Wyroby domowe

Podstawowa wiedza   Drewno do w臋dzenia   FOTO   Jak w臋dzi膰?   Jak zrobi膰 w臋dliny?   Kie艂basa swojska - I przepis   Kie艂basa swojska - II przepis   Temperatura w臋dzenia   Zalewa  

Podstawowa wiedza o wyrobie w艂asnych w臋dlin
Wykonanie w艂asnych wyrob贸w nie jest trudne. Opanowanie pewnych zasad i dobra organizacja pracy pozwoli nam na szybkie wykonanie konserw mi臋snych, kie艂bas swojskich, schabu w臋dzonego, szynki, boczku.
w臋dliny
Uzyskamy dobre wyroby bez zb臋dnych chemicznych dodatk贸w oraz z dobrego jako艣ciowo mi臋sa. Sk艂ad dzisiejszych wyrob贸w to dziesi膮tki chemicznych zwi膮zk贸w, tony soli, wody, zag臋stnik贸w itp. Swoje wyroby opieram na kilku podstawowych sk艂adnikach: mi臋so, s贸l, pieprz, woda, zio艂a i czasami odrobina cukru. Najbardziej popularne naturalne sposoby konserwacji to: w臋dzenie i pasteryzacja.
Dobrze jest mie膰 swoj膮 w艂asn膮 w臋dzarni臋, bo w przeciwnym razie pozostanie nam piekarnik kuchenki i w臋dliny b臋d膮 pieczone. W tym temacie poradz臋 jak zbudowa膰 bez du偶ych koszt贸w i nadmiernego wysi艂ku w臋dzark臋. Budowa mojej w臋dzarni by艂a dla mnie wypoczynkiem i relaksem. Pierwsze w臋dzenie bardzo udane i wielka sfatysfakcja.
w臋dzenie w臋dlin
Wykonanie samodzielnie prostej i taniej w臋dzarni jest 艂atwe. Wykonanie mojej trwa艂o ok. 2 godzin. Deski sosnowe z tartaku o d艂ugo艣ci 80 cm, z kt贸rych wykona艂em skrzyni臋 o wymiarach: d艂ugo艣膰 80 cm, szeroko艣膰 75 cm i ok. 100 cm wysoko艣膰. Przykrycie to lu藕no po艂o偶one deski, kt贸rymi mog臋 w czasie w臋dzenia r贸wnie偶 regulowa膰 temperatur臋 oraz unikam gromadzenia si臋 pary wodnej. Ca艂o艣膰 pomalowa艂em z zewn膮trz impregnatem do drewna. Skrzyni臋 ustawi艂em na bloczkach ceglanych, z kt贸rych wykona艂em te偶 tunel do palenia. Zabezpieczeniem przed upadkiem w臋dlin na ziemi臋 jest w 艣rodku trzy razy z艂o偶ona siatka le艣na. Wi臋cej szczeg贸艂贸w nie ma potrzeby opisywa膰, wystarczy zobaczy膰 foto.
Wykona艂em wst臋pne palenie ognia w celu wysuszenia desek sosnowych oraz sprawdzenia wytrzyma艂o艣ci na temperatur臋 bloczk贸w ceglanych. Dopiero gdy deski mamy dobrze wysuszone (szczeg贸lnie te do przykrycia-unikniemy 偶ywicy na wyrobach) mo偶emy wykona膰 w臋dzenie.
w臋dzarnia
Skrzyni臋 mo偶na zrobi膰 z desek drzew li艣ciastych (zalecana olcha, d膮b, buk i inne), ale s膮 dro偶sze. Zamiast bloczk贸w ceglanych mo偶na u偶y膰 o podobnych wymiarach szare bloczki betonowe, mniej kosztuj膮, ale wi臋cej wa偶膮 (b臋d膮 stabilniejsze). Sami musimy zdecydowa膰, z jakich materia艂贸w chcemy wykona膰 w臋dzarni臋.
Inne szybkie sposoby wykonania w臋dzarni, to wykorzystanie obudowy lod贸wki, pralki, beczki i postawienie ich nad wykopanym tunelem w ziemi. Tunel z wierzchu musimy czym艣 zabezpieczy膰. Rozwi膮za艅 jest bardzo du偶o.
Do g贸ry馃敽


Drewno do w臋dzenia
Do w臋dzenia wykorzystuj臋 si臋 przewa偶nie drewno drzew li艣ciastych, zr臋bki (grube wi贸ry) i trociny tych drzew. Drewno z drzew iglastych ma du偶膮 zawarto艣膰 zwi膮zk贸w 偶ywicznych, kt贸re powoduj膮 gorzkawy smak w臋dzonek oraz osadzanie si臋 na nich sadzy. Z iglastych u偶ywa si臋 jedynie ja艂owca.
Rodzaj u偶ytego podczas w臋dzenia drewna wp艂ywa na barw臋 i smak w臋dzonek. Drewno powinno by膰 okorowane, szczeg贸lnie brzoza. Wa偶na jest te偶 wilgotno艣膰 drewna i jego pochodnych. Dopuszczalna wilgotno艣膰 wynosi 25%. Drewno, zr臋bki i trociny powinny by膰 przechowywane w pomieszczeniach zadaszonych i chronione przed wilgoci膮. Dla naszej wygody najlepiej u偶ywa膰 drewna w grubszych kawa艂kach, 艂atwiej utrzymywa膰 odpowiedni膮 temperatur臋, nie musimy cz臋sto dok艂ada膰 do ognia. Z ga艂臋zi i krzew贸w uzyskuje si臋 niezbyt grube patyki. Szybko si臋 spalaj膮 i trudno jest utrzyma膰 odpowiedni膮 temperatur臋 w w臋dzarni. Jednak nie spisujmy ga艂臋zi, trocin i krzew贸w na straty, kt贸re te偶 wykorzystamy do w臋dzenia - te cienkie patyki nie s膮 okorowane i dadz膮 nam dym o r贸偶nym zapachu i posmaku.
Najwa偶niejsze w艂a艣ciwo艣ci drewna do w臋dzenia to:
- twardo艣膰 i masa w艂a艣ciwa drewna, wilgotno艣膰 drewna, sk艂ad chemiczny drewna. Drewno musi by膰 zdrowe, nie zagrzybione, nie zbutwia艂e, nie spr贸chnia艂e, nie malowane itd. Drewno twarde pali si臋 wolniej i powstaj膮ce zwi膮zki lotne s膮 mniej nara偶one na utlenianie si臋 do dwutlenku w臋gla. Dlatego do w臋dzenia lepiej stosowa膰 drewno o twardo艣ci > 40 MPa. Najtwardsze drewno to: grab - 89 MPa, akacja - 88, grusza - 79, buk - 78, jesion 74-76, klon - 73-74, wi膮z - 73, orzech - 72, d膮b - 66-67 (garbniki 4-10%, a w korze 5-17%), jawor - 63, brzoza - 48, olcha - 43 (zalet膮 olchy jest ma艂a ilo艣膰 garbnik贸w 3-5% - smak w臋dzonek nie wykazuje goryczki), modrzew - 40.
Wilgotno艣膰 drewna bezpo艣rednio po 艣ci臋ciu wynosi ponad 50%. Drewno wyschni臋te na wolnym powietrzu ma wilgotno艣膰 15-20%, a drewno przechowywane w pomieszczeniu suchym ma wilgotno艣膰 do 8-13%. Do w臋dzenia nie nadaje si臋 drewno mokre - powy偶ej 33% wody oraz zbyt suche - poni偶ej 10% wody.
drewno
Agrest - wydziela dym o do艣膰 przyjemnym zapachu, 艣wietnie nadaje si臋 do aromatyzowania innych gatunk贸w drewna.
Akacja - powoduje cytrynowy kolor w臋dzonek, polecana do w臋dzenia drobiu i wieprzowiny.
Bez - dym 艂agodny, o zapachu kwiatowym, zalecany do w臋dzenia owoc贸w morza i baraniny.
Buk - uzyskujemy w臋dzonki o zabarwieniu z艂ocisto偶贸艂tym, zalecany do w臋dzenia wieprzowiny i ryb.
Brzoskwinia - delikatnie aromatyzuje w臋dzonki s艂odkim zapachem.
Brzoza - mniej popularna, ale mo偶na ni膮 w臋dzi膰 - podobno dobrze jest usun膮膰 kor臋.
Czarna porzeczka - daje specyficzny dym o do艣膰 przyjemnym zapachu czarnej porzeczki.
D膮b czerwony - niekt贸rzy smakosze twierdz膮, 偶e nadaje smak miodu z odrobin膮 goryczki. W臋dzonki maj膮 barw臋 br膮zow膮.
D膮b bia艂y - jest 艂agodniejszy od d臋bu czerwonego i daje w臋dzonkom ciemno偶贸艂t膮 barw臋. Nadaj臋 si臋 do w臋dzenia wo艂owiny, ryb i drobiu.
Grusza - w臋dzonki przyjmuj膮 barw臋 czerwonego wina. Drewno zalecane do w臋dzenia drobiu.
Jab艂o艅 - daje 艂agodny dym z lekko s艂odkim owocowym posmakiem. Nadaje si臋 do wszystkich w臋dzonek, kt贸re barwi na ciemnobr膮zowy kolor.
Ja艂owiec - daje specyficzny smak i aromat. Wykorzystuje si臋 jagody ja艂owca, chrust i drewno.
Jesion - nadaje w臋dzonkom z艂ocisto偶贸艂t膮 barw臋, polecany do dziczyzny.
Klon cukrowy - daje w臋dzonkom 艂agodny i lekko s艂odki smak oraz z艂ocisto偶贸艂ty kolor. Polecany do w臋dzenia ryb i wo艂owiny.
Morela - podobnie jak brzoskwinia i inne pestkowe gatunki.
Olcha - najbardziej uniwersalne drewno do w臋dzenia, kt贸re jest najcz臋艣ciej stosowane. Daje 艂adny, ciemno偶贸艂ty kolor, przechodz膮cy w br膮z, zalecany do w臋dzenia wszystkich mi臋s i ryb.
Orzech w艂oski - daje ciemno偶贸艂te zabarwienie w臋dzonek oraz specyficzny gorzkawy posmak, dlatego u偶ywa膰 go w nie du偶ych ilo艣ciach. Polecany do w臋dzenia drobiu i ryb.
艢liwa - do w臋dzenia szynki, schabu i kie艂bas. Daje delikatny s艂odkawy posmak.
Winoro艣l - daje du偶o dymu oraz posmak owocowy. Polecana do w臋dzenia ryb i drobiu.
Wi艣nia i czere艣nia - ma podobne walory smakowe do dymu z jab艂oni oraz daje ciemno br膮zowy kolor. Do w臋dzenia drobiu, wieprzowiny.
Zio艂a i przyprawy - dodajemy je w ko艅cowej fazie w臋dzenia. Przyk艂adowe dodatki do w臋dzenia to: czosnek, papryka, pieprz, tymianek, cebula itp. Daj膮 du偶e ilo艣ci aromatycznego dymu, kt贸ry nadaje w臋dlinom r贸偶nego smaku. Niekt贸rzy u偶ywaj膮 wysuszonych fus贸w z herbat.
To s膮 tylko przyk艂ady najcz臋艣ciej stosowanego drewna do w臋dzenia i generalnie mo偶na w臋dzi膰 nimi wszystkie rodzaje potraw. Do nagrzewania w臋dzarni mo偶na u偶y膰 gorszych gatunk贸w drewna, np. z sosny, ale tylko na pocz膮tku, 偶eby 偶ar zd膮偶y艂 si臋 z niej wypali膰.
Do g贸ry馃敽

temperatura w臋dzenia
Temperatura i czas w臋dzenia wg r贸偶nych 藕r贸de艂
Na pocz膮tku proponuj臋 zapoznanie si臋 w jakich temperaturach i przez jaki czas ja w臋dzi艂em. Na moje temperatury trzeba bra膰 poprawk臋 (tak mi si臋 wydaje) ±10°C i w czasie w臋dzenia najlepiej jest na bie偶膮co kontrolowa膰 stan w臋dlin. Jak ja w臋dzi艂em moje w臋dzenie, krok po kroku. To co znalaz艂em w internecie, to Temperaturowy zawr贸t g艂owy.
1. Zimny dym 16 - 28°C przez 5 - 14 godzin w臋dzenia (ubytek od 5 - 20%).
2. Ciep艂y dym 28 - 45°C - 1,5 - 24 godzin w臋dzenia (ubytek od 2 - 10%). W臋dliny w臋dzone z poz. 1 i 2 wymagaj膮 przewa偶nie parzenia.
3. Gor膮cy dym ok. 85°C - 45 minut do 60 minut. Inne 藕r贸d艂o podaje, 偶e w臋dzenie gor膮cym dymem dzielimy na 3 fazy:
a) osuszanie (wg mnie zawsze si臋 osusza) - suszenie powierzchni przeprowadza si臋 w temperaturze 40 - 50° C, w zale偶no艣ci od grubo艣ci przetwor贸w, w ci膮gu 10 - 40 min, (utrzymujmy temperatur臋 45 - 55°C, by zbytnio nie przesuszy膰 powierzchni szynek i innych naszych w臋dzonek. Podobno przesuszenie utworzy na powierzchni otoczk臋, kt贸ra nie b臋dzie przepuszcza艂a dymu).
b) zasadnicze w臋dzenie w temperaturze 40 - 60° C w ci膮gu 30 - 90 min,
c) powierzchniowe przypieczenie w temperaturze 60 do 90° C w ci膮gu 10 - 20 minut (ubytek 5 - 12%).
w臋dzenie
4. W臋dzenie z pieczeniem - stosuje si臋 przewa偶nie przy w臋dzeniu kie艂bas. Przebiega podobnie jak w臋dzenie w dymie gor膮cym, z t膮 r贸偶nic膮, 偶e w trzeciej fazie podwy偶sza si臋 temperatur臋 do 75 - 90°C i przed艂u偶a si臋 czas pieczenia do 20 - 50 minut, a偶 osi膮gniemy 68 - 70°C wewn膮trz kie艂basy. Kie艂basy pieczone trac膮 15 - 20% pierwotnej wagi, s膮 trwalsze od kie艂bas w臋dzonych parzonych oraz zawieraj膮 wi臋ksz膮 ilo艣膰 bia艂ka.
Pierwsza faza - w臋dzenie w dymie rzadkim, w temperaturze 50 - 60°C, a偶 do wyschni臋cia powierzchni i osi膮gni臋cia barwy 偶贸艂tej.
Druga faza - przypieczenie powierzchni przetworu w temperaturze ok. 85 - 90°C przez czas ok. 1 godz.
Trzecia faza - pieczenie ca艂ego produktu w temperaturze ok. 75°C do ca艂kowitego 艣ci臋cia bia艂ka i osi膮gni臋cia wewn膮trz produktu temperatury 68 - 70°C. Jeszcze podawana by艂a g臋sto艣膰 dymu, szybko艣膰 przep艂ywu tego dymu itp. Wg mnie jest to mas艂o ma艣lane:).
Dla amatorskiego w臋dzenia wystarczy podstawowa wiedza. W臋dzimy 5 - 6 godzin, w temperaturze do 30°C, a nastepnie przez 2 - 3 godziny w temperaturze 40 - 45°C. Normy m贸wi膮, 偶e w臋dzenie odbywa si臋 w temp. 45-80°C, ale lepiej nie przekracza膰 55°C w czasie od 1,5 do 4 godziny.
Do g贸ry馃敽

w臋dzenie kie艂bas
W臋dzenie te偶 nie jest trudne, ale trzeba posiada膰 troch臋 wiedzy na ten temat. Pierwsza czynno艣膰 przygotowania kie艂basy do w臋dzenia to oszuszanie jej jeszcze przed w艂o偶eniem do w臋dzarni. W moim przypadku to by艂a osuszana dwa razy na wolnym powietrzu, a nast臋pnie ju偶 w w臋dzarni. Pierwszy raz na balkonie przez noc. Po przybyciu na dzia艂k臋 rozwiesi艂em drugi raz kie艂bas臋 i pozosta艂e wyroby na ko艂kach do w臋dzenia (foto nast臋pnym razem).
Nast臋pnie rozpali艂em ogie艅 w tunelu do w臋dzarni, u偶ywaj膮c drewna z brzozy i d臋bu. Na to drewno k艂ad艂em mokre drzewo z jab艂oni w celu wysuszenia go i wypalenia kory. Trwa艂o to dwie godziny. Nie mia艂em wcze艣niej przygotowanego wysuszonego drewna, bo pomys艂 zbudowania w臋dzarni i wyrobu w艂asnych w臋dlin powsta艂 spontanicznie. Ju偶 sama akcja wykonania w臋dzarni odbywa艂a si臋 szybko i nie by艂o czasu na przygotowanie odpowiedniego drewna.
wyr贸b w臋dlin
Nale偶y pami臋ta膰, 偶eby w臋dzarnia by艂a zawsze nagrzana przed w艂o偶eniem w臋dlin. Maj膮c ju偶 przygotowane drewno, w艂o偶y艂em do w臋dzarni w臋dliny i jeszcze osusza艂em je przez godzin臋 w temperaturze 40 - 50°C nie przykrywaj膮c jej oraz u偶ywa艂em suchego drewna, kt贸re dawa艂o bardzo ma艂o dymu. W czasie osuszania nie przykrywamy w臋dzarni, 偶eby w臋dliny zosta艂y jeszcze lepiej osuszone. Je偶eli w臋dliny b臋d膮 藕le osuszone, to na ich powierzchni osi膮dzie si臋 du偶o wi臋cej substancji smolistych, nawet w przypadku, gdy drewno do w臋dzenia b臋dzie dobrze wysuszone. Czas obsuszania zale偶ny jest od wilgotno艣ci w臋dzonek i dotyczy powierzchni w臋dlin.
Po godzinie osuszania przykry艂em w臋dzarnie, ale nie zbyt szczelnie i kontrolowa艂em temperatur臋 (od ok. 50 - 70°C) oraz wygl膮d w臋dlin. Wygl膮d i post臋p w w臋dzeniu ocenia艂em prawie na bie偶膮co, poniewa偶 w przykryciu w pewnej odleg艂o艣ci mia艂em wyj臋te dwie deski i przez te otwory widzia艂em stan oraz dodatkowo mog艂em przez nie wk艂ada膰 r臋k臋 i ocenia膰 temperatur臋 nagrzania (nast臋pnym razem dodam wi臋cej foto). Oczywi艣cie u偶ywa艂em te偶 dodatkowo termometru dla wy偶szych temperatur. W czasie w臋dzenia bardzo wa偶ne jest samemu kontrolowanie temperatury przez dotyk oraz wizualnie sprawdzamy, czy z wyrob贸w nie wycieka nadmiernie p艂yn.
Mia艂em czas to si臋 bawi艂em :). Po up艂ywie ok. 1,5 godziny przekr臋ci艂em kie艂basy. Po trzech godzinach da艂em troch臋 wi臋cej dymu z jab艂oni oraz ja艂owca. Drewno do paleniska dok艂adamy ostro偶nie, 偶eby nie wznosi膰 popio艂u, kt贸ry mo偶e przylgn膮膰 do w臋dlin. Po 20 minutach zwi臋kszy艂em temperatur臋 do 120°C na 5 minut i po tym czasie wyj膮艂em kie艂basy. Pozosta艂e w臋dliny w臋dzi艂em jeszcze przez godzin臋 zwi臋kszaj膮c od czasu do czasu temperatur臋 nawet do 140°C na okres 2 - 3 minut.
Kie艂basa uw臋dzi艂a si臋 znakomicie, 艂adny i r贸wny kolor, powierzchnia czy艣ciutka, bez 偶adnych nalot贸w. Zalet膮 d艂ugiego w臋dzenia o odpowiedniej temperaturze by艂o to, 偶e nast膮pi艂 ma艂y ubytek - z 7kg wysz艂o mi 6kg bardzo dobrej kie艂basy, z 2kg schabu zosta艂o 1,8kg, boczku i szynki nie wa偶y艂em po uw臋dzeniu. Schab mia艂em jeszcze sparzy膰, ale okaz艂o si臋, 偶e nie ma takiej potrzeby. Szynka by艂a sparzona przez 1h. Schab i boczek wyszed艂 znakomicie. Kie艂basa r贸wnie偶 smaczna, mo偶na powiedzie膰 dietetyczna, bo chuda. Jednak nast臋pnym razem dodam 2 kg podgarla, wi臋cej pieprzu i czosnku oraz u偶yj臋 sitka 12 lub 14 mm zamiast 10 mm o ile takie znajd臋 pasuj膮ce do mojej maszynki.
Do g贸ry馃敽

Przepis na w臋dliny
schab
Wyroby wykonane w grudniu przed samymi 艣wi臋tami troch臋 zmodyfikowane w stosunku do poprzednich. W艂a艣ciwie po ka偶dym wyrobie kie艂bas, nast臋pne wykonanie by艂o troch臋 zmieniane i chyba osi膮gn膮艂em ju偶 przepis, kt贸ry zadowala wi臋kszo艣膰 moich konsument贸w:). Je偶eli co艣 zmieni臋, to zmniejsz臋 jeszcze ilo艣膰 soli o 0,5g/kg. Dlaczego robi臋 tylko dla siebie tak du偶o? Poniewa偶 jedna robota i ba艂agan, robi臋 wi臋cej i zamra偶am. Zamro偶ona r贸wnie偶 bardzo dobrze smakuje, prawie jakby wyj臋ta prosto z w臋dzarki. Tym sposobem mam dobr膮 w臋dlin臋 na d艂u偶ej i nie musz臋 kupowa膰 w sklepie.
wyroby swojskie
Zalewa w sk艂adzie tak jak w przepisie, ale rozwa偶am zmniejszenie soli o 0,5g/kg (s贸l ca艂y czas ta sama - foto). I tu nie b臋d臋 si臋 rozpisywa艂, kupiony boczek i schab w艂o偶y艂em do zalewy na 4 dni - sta艂o to na balkonie (raz na dzie艅 przekr臋ca艂em). Mi臋so na kie艂bas臋: szynka 10kg, 艂opatka 3,8kg, gulaszowe 1,1kg, to razem 14,9kg. Nie stosuj臋 gramatury dok艂adnej, bowiem przyprawy i tak przeliczam wg przepisu, wobec tego nie musz臋 w sklepie wydziwia膰. Jak 艂adne mi臋so to bior臋. To mi臋so na kie艂bas臋 kupi艂em rano i w po艂udnie zacz膮艂em j膮 robi膰.
Mi臋so rozdzieli艂em na 3 osobne cz臋艣ci: t艂uszcz, mi臋so gorsze (z resztkami t艂uszczu) i mi臋so naj艂adniejsze (chude). T艂uszcz przekr臋ci艂em przez maszynk臋 na sitku nr 4. Mi臋so gorsze na sitku nr 10, a mi臋so najlepsze na sitku nr 14. I tak jak poprzednio wymiesza艂em je ze sob膮, dodaj膮c wszystkie przyprawy opr贸cz czosnku. Przyprawy opr贸cz soli i czosnku doda艂em w ilo艣ci takiej jak w poprzednim przepisie. S贸l zmiejsza艂em za ka偶dym razem, najpierw by艂o to 13g/kg, po藕niej 12,5g/kg, p贸藕niej 12g/kg i ostanio 11,5g soli/kg mi臋sa. Przy nast臋pnym wyrobie mam zamiar da膰 11g soli/kg mi臋sa i to ju偶 b臋dzie chyba ostatnia zmiana. R贸wnie偶 czosnek, 偶eby nie bawi膰 si臋 w liczeniu na z膮bki, a z膮bek z膮bkowi nier贸wny, dlatego po kilku pr贸bach wg mnie najlepiej odpowiada mi 6g czosnku/kg mi臋sa - pami臋tajmy, 偶e dodajemy go przed napchaniem w jelita.
Pozosta艂e przyprawy dla przypomnienia: pieprz czarny grubo zmielony (mo偶na o innej grubo艣ci) 3g/kg mi臋sa, cukier 2g/kg mi臋sa, woda od 3 - 6% masy kie艂basianej. Ja ostanio wod臋 dodawa艂em na "oko", mieszaj膮c mo偶na si臋 zorientowac ile jej wla膰. Ilo艣膰 wody mo偶na te偶 doda膰 wg w艂asnego uznania (po kilku w臋dzeniach sami b臋dziemy decydowa膰 ile jej wla膰). No i tak po艂膮czone przyprawy wymiesza艂em z mi臋sem i odstawi艂em ca艂o艣膰 do wieczora. Wieczorem doda艂em czosnek, wymiesza艂em jeszcze raz i po na pchaniu w jelita powiesi艂em kie艂bas臋 na kijach na balkonie. R贸wnie偶 schaby i boczki zosta艂y wyj臋te i powieszone do rana. Rano do w臋dzarki.
Poniewa偶 by艂o zimno i wia艂 wiatr, w臋dzenie odbywa艂o si臋 troch臋 inaczej. Oczywi艣cie najpierw rozpalenie i nagrzanie komory. Nast臋pnie osuszanie bez przykrycia, ale tylko ok. 30 minut. Nast臋pnie nakrycie w臋dzarki, podw臋dzenie ok. 60 mniut w temp. ok 50°C. P贸藕niej temperatura ok. 80°C przez ok. 30 min (lekko podpieczona - trzeba pilnowa膰, 偶eby nie spali膰, przekr臋ca膰 kije itp.)
Na tym etapie mo偶e intensywniej wycieka膰 woda i t艂uszcz (u mnie zacz臋艂o lecie膰 jak z przez sito), kie艂basa mo偶e p臋ka膰, trzeba zmniejszy膰 temperatur臋. Nast臋pnie mniejsza temperatura i troch臋 wi臋cej dymu dla koloru. Kie艂basa wyj臋ta i podwy偶szenie temperatury do ok. 80°C na czas ok. 1h, a nast臋pnie temperatura ok. 140°C na 10 minut w celu dow臋dzenia schab贸w i boczk贸w. Kie艂basa, schab i boczek wg moich samkoszy wysz艂y tym razem najlepiej. Nic nie trzeba by艂o sparza膰. Kie艂baska dobrze wyw臋dzona, chuda, a mi臋sa soczyste, mi臋ciutkie.
Do g贸ry馃敽

zalewa
Zalewa - przelicznik sk艂adnik贸w na 1kg surowego mi臋sa
Woda - 0,5 litra na 1kg mi臋sa, s贸l - 40g/1kg, cukier - 3,6g/1kg, pieprz 3 ziarna/1kg, ziele angielskie 3/1kg, 1 li艣膰 laurowy na 1kg, go藕dziki 1/1kg. Czosnek 1 z膮bek/1kg - rozgniatamy z 艂upin膮 i dodajemy go po wystudzeniu zalewy.
Zalewa na 5kg mi臋sa
2,5 litra wody, 3/4 szklanki soli (ja u偶ywam zwyk艂ej kuchennej bez substancji przeciwzbrylaj膮cej), 1 czubata 艂y偶ka cukru, 16 ziarenek pieprzu, 16 ziarenek ziela angielskiego, 5 li艣ci laurowych, 4 go藕dziki Wod臋 z przyprawami zagotowa膰. Po wystudzeniu doda膰 4-5 z膮bk贸w czosnku z 艂upin膮, ale lepiej go delikatnie rozgnie艣膰 no偶em na desce.
Ostudzon膮 zalew臋 wlewamy do garnka (emaliowanego, ze stali kwasoodpornej, garnka kamionkowego lub szklanego naczynia). Ja gotowa艂em w emaliowanym i w nim marynowa艂em mi臋so (mniej mycia:). Umyte w zimnej wodzie mi臋so wk艂adamy do zalewy i nak艂uwamy drewnianym widelcem w celu dotarcia solanki w g艂膮b. Nak艂ucie przy艣piesza nam peklowanie i mi臋so po w臋dzeniu nie jest suche. Mi臋so musi ca艂e by膰 zanurzone w zalewie, bo to wystaj膮ce b臋dzie si臋 psu艂o. Dla pewno艣ci przyciskamy go s艂oikiem z wod膮 lub innym odpowiednio ci臋偶kim naczyniem szklanym (w tej roli dobrze spe艂nia si臋 okr膮g艂e naczynie 偶aroodporne). Odstawiamy w ch艂odne miejsce: lod贸wka, piwnica, a wiosn膮, jesieni膮, zim膮 w zale偶no艣ci od panuj膮cej temperatury peklujemy nawet na balkonie.
Wi臋kszo艣膰 przepis贸w zaleca temperatur臋 4°C i czas moczenia przez 7 dni. Mi臋so dobrze jest raz lub nawet dwa razy dziennie obraca膰, poniewa偶 w miejscach gdzie, si臋 styka z naczyniem i innym mi臋sem mo偶e 艣ciemnie膰. W czasie przekr臋cania zwracamy uwag臋 czy zalewa jest klarowna. Gdyby zrobi艂a si臋 m臋tna lub brzydko pachnia艂a, to nale偶y wyj膮膰 mi臋so, op艂uka膰 go w zimnej wodzie i ponownie go w艂o偶y膰 do nowo przygotowanej zalewy. Schab, szynka, boczek, kt贸ry widzicie na tej stronie, by艂 moczony przez 2,5 dnia na balkonie w temperaturze ok. 6°C. Zalecane temperatury peklowania to przedzia艂 od 4 - 8°C. Proponuj臋 max. 7 dni peklowania wg tego przepisu. W臋dliny bardzo dobrze uw臋dzone mia艂y blador贸偶owy kolor i by艂y bardzo smaczne. Schab i boczek po uw臋dzeniu nie by艂 parzony, szynka by艂a sparzona (gdy woda zaczyna wrze膰, wk艂adamy np. szynk臋, wy艂膮czamy 藕r贸d艂o ciep艂a i parzymy przez godzin臋 ).
W tym przepisie nie u偶ywamy peksosoli i innych im podobnych, bo i po co faszerowa膰 si臋 chemi膮. Zwyk艂a s贸l i cukier te偶 maj膮 w艂a艣ciwo艣ci pekluj膮ce. Nie peklujemy mi臋sa z ko艣ci膮. Przed w臋dzeniem mo偶na go op艂uka膰, ja nie robi艂em tego. Warunki peklowania zale偶膮 r贸wnie偶 od gabaryt贸w mi臋sa. Schab i boczek to raczej cienkie bloczki, ale szynka oraz 艂opatka mo偶e by膰 ju偶 pot臋偶na. Dlatego te偶 nale偶y je lepiej przygotowa膰 - tzn. odpowiednio pokroi膰 na mniejsze porcje - du偶e kawa艂ki nale偶y peklowa膰 d艂u偶ej.
Oczywi艣cie podane wy偶ej sk艂adniki zalewy mo偶emy modyfikowa膰 wg w艂asnego uznania, w zale偶no艣ci co lepiej lubimy (s艂one, mniej s艂one, mo偶emy doda膰 owoce ja艂owca lub inne przyprawy). Po kilku wyrobach nab臋dziemy do艣wiadczenia, kt贸re pomo偶e nam eksperymentowa膰.
Do g贸ry馃敽

Kie艂basa swojska - I przepis
kie艂basa swojska
Sk艂adniki, to a偶 6 rodzaj贸w mi臋sa!
W nast臋pnym wariancie b臋dzie troch臋 mniej. Co do ilo艣ci to te偶 nie nale偶y si臋 zbytnio wzorowa膰 na moim sk艂adzie, kupujemy tyle, ile chcemy mie膰 kie艂basy, bo ilo艣膰 przypraw podam 艣rednio na kg surowca. Musimy tylko rozwa偶y膰 czy chcemy mie膰 chudy wyr贸b, czy bardziej t艂usty. Jak bardziej t艂usty, to musimy mie膰 wi臋cej t艂ustego sk艂adnika. Podam te偶 w miar臋 dok艂adny opis walor贸w smakowych kie艂basy wg tego przepisu. Dodam jeszcze, 偶e najprostszy przepis na kie艂bas臋, to wyr贸b zrobiony tak jak kotlety mielone, tylko w jelitach i uw臋dzony.
Wo艂owina 0.66kg (dobrze wi膮偶e sk艂adniki), 1.065kg mi臋so gulaszowe, 1.04kg karczku b/k, 2.580kg 艂opatki b/k, 1.616 schabu(nietypowy sk艂adnik jak dla kie艂bas), 0.93 boczku - razem wysz艂o 7.891kg surowca. Pozosta艂e sk艂adniki to: s贸l, pieprz, cukier, czosnek, przegotowana ostudzona woda.
Wykonanie krok po kroku. Proporcje przypraw troch臋 zawy偶y艂em, bo do oblicze艅 przyj膮艂em 8kg surowca. Organizacja - mi臋so zakupi艂em rano (mo偶na kupi膰 1- 3 dni wcze艣niej i przechowa膰 w ch艂odnym miejscu) i oko艂o 11.00 zacz膮艂em robi膰 wyr贸b. 艢rednie ilo艣ci dodanych sk艂adnik贸w: s贸l - 13g x 8kg = 104g soli, pieprz czarny grubo zmielony 3g x 8kg = 24g pieprzu, cukier 2g x 8kg = 16g, czosnek 35g (8 z膮bk贸w) - dodajemy go dopiero przed napychaniem w jelita, woda 3% x 8kg masy surowca = 240ml.
I etap - boczek mielimy w maszynce przez sitko 4 lub 5 mm jeden raz. Wo艂owin臋 dwa razy przez takie samo sitko. Ja wo艂owin臋 zmieli艂em najpierw przez sitko o oczkach 8 mm, a drugi raz przez sitko o oczkach 4 mm (mam s艂ab膮 maszynk臋). Zmielone sk艂adniki nale偶y wymiesza膰, dodaj膮c cz臋艣膰 soli, pieprzu i cukru rozpuszczonego w 240ml wody (s贸l r贸wnie偶 mo偶na rozpu艣ci膰 w tej wodzie). Nale偶y pami臋ta膰, 偶e wod臋 dolewamy ma艂ymi porcjami.
II etap - mi臋so gulaszowe, 艂opatk臋, karczek zmieli艂em przez sitko 10 mm, doda艂em reszt臋 przypraw i wymiesza艂em, dolewaj膮c wod臋 tak jak w etapie I . Nast臋pnie po艂膮czy艂em mi臋so z I i II etapu i wymiesza艂em dok艂adnie.
III etap - schab pokroi艂em w kostk臋 ok. 10 mm i po艂膮czy艂em z mas膮 kie艂basian膮 I i II etapu. Teraz dok艂adnie mieszamy ca艂o艣膰 i odstawiamy na par臋 godzin w ch艂odne miejsce (w moim przypadku by艂 to balkon - +5 C).
Nast臋pnie namoczy艂em naturalne jelita (przyjmuje si臋 艣rednio 1- 1,2m jelita na 1kg surowca) i do wieczora spok贸j. Wieczorem doda艂em czosnek i ponownie dok艂adnie wymiesza艂em. Nast臋pnie nast膮pi艂a pr贸ba, usma偶y艂em kotlety i zosta艂o 7kg masy kie艂basianej:).
Nast臋pnie wype艂ni艂em jelita mas膮 kie艂basian膮 i tak zrobiona kie艂bas臋 powiesi艂em na drewnianych ko艂kach. Wystawi艂em to na balkon, do rana zosta艂a dobrze obsuszona. Pozosta艂a najprzyjemniejsza czynno艣膰 - w臋dzenie i degustacja.
Do g贸ry馃敽

Kie艂basa swojska - przepis II (bardziej t艂usta)
domowa kie艂basa
Wo艂owina 0.54kg (dobrze wi膮偶e sk艂adniki), 5.20kg 艂opatki, szynka 3.32kg, podgarle 1.9kg i 0.7kg s艂oniny. Razem 11.66kg. Pozosta艂e sk艂adniki to: s贸l, pieprz, cukier, czosnek, przegotowona ostudzona woda. 艢rednie ilo艣ci dodanych sk艂adnik贸w: s贸l - 13g x 11kg = 143g soli, pieprz czarny grubo zmielony 3g x 11kg = 33g pieprzu, cukier 2g x 11kg = 22g, czosnek 94g (22 z膮bki) - dodajemy go dopiero przed napychaniem w jelita, woda 3% x 11kg masy surowca = 330ml.
I etap - posortowa艂em mi臋so - wykroi艂em kawa艂ki mi臋sa z t艂uszczem, kt贸re zmieli艂em na drobnym sitku - 5 mm.
II etap - wo艂owin臋 skr臋ci艂em raz przez sitko 10 mm, a nastepnie przez 5 mm. R贸wnie偶 podgarle i s艂onin臋 skr臋ci艂em w maszynce przez sitko 5 mm jeden raz. Zmielone sk艂adniki wymiesza艂em z cz臋艣ci膮 soli, pieprzu, cukru. W trakcie mieszania dolewamy ma艂ymi porcjami wod臋 - przy tym etapie wystarczy p贸艂 szklanki.
III etap - wykrojone mi臋so "gorszej jako艣ci" z 艂opatki, szynki zmieli艂em przez sitko 10 mm, doda艂em reszt臋 przypraw i wymiesza艂em, dolewaj膮c wod臋 tak jak w etapie I . Nast臋pnie po艂膮czy艂em mi臋so z I i II etapu i wymiesza艂em dok艂adnie.
IV etap - najlepsze mi臋so skr臋ci艂em przez sitko 14 mm i po艂膮czy艂em z mas膮 kie艂basian膮 I, II i III etapu. Dok艂adnie miesza艂em ca艂o艣膰 i odstawi艂em na kilka godzin w ch艂odne miejsce (w moim przypadku by艂 to balkon - +6 C).,br> Nast臋pnie namoczy艂em naturalne jelita (przyjmuje si臋 艣rednio ok. 1- 1,2m jelita na 1kg surowca). Wieczorem doda艂em czosnek i ponownie dok艂adnie wymiesza艂em. Usma偶y艂em kotlety, kt贸re pr贸bowa艂o a偶 5 os贸b - test wypad艂 bardzo dobrze:). Nast臋pnie wype艂ni艂em jelita mas膮 kie艂basian膮 i tak zrobiona kie艂bas臋 powiesi艂em na drewnianych ko艂kach. Wystawi艂em to na balkon, do rana zosta艂a dobrze obsuszona. Pozosta艂a najlepsza robota, w臋dzenie i degustacja. Kie艂basa wysz艂a bardzo dobra, ale nast臋pnym razem b臋dzie ju偶 bez s艂oniny.
Do g贸ry馃敽

Foto pogl膮dowe organizacji i produkcji
mi臋so na kie艂bas臋
jak zrobi膰 w臋dzarni臋
w臋dzarnia z desek
w臋dzenie kie艂bas i w臋dlin
w臋dzonki
schab w臋dzony

3 komentarze:

  1. Bardzo warto艣ciowe wskaz贸wki dotycz膮ce w臋dzenia. Planujemy tak膮 domow膮 niewielk膮 w臋dzarni臋 ale pewnie jeszcze troch臋 potrwa zanim j膮 zorganizujemy. Teraz zamawiam wyroby garma偶eryjne od Karol-Zak艂ady Mi臋sne i musz臋 przyzna膰, 偶e smakuj膮 zupe艂nie jak w艂asnej roboty.

    OdpowiedzUsu艅
    Odpowiedzi
    1. Oczywi艣cie kupne te偶 s膮 dobre, ale zrobione samodzielne maj膮 t膮 zalet臋, 偶e wiemy co jemy :).

      Usu艅
  2. Wszystko pi臋knie wyja艣nione. Krok po kroku.

    OdpowiedzUsu艅