizm, powoduj膮c stany zapalne oraz wywo艂ywa膰 alergi臋.
Kto powinien ograniczy膰, a nawet wykluczy膰 z diety pomidory?
Osoby maj膮ce reumatoidalne zapalenie staw贸w i chore na dn臋 moczanow膮 oraz maj膮ce k艂opoty z tarczyc膮 powinny ograniczy膰 spo偶ywanie pomidor贸w. Osoby cz臋sto borykaj膮ce si臋 z infekcjami i maj膮ce k艂opoty z jelitami, gdy zdecyduj膮 si臋 na surowe pomidory, powinny pozby膰 si臋 z nich sk贸rki.
Natomiast dla os贸b zdrowych nie ma przeciwwskaza艅 do spo偶ywania pomidor贸w. Negatywny wp艂yw pomidor贸w na zdrowie mia艂aby du偶a ilo艣膰 zjedzonych pomidor贸w, ale przecie偶 nikt nie jest w stanie je艣膰 ich tonami.
Bardziej trzeba uwa偶a膰 na niedojrza艂e zielone pomidory, ale te偶 s膮 jadalne (jeden nie zaszkodzi). Zielone pomidory maj膮 szkodliwy zwi膮zek, tomatyn臋. Wi臋ksz膮 ilo艣膰 tomatyny mo偶e wywo艂a膰 md艂o艣ci, wymioty, biegunk臋, krwiomocz, b贸le g艂owy, senno艣膰, uszkodzi膰 nerki oraz w膮trob臋.
Tomatyn臋 redukuje kwa艣ne 艣rodowisko, wystarczy zielone pomidory skropi膰 octem czy sokiem z cytryny. Zielone pomidory mo偶emy upiec, usma偶y膰, obgotowa膰, udusi膰 lub zrobi膰 sa艂atk臋 w occie. Oczywi艣cie te偶 trzeba zachowa膰 umiar w ich jedzeniu.

Straszne ziemniaki sprzyjaj膮 cukrzycy
W ziemniakach tak jak i w innych ro艣linach (warzywach, owocach, orzechach, zbo偶ach itd.) wyst臋puj膮 lektyny. S膮 to bia艂ka ro艣linne, kt贸re wi膮偶膮 cukry, powoduj膮c, 偶e ich atomy przyczepiaj膮 si臋 do b艂on kom贸rkowych.
Lektyny mog膮 zwi臋ksza膰 ryzyko cukrzycy insulinozale偶nej, chor贸b tarczycy, chor贸b uk艂adu sercowo-naczyniowego, zapalenia staw贸w. W ma艂ych ilo艣ciach nie s膮 gro藕ne, ale na pewno nale偶y unika膰 spo偶ywania zielonych (solanina) cz臋艣ci ziemniaka (ziemniaki zieleniej膮 w czasie wzrostu, gdy s膮 wystawione na promienie s艂oneczne lub s膮 藕le przechowywane). Je偶eli nie mamy przeciwwskaza艅, to nie zwracajmy na straszenie, 偶e ziemniaki trzeba odstawi膰. Ziemniaki dostarczaj膮 wiele dobrych dla organizmu witamin, minera艂贸w, pierwiastk贸w.

Podroby
Dla jednych przysmak, dla innych co艣 ohydnego. Kr膮偶y opinia, 偶e podroby s膮 niezdrowe, sprzyjaj膮 nadwadze oraz akumuluj膮 toksyny. Przeprowadzone badania wyja艣niaj膮, 偶e podroby pochodz膮ce od zdrowych i karmionych zdrow膮 pasz膮 zwierz膮t, maj膮 takie samo st臋偶enie toksyn jak reszta ich mi臋sa. Podroby dostarczaj膮 nam witamin臋 A, B2, B6, B12, C, D, E, K, PP, bia艂ko, kwas foliowy, mied藕, cynk, fosfor, potas, 偶elazo oraz zawieraj膮 elastyn臋 i kolagen.
Podroby, tak jak mi臋so, maj膮 du偶o cholesterolu i wysok膮 zawarto艣ci膮 nasyconych kwas贸w t艂uszczowych, kt贸re nale偶y ogranicza膰 w diecie.
Podroby s膮 kaloryczne, w 100 g w膮tr贸bki wieprzowej jest 300 mg cholesterolu. Od czasu do czasu, w niewielkich ilo艣ciach podroby mo偶emy 艣mia艂o wykorzysta膰 w naszym 偶ywieniu.

S贸l — strasz膮, 偶e to bia艂a 艣mier膰
Oczywi艣cie, je偶eli przesadzamy z jej ilo艣ci膮 i wtedy przekraczamy dopuszczaln膮 norm臋 do spo偶ycia. Tym bardziej 偶e du偶e jej ilo艣ci znajduj膮 si臋 ju偶 w gotowych produktach.
Jednak, gdy sami przygotowujemy co艣 do zjedzenia, to s贸lmy minimalnie, a czasami wcale (gotowane ziemniaki, warzywa, sosy, mi臋so, makarony, kasze, ry偶 itd.).
W przeciwie艅stwie do cukru z soli nie nale偶y zrezygnowa膰 ca艂kowicie, bo jest te偶 potrzebna organizmowi — jedna 艂y偶eczka soli na dob臋.
Drastyczne ograniczenie spo偶ycia soli, nie wp艂ywa bezpo艣rednio na obni偶enie ci艣nienia krwi.
Do g贸ry馃敽

Kolor skorupki jaj

艁atwo dost臋pne nieprzebrane zasoby wiedzy zmieni艂y podej艣cie do 偶ycia. Ci膮gle szukamy w sieci r贸偶nych informacji o zdrowiu, np. dieta, 偶ywno艣膰, zdrowie itd.
Dawniej nikt nie potrzebowa艂 dodatkowej wiedzy o pochodzeniu jaj. Jajka by艂y pochodzi艂y z ma艂ych gospodarstw, w kt贸rych kury mia艂y dost臋p do naturalnego po偶ywienia. Nie by艂y faszerowane hormonami, antybiotykami i 偶ywione paszami z r贸偶nymi, niekoniecznie zdrowymi dodatkami. Dzisiaj dost臋p do naturalnych wiejskich jaj jest ograniczony. Wielkie hodowlane farmy zalewaj膮 rynek jajami, w kt贸rych s膮 r贸偶ne metody produkcji.

Dlatego dzisiaj kupuj膮c jaja, zwracamy uwag臋, w jakich warunkach kury znosz膮 jaja. Jaja kupione od takich dostawc贸w s膮 oznaczone ze wzgl臋du na rodzaj chowu.
Numerem „0” - jaja z chowu ekologicznego, „1” – z wolnego wybiegu, „2” – ze 艣ci贸艂kowego i „3” – z chowu klatkowego.
Jaja s膮 wskazane w naszej diecie, bo maj膮 wiele warto艣ci od偶ywczych (witamina A, witaminy z grypy B, witaminy, D, K itd.). Maj膮 du偶y zas贸b choliny, luteiny, fosforu, potasu, 偶elaza i inne.

Czy kolor skorupki jaja ma jakie艣 znaczenia?
Kupuj膮c jaja, niekt贸rzy sugeruj膮 si臋 kolorem skorupki. Istnieje przekonanie, 偶e jaja bia艂ej skorupce zwi膮zane z jak膮艣 modyfikacj膮 genetyczn膮 i dlatego wed艂ug bada艅, najcz臋艣ciej wybieramy jaja o br膮zowej skorupce.
Prawda jest taka, 偶e w czasach, gdy produkcja jaj nie by艂a uprzemys艂owiona, kury znosi艂y jaja r贸wnie偶 o r贸偶nym kolorze skorupki.
Dlatego te偶 z ca艂膮 pewno艣ci膮 stwierdzam, 偶e kolory (bia艂e, be偶owe, br膮zowe, niebieskawe, zielonkawe itp.) skorupki jaj zale偶y od gen贸w i rasy kur. Skorupki jaj mog膮 mie膰 r贸偶ne plamki, kropki. Kolor skorupki jaj nie 偶adnego wp艂ywu na warto艣ci od偶ywcze jaja.
Do g贸ry馃敽


Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz