Toksyczne 藕r贸d艂a 偶ywno艣ci

LINKI TEMAT脫W  馃憠  Szkodliwe opakowania    Substancje szkodliwe w uprawach    Toksyczne garnki    殴r贸d艂a szkodliwo艣ci 偶ywno艣ci   
garnki
Kupuj膮c naczynia, garnki i inne opakowania, nale偶y wybiera膰 te, kt贸re nie maj膮 szkodliwych pow艂ok i materia艂贸w. Wiele naczy艅 w kontakcie z 偶ywno艣ci膮 wydziela szkodliwe substancje, kt贸re niekorzystnie wp艂ywaj膮 na nasze zdrowie. Do pakowania kanapek u偶ywajmy zwyk艂ego szarego papieru (bia艂y jest wybielany zwi膮zkami chloru), opakowa艅 szklanych, unikajmy aluminiowych folii.
W czasie gotowania potraw w nieodpowiednich naczyniach lub pieczenia na bia艂ym papierze (u偶ywajmy br膮zowego papieru) zwi臋ksza si臋 wydzielanie toksycznych sk艂adnik贸w, tak samo jak przy grillowaniu w folii lub tackach aluminiowych. Bardzo cz臋sto do produkcji akcesori贸w, naczy艅, opakowa艅 maj膮cych kontakt z 偶ywno艣ci膮 wykorzystuje si臋 aluminium. Unikajmy spo偶ywania 偶ywno艣ci z puszek aluminiowych oraz z metalowych konserw.
Aluminiowe garnki
Korzystaj膮c z aluminiowych garnk贸w, bardzo wa偶ne jest prawid艂owe ich u偶ytkowanie. Nie u偶ywajmy ich do przyrz膮dzania kwa艣nych i s艂onych da艅, bo przy wysokiej temperaturze zwi臋kszaj膮 wydzielanie szkodliwego glinu, kt贸ry jest szkodliwy.
Garnki i patelnie pokryte teflonem s膮 bezpieczne, gdy ich pow艂oka nie jest uszkodzona. Z uszkodzonej pow艂oki teflonowej do 偶ywno艣ci przedostaj膮 si臋 mikro cz膮steczki z fluorem, kt贸ry powoduje wiele uszczerbku na zdrowiu (udar, zawa艂, nowotwory itd.).
R贸wnie偶 uszkodzone garnki emaliowane (obicia, odpryski, zarysowania) wydzielaj膮 szkodliwe chemiczne zwi膮zki do 偶ywno艣ci.
Garnki ze stali nierdzewnej s膮 najmniej szkodliwe, s膮 odporne na kwasy, nie koroduj膮 i s膮 wytrzyma艂e.
Do g贸ry馃敽

Szkodliwe opakowania
bisfenol A
Bisfenol A, substancja jest obecna w wielu produktach codziennego u偶ytku i ma wp艂yw na nasze zdrowie. 呕ywno艣膰 z puszki i z innych opakowa艅 sztucznych, woda z butelki, wizyta u dentysty itp. To st膮d wprowadzamy do organizmu bisfenol A (BPA), kt贸ry negatywnie wp艂ywa na nasz organizm.
Wyst臋puje te偶 w zabawkach, farbach, lakierach, klejach, opakowaniach z tworzyw sztucznych, itp. Wch艂aniany jest przez uk艂ad oddechowy, uk艂ad pokarmowy oraz przez sk贸r臋 (przenikalno艣膰 przez sk贸r臋 46%). Najbardziej nara偶one na kontakt z BPA przez sk贸r臋 s膮 kasjerki w sklepach i dzieci bawi膮ce si臋 plastikowymi zabawkami. Wyst臋puje te偶 w dymie tytoniowym. Nawet bardzo ma艂e dawki(BPA - poni偶ej 5 碌g/kg masy cia艂a/dzie艅) dawkach), mo偶e objawia膰 si臋 w p贸藕niejszym okresie m.in. zaburzeniem pracy w膮troby. BPA pos膮dzany jest o rozw贸j raka prostaty, przedwczesne dojrzewanie p艂ciowe czy insulinooporno艣膰. Podobno istnieje zwi膮zek mi臋dzy BPA, a zaburzeniami zapami臋tywania, nadaktywno艣ci膮, agresj膮, oty艂o艣ci膮, cukrzyc膮, zaburzeniami pracy tarczycy i problemami z p艂odno艣ci膮 m臋偶czyzn. Ca艂kowicie unikn膮膰 kontaktu z bisfenolem A raczej si臋 nie da. Zapach 艣wie偶ej farby, 偶ywicy epoksydowej, p艂yty wi贸rowej oznacza kontakt z BPA. Zrezygnujmy z napoj贸w i produkt贸w spo偶ywczych w puszkach, plastik贸w. Unikajmy papieru termicznego w drukarkach fiskalnych. Zwracajmy uwag臋 na oznaczenie produktu i kupujmy te z symbolem „BPA FREE”.
Woreczki, w kt贸rych gotujemy kasz臋 lub ry偶 mog膮 zawiera膰 bisfenol A.

herabta
Torebki z herbat膮 mog膮 zawiera膰 substancje szkodliwe dla zdrowia. Oko艂o 80% os贸b parzy herbat臋 w torebkach. Jest to bardzo wygodne, ale herbata w torebce po zalaniu gor膮c膮 wod膮 zmienia sk艂ad. Przypuszcza si臋, 偶e torebki herbaty mog膮 zawiera膰 substancje rakotw贸rcze. Szczeg贸lnie niebezpieczne mog膮 by膰 te wykonane z nylonu termoplastycznego, polipropylenu itp.
Napewno w wi臋kszo艣ci torebek obecny jest chlor, kt贸ry s艂u偶y do ich wybielanie i odka偶anie. Lepiej jest pi膰 herbaty li艣ciaste, smak i aromat jest nie psuje nam chemia z torebek i jest zdrowsza. Unikajmy herbat aromatyzowanych chemicznie.

folia aluminiowa
Folia aluminiowa jest jednorazowa, niedroga i szybko mo偶na zapakowa膰 w ni膮 kanapki. Jednak nie jest przyjazna dla naszego zdrowia, wydziela do po偶ywienia niebezpieczne aluminium. Jeszcze gorzej jest w kontakcie z wysok膮 temperatur膮, poniewa偶 wydziela wi臋cej gro藕nego aluminium.
Tacki aluminiowe na grilla cz臋艣ciowo chroni膮 偶ywno艣膰 przed chemicznymi zwi膮zkami spalania, ale zwi臋kszaj膮 ilo艣膰 zwi膮zk贸w aluminium. Aluminium jest wyj膮tkowo niebezpiecznym, neurotoksycznym metalem ci臋偶kim, kt贸rego nadmiar wp艂ywa przede wszystkim negatywnie na m贸zg.
R贸wnie偶 kwa艣na 偶ywno艣膰 (cytrusy, pomidory), jak i mocno przyprawione potrawy zwi臋kszaj膮 wydzielanie si臋 szkodliwego aluminium. Aluminium przenika do 偶ywno艣ci, a wraz z ni膮 trafia do naszego organizmu. Najlepiej 偶ywno艣膰 przechowywa膰 w szklanych naczyniach, a kanapki zawija膰 w papier spo偶ywczy.

konserwy
Puszkowana 偶ywno艣膰 spo偶ywana zbyt cz臋sto szkodzi naszemu zdrowiu z powodu obecno艣ci nanocz膮steczek tlenku cynku. Cynk jest potrzebny naszemu organizmowi do prawid艂owego funkcjonowania, ale w puszkowanych pokarmach jest go za du偶o. W konserwach tlenek cynku jest stosowany do wykonania wewn臋trznych pow艂ok puszek, kt贸ry przenika do 偶ywno艣ci, podnosz膮c w niej ilo艣膰 cynku.
Nanocz膮steczki zmniejszaj膮 wch艂anianie 偶elaza z pokarmu o 75 %, a glukozy o 30 %. Warto wiedzie膰, 偶e cynk jest sk艂adnikiem wielu suplement贸w diety. Przed podj臋ciem decyzji o przyjmowaniu suplement贸w, zbadajmy pozim cynku w naszym organizmie. Cynk jest gro藕ny, je艣li wyst臋puje w st臋偶eniu powy偶ej 6 tysi臋cy mikrogram贸w na litr krwi u kobiet po 60 roku 偶ycia i zwi臋ksza ryzyko rozwoju nowotworu 70-krotnie. U m臋偶czyzn powy偶ej 60 roku 偶ycia wysoki poziom cynku zwi臋ksza na chorob臋 nowotworow膮 10-krotnie.
Du偶o cynku zawiera wo艂owina, wieprzowina, dr贸b i produkty zbo偶owe. Dlatego domowe przetwory w postaci wekowanej s膮 zdrowsze od tych kupnych.

plastikowe pojemniki
Plastikowe pojemniki na 偶ywno艣膰
1 PET - politereftalan etylenu, wykorzystywany do produkcji pojemnik贸w, opakowa艅, talerzy jednorazowych oraz butelek. Opakowa艅 tych nie powinno wystawia膰 si臋 na bezpo艣redni kontakt z promieniami UV, poniewa偶 substancje w nich zawarte (pochodne ropy naftowej i benzenu) przenikaj膮 do po偶ywienia. Nie wolno ich tak偶e ponownie u偶ywa膰 – po opr贸偶nieniu opakowanie nale偶y wyrzuci膰!
2 HDPE - polietylen o du偶ej g臋sto艣ci. Uwa偶a si臋 go za jeden z najbardziej bezpiecznych. Nadaje si臋 do wielokrotnego u偶ytku. 3 PVC - polichlorek winylu - wykorzystuje si臋 go te偶 do produkcji folii na 偶ywno艣ci. Wydziela on toksyczne substancje (w procesie spalania PVC wytwarzaj膮 si臋 gro藕ne dla zdrowia zwi膮zki chemiczne zwane dioksynami). 4 LDPE (PEBD) - oznaczenie tworzywa z polietylenu o ma艂ej g臋sto艣ci, u偶ywanego do produkcji wielu rodzaj贸w opakowa艅 do 偶ywno艣ci. Jest uznawany za jeden z bezpieczniejszych plastik贸w. Mo偶na u偶ywa膰 go wielokrotnie. 5 PP - oznacza polipropylen wielokrotnego u偶ytku, cz臋sto stosowany jako opakowanie do 偶ywno艣ci. Wsp贸lnie z HDPE (2) uznawany za najbezpieczniejszy plastik. 6 PS - to polistyren, wydziela niebezpieczne toksyny i nie powinien by膰 u偶ywany do pakowania 偶ywno艣ci. Mo偶emy go znale藕膰 w jednorazowych przykrywkach, np. do kubk贸w na kaw臋. 7 Inne - to najbardziej niebezpieczna grupa. Zalicza si臋 do niej, mi臋dzy innymi, produkty zawieraj膮ce bisfenol A (BPA), u偶ywany do produkcji pojemnik贸w do przechowywania 偶ywno艣ci, wewn臋trznych cz臋艣ci puszek na 偶ywno艣膰 i napoje, butelek dla dzieci, plastikowych cz臋艣ci smoczk贸w, papieru termicznego do drukarek, na przyk艂ad, paragon贸w sklepowych. Mo偶e mie膰 szkodliwy wp艂yw na zdrowie dzieci. Takich opakowa艅 nie nale偶y u偶ywa膰 powt贸rnie, ani nie poddawa膰 obr贸bce termicznej! Plastikowe pojemniki nie zawsze s膮 dobrej jako艣ci, a niekt贸re z nich s膮 nawet szkodliwe dla zdrowia - zawieraj膮 bisfenol. Dop贸ki przechowujemy w nich ch艂odn膮 偶ywno艣膰, s膮 bezpieczne.
Plastikowe pojemniki w wi臋kszo艣ci nie nadaj膮 sie do podgrzewania i wk艂adania do nich gor膮cej 偶ywno艣ci. Po podgrzaniu plastik poliw臋glanowy zaczyna wydziela膰 bisfenol, kt贸ry wch艂ania si臋 do jedzenia. Bisfenol mo偶e powodowa膰 raka piersi lub raka prostaty, a w przypadku dzieci upo艣ledzenie umys艂owe, autyzm. Bisfenol A powoduje wzrost zachorowa艅 na cukrzyc臋 oraz powoduje oty艂o艣膰.
Spo偶ywanie zimnych napoi z plastikowych butelek podnosi poziom bisfenolu w moczu. Korzystaj膮c z plastikowych opakow艅 nale偶y zwraca膰 uwag臋 na symbol oznaczaj膮cy z jakim rodzajem tworzywa mamy do czynienia. Liczby wskazuj膮 na rodzaj u偶ytego tworzywa sztucznego, a tr贸jk膮tny znak ze strza艂k膮 oznacza przydatno艣膰 materia艂u do recyklingu.
Do g贸ry馃敽

殴r贸d艂a szkodliwo艣ci 偶ywno艣ci
藕r贸d艂a szkodliwo艣ci 偶ywno艣ci
Czysto艣膰 mikrobiologiczna i zanieczyszczenia chemiczne stanowi膮 kryterium bezpiecze艅stwa zdrowotnego produkt贸w spo偶ywczych. Toksycznymi substancjami dla organizmu cz艂owieka w 偶ywno艣ci mog膮 by膰:
* Sk艂adniki naturalne ro艣lin i zwierz膮t.
* Substancje wytworzone w 偶ywno艣ci wskutek dzia艂ania drobnoustroj贸w.
* Substancje pobrane ze 艣rodowiska przez organizmy ro艣linne i zwierz臋ce, np. pozosta艂o艣ci nawoz贸w i 艣rodk贸w ochrony ro艣lin.
* Substancje stosowane w hodowli i lecznictwie zwierz膮t oraz w produkcji pasz.
* Substancje wprowadzone do produkt贸w 偶ywno艣ciowych lub powstaj膮ce w nich wskutek proces贸w technologicznych, np. z urz膮dze艅, sprz臋tu, naczy艅 i opakowa艅.

Toksyczne i antyod偶ywcze sk艂adniki naturalne. Wyst臋puj膮 w wielu ro艣linach wy偶szych, np. glikozydy, saponiny, kwas szczawiowy itd. Glikozydy cyjanogenne wyst臋puj膮 w oko艂o 100 gatunkach ro艣lin. W tym przypadku czynnikiem toksycznym jest cyjanowod贸r zwi膮zany glikozydowo wyst臋puje w migda艂ach, nasionach moreli, 艣liwy, brzoskwini i wi艣ni. Zwi膮zki te mog膮 by膰 obecne w 偶ywno艣ci przetworzonej, np. w r贸偶nego rodzaju nalewkach i napojach alkoholowych. Spo偶ycie nasion wy艂uskanych z pestek bogatych w glikozydy cyjanogenne mo偶e wywo艂a膰 ci臋偶kie zatrucia. Wyst臋puj膮 zaburzenia w oddychaniu tkankowym, pomimo obecno艣ci tlenu we krwi tkanki nie mog膮 go odbiera膰. Niedob贸r tlenu powoduje natychmiastow膮 reakcj臋 uk艂adu nerwowego, powoduj膮c niepok贸j, stany l臋kowe oraz b贸l g艂owy.

Zwi膮zki saponinowe, kt贸re wyst臋puj膮 w oko艂o 400 gatunkach ro艣lin, r贸wnie偶 w jadalnych: buraki, szparagi, soja, szpinak, ziemniaki oraz licznych ro艣linach paszowych. Saponiny trudno wch艂aniaj膮 si臋 z przewodu pokarmowego, ale cz臋ste ich spo偶ywanie u艂atwia przechodzenie do krwiobiegu, gdzie powoduj膮 uszkodzenia i hemoliz臋 krwinek czerwonych. Zanieczyszczenie m膮ki k膮kolem mo偶e powodowa膰 zatrucia zwi膮zane z obecno艣ci膮 saponin. Najbardziej znanym zwi膮zkiem z tej grupy jest solanina wyst臋puj膮ca w ziemniakach oraz tomatyna w pomidorach.
Inhibitory trypsyny wyst臋puj膮ce w wielu gatunkach ro艣lin: b贸b, fasola, soja, groch, pszenica, kukurydza, ziemniaki oraz w bia艂ku jaja. Inhibitory trypsyny i chymotrypsyny trac膮 swoje w艂a艣ciwo艣ci podczas gotowania.
Alkaloidy tropinowe wyst臋puj膮ce w wilczej jagodzie, glikoalkaloidy wyst臋puj膮 w ziemniakach oraz alkaloidy pirolizydynowe wyst臋puj膮ce w licznych gatunkach chwast贸w, mog膮cych zanieczyszcza膰 zbo偶a.
Kwas szczawiowy: buraki, szczaw, rabarbar, szpinak , wyst臋puje te偶 w herbacie i kakao. W du偶ych st臋偶eniach kwas szczawiowy dzia艂a dra偶ni膮co na sk贸r臋 i b艂ony 艣luzowe, nawet w ilo艣ciach spotykanych w 偶ywno艣ci mo偶e by膰 szkodliwy.
Mikotoksyny
S膮 grup膮 zwi膮zk贸w, kt贸re stanowi膮 produkty przemiany materii licznych gatunk贸w ple艣ni, szczeg贸lnie z rodzaju Aspergillus, Penicillium . Grzyby te mog膮 si臋 rozwija膰 jako saprofity na 偶ywno艣ci i paszach w trakcie przechowywania lub jako patogeny na ro艣linach uprawnych. Mikotoksynami mo偶e by膰 ska偶one tak偶e mleko, mi臋so oraz ich przetwory.
Metale ci臋偶kie
Niekt贸re z pierwiastk贸w 艣ladowych w odpowiednio ma艂ych st臋偶eniach jako mikroelementy s膮 niezb臋dne dla prawid艂owego rozwoju organizmu cz艂owieka. Negatywny wp艂yw maj膮 rt臋膰, o艂贸w, kadm, zwi膮zki arsenu, chromu, kobaltu, miedzi, niklu, molibdenu i cynku. G艂贸wnymi 藕r贸d艂ami zanieczyszcze艅 艣rodowiska s膮 procesy spalania paliw, transport, sk艂adowanie i spalanie odpad贸w i inne ga艂臋zie przemys艂u. Metale ci臋偶kie mog膮 przedostawa膰 si臋 do gleby r贸wnie偶 ze 艣rodk贸w ochrony ro艣lin i nawoz贸w oraz z powietrza atmosferycznego. Sk艂adnikami, kt贸re redukuj膮 toksyczno艣膰 metali ci臋偶kich s膮 bia艂ka, b艂onnik pokarmowy, witaminy: C, D, E, tiamina oraz niekt贸re sk艂adniki mineralne. Warzywa ze wzgl臋du na sta艂y kontakt z gleb膮 potrafi膮 w znacznym stopniu kumulowa膰 metale ci臋偶kie. Do podstawowych negatywnych oddzia艂ywa艅 metali ci臋偶kich nale偶膮 uszkodzenia w uk艂adzie pokarmowym, oddechowym, nerwowym, kr膮偶enia, krwiotw贸rczym, wydalniczym (dzia艂anie rakotw贸rcze).
Pestycydy
Zwi膮zki chemiczne stosowane do niszczenia paso偶yt贸w ro艣lin. Pestycydy dzieli si臋 na 艣rodki do zwalczania szkodnik贸w zwierz臋cych (zoocydy), bakterii (bakteriocydy), chwast贸w (herbicydy) i grzyb贸w (fungicydy). Pestycydy mog膮 by膰 przyczyn膮 ostrych zatru膰.
Pozosta艂o艣ci weterynaryjnych 艣rodk贸w leczniczych
Szczeg贸lnie niebezpieczne mog膮 by膰 zanieczyszczenia 偶ywno艣ci pozosta艂o艣ciami antybiotyk贸w i preparat贸w hormonalnych. Obecno艣膰 w 偶ywno艣ci pozosta艂o艣ci antybiotyk贸w wynika najcz臋艣ciej z nieprzestrzegania okres贸w karencji lub stosowania 艣rodk贸w niedozwolonych.
Akryloamid
Powstaje w temperaturze powy偶ej 120 C - sma偶enie, pieczenie, pra偶enie produkt贸w wysokow臋glowodanowych (frytki, chipsy).

Gro藕ne jak cukier
cukier
Azotyny Najwi臋cej jest ich w przetworach mi臋snych, spe艂niaj膮c rol臋 konserwanta (E 250 – azotyn sodu).
Napoje energetyczne
Nast臋pny produkt 艣mieciowy na bazie cukru (1 puszka = ok. 30 g). W sk艂adzie r贸wnie偶 kofeina, L-karnityna, tauryna, 偶e艅-sze艅, mog膮ce powodowa膰 rozdra偶nienie, nadpobudliwo艣膰, odwodnienie.
Popcorn do mikrofal贸wki
W niekt贸rych torebkach z popcornem do przygotowania w kuchence mikrofalowej stosuje si臋 pow艂oki chemiczne, kt贸re po podgrzaniu wytwarzaj膮 substancj臋 o dzia艂aniu rakotw贸rczym.
S艂odkie napoje gazowane
S艂odkie napoje gazowane uzale偶niaj膮, zwi臋kszaj膮 poczucie g艂odu, nadu偶ywanie ich zwi臋ksza ryzyko oty艂o艣ci i cukrzycy typu II.
T艂uszcze trans
Maj膮 du偶y wp艂yw na powstanie problem贸w neurologicznych, zwi臋kszaj膮 "szans臋" na cukrzyc臋 typu II wraz z rozwojem insulinooporno艣ci oraz nadwag臋. R贸wnie偶 nowotwory lubi膮 t艂uszcze trans, bo dzi臋ki nim mog膮 si臋 rozwija膰.
Do g贸ry馃敽

Substancje szkodliwe w uprawach
szkodliwe opryski
AZOTANY - do p艂od贸w rolnych wnikaj膮 przez intensywne nawo偶enie. 艁atwo rozpuszczaj膮 si臋 w wodzie i cz臋艣膰 z nich usuniemy w czasie mycia i gotowania. Dla cz艂owieka w niewielkich ilo艣ciach, azotany nie s膮 bardzo niebezpieczne, poniewa偶 wi臋kszo艣膰 jest wydalana z moczem. Jednak warto ich unika膰, poniewa偶 mog膮 si臋 przekszta艂ci膰 w toksyczne azotany. W du偶ych st臋偶eniach mog膮 powodowa膰 nowotwory.
Du偶o azotan贸w maj膮: buraki, czosnek, kapusta, pietruszka, szpinak, sa艂ata. W mniejszych ilo艣ciach maj膮 marchewki (w rdzeniu), og贸rki, ziemniaki (w sk贸rce).
METALE CI臉呕KIE - o艂贸w, kadm i rt臋膰 do p艂od贸w rolnych wnikaj膮 z gleby i powietrza.
PESTYCYDY - 艣rodki ochrony ro艣lin, dzi臋ki kt贸rym owoce i warzywa rosn膮 wi臋ksze i 艂adnie wygl膮daj膮.
Niewielkie ilo艣ci pestycyd贸w pozostaj膮ce na powierzchni ro艣lin, mog膮 negatywnie wp艂yn膮膰 na nasz organizm. Najgro藕niejsze jest ich dzia艂anie rakotw贸rcze oraz negatywnie wp艂ywaj膮 na uk艂ad nerwowy i krwiono艣ny. Kupowana 偶ywno艣膰 bio te偶 mo偶e posiada膰 te zwi膮zki, a obierana grubo ze sk贸rki usuwa du偶o warto艣ciowych sk艂adnik贸w.
Owoce i warzywa, w kt贸re w du偶ym stopniu wnikaj膮 艣rodki ochrony ro艣lin:
brzoskwinie, gruszki, jab艂ka, nektarynki, truskawki, winogrona, wi艣nie. Papryka, pomidory, seler, szpinak, ziemniaki. Owoce i warzywa, kt贸re skuteczniej broni膮 si臋 przed wch艂anianiem 艣rodk贸w chemicznych: ananas, awokado, kiwi, mango, papaja. Bak艂a偶an, broku艂, cebula, kalafior, kapusta, melon, szparagi.
SOLANINA - to substancja, kt贸ra w du偶ym st臋偶eniu mo偶e doprowadzi膰 do martwicy tkanek oraz zatrucia: biegunka, b贸le g艂owy, senno艣膰, wymioty. Znajduje si臋 w zazielenionych i kie艂kuj膮cych ziemniakach. W czasie gotowania solanina w wi臋kszo艣ci zostaje usuni臋ta i nie zagra偶a zdrowiu.
Do g贸ry馃敽

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz