Porady, wiedza, ciekawostki

LINKI DO TRE艢CI
  馃憠   BEZPIECZE艃STWO
Czad (tlenek w臋gla) - zatrucia    Czy 艣rodki stosowane w zmywarkach mog膮 by膰 szkodliwe dla organizmu?       
Do g贸ry馃敽
Tlenek w臋gla - zatrucia

Czad (tlenek w臋gla) — zatrucia w budynkach mieszkalnych jest spowodowane niesprawno艣ci膮 przewod贸w kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych oraz niesprawnych piecyk贸w gazowych. Mo偶e to wynika膰 z:
braku konserwacji i czyszczenia,cich nieszczelno艣ci i wad konstrukcyjnych,cniedostosowania istniej膮cego systemu wentylacji do standard贸w szczelno艣ci stosowanych okien i drzwi, w zwi膮zku z wymian膮 starych okien i drzwi na nowe.
Wy偶ej wymienione przyczyny mog膮 prowadzi膰 do niedro偶no艣ci przewod贸w, braku ci膮gu. Powstawanie zjawiska ci膮gu wstecznego, polegaj膮cego na tym, 偶e dym, zamiast wydostawa膰 si臋 przewodem kominowym na zewn膮trz, cofa si臋 z powrotem do pomieszczenia.

czujnik czadu
Zapobieganie zagro偶eniu:
w pomieszczeniu kuchni, w pomieszczeniach w kt贸rych s膮 kominki, piece, kot艂ownie, w 艂azience, z piecykiem gazowym (junkers)zastosowa膰 czujnik czadu, kt贸ry nale偶y zamontowany nie dalej ni偶 6 metr贸w od potencjalnego 藕r贸d艂a czadu i na wysko艣ci ok. 150 cm, poniewa偶 gaz utrzymuje si臋 nisko od pod艂o偶a. Czujnik nie powinien by膰 zas艂oni臋ty. Czujnik czadu nie wykrywa gazu ziemnego i dlatego dobrze jest te偶 zamontowa膰 czujnik wykrywaj膮cy gaz,

u偶ytkowa膰 sprawne techniczne urz膮dzenia, w kt贸rych odbywa si臋 proces spalania, zgodnie z instrukcj膮 producenta,
stosowa膰 urz膮dzenia posiadaj膮ce stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu;
w sytuacjach w膮tpliwych nale偶y 偶膮da膰 okazania wystawionej przez producenta lub importera urz膮dzenia tzw. deklaracji zgodno艣ci, tj. dokumentu zawieraj膮cego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urz膮dzenia,
przeprowadza膰 kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelno艣ci przewod贸w kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie wyst臋powania dostatecznego ci膮gu powietrza,
nie zakleja膰 i nie zas艂ania膰 w inny spos贸b kratek wentylacyjnych,
w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzi膰 poprawno艣膰 dzia艂ania wentylacji, poniewa偶 nowe okna s膮 najcz臋艣ciej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcze艣niej stosowanych w budynku i mog膮 pogarsza膰 wentylacj臋,
cz臋sto wietrzy膰 pomieszczenie, w kt贸rych odbywa si臋 proces spalania (kuchnie, 艂azienki wyposa偶one w termy gazowe), a najlepiej zapewni膰, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,
systematycznie sprawdza膰 ci膮g powietrza, np. poprzez przyk艂adanie kartki papieru do otworu b膮d藕 kratki wentylacyjnej; je艣li nic nie zak艂贸ca wentylacji, kartka powinna przywrze膰 do wy偶ej wspomnianego otworu lub kratki,
nie bagatelizowa膰 objaw贸w duszno艣ci, b贸l贸w i zawrot贸w g艂owy, nudno艣ci, wymiot贸w, oszo艂omienia, os艂abienia, przyspieszenia czynno艣ci serca i oddychania, gdy偶 mog膮 by膰 sygna艂em, 偶e ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji nale偶y natychmiast przewietrzy膰 pomieszczenie, w kt贸rym si臋 znajdujemy i zasi臋gn膮膰 porady lekarskiej.

W przypadku zatrucia tlenkiem w臋gla nale偶y:
wynie艣膰 osob臋 poszkodowan膮 w bezpieczne miejsce, je艣li nie stanowi to zagro偶enia dla zdrowia osoby ratuj膮cej; w przypadku istnienia takiego zagro偶enia pozostawi膰 przeprowadzenie akcji s艂u偶bom ratowniczym,
zapewni膰 dop艂yw 艣wie偶ego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijaj膮c szyby w oknie,
wezwa膰 s艂u偶by ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP),
nie wolno wpada膰 w panik臋, kiedy znajdziemy dziecko lub doros艂ego z objawami zaburzenia 艣wiadomo艣ci w kuchni, 艂azience lub gara偶u; nale偶y jak najszybciej przyst膮pi膰 do udzielania pierwszej pomocy,
je偶eli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzyman膮 akcj臋 serca, nale偶y natychmiast zastosowa膰 sztuczne oddychanie np. metod膮 usta-usta oraz masa偶 serca.
Jak najszybciej poda膰 tlen przez przyby艂ych ratownik贸w.

TLENEK W臉GLA (czad, CO) - jest gazem powstaj膮cym w wyniku niepe艂nego spalania w臋gla i substancji, kt贸re w swym sk艂adzie w臋giel posiadaj膮. Jest bardzo 艣miertelny.
Bez przyrz膮d贸w pomiarowych jest praktycznie nie do wykrycia, poniewa偶 nie posiada smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi w gardle”.
W bardzo du偶ym st臋偶eniu (oko艂o 75-100%) mo偶e lekko pachnie膰 czosnkiem. Ma te偶 bardzo „wybuchowy charakter”, a w powietrzu pali si臋 niebieskawym p艂omieniem.
Jest nieco l偶ejszy od powietrza (g臋sto艣膰 0,967), przez co 艂atwo przenika przez 艣ciany, stropy i warstwy ziemi. Najcz臋stsz膮 przyczyn膮 zatrucia s膮 po偶ary i wadliwa instalacja grzewcza. Piecyk gazowy w ma艂ej 艂azience bez przewodu kominowego (lub z niedro偶nym przewodem kominowym), mo偶e w ci膮gu jednej minuty wytworzy膰 29 dm sze艣ciennych tlenku w臋gla, dawk臋, kt贸ra mo偶e zabi膰.

Tlenek w臋gla do organizmu wch艂ania si臋 w czasie, gdy oddychamy. Tak te偶 zostaje z niego wydalony, (kiedy udaje si臋 w por臋 wynie艣膰 zatrutego na powietrze). Kiedy ju偶 jest w naszych p艂ucach, tam wi膮偶臋 si臋 z hemoglobin膮, tworz膮c tzw. karboksyhemoglobin臋.
Niestety tlenek w臋gla wykazuje oko艂o 210 - 300 razy wi臋ksze powinowactwo z hemoglobin膮 ni偶 tlen. Zwi膮zek ten uniemo偶liwia tak zmienionej hemoglobinie przenoszenie tlenu, przez co kom贸rki naszego cia艂a i ca艂y organizm jest mocno niedotleniony. Wskutek dzia艂ania karboksyhemoglobiny uszkodzeniu ulegaj膮 organy najbardziej na niedotlenienie wra偶liwe, a dla nas wa偶ne: o艣rodkowy uk艂ad nerwowy, uk艂ad naczyniowo-sercowy.
Wysi艂ek fizyczny, wysoka temperatura, stres — a te zjawiska zawsze wyst臋puj膮 przy po偶arze — dodatkowo wp艂ywaj膮 na szybko艣膰 przesycania organizmu CO poprzez wymuszanie wi臋kszej cz臋stotliwo艣ci oddechu.
Po 6-7 minutach przebywania w pomieszczeniu, w kt贸rym st臋偶enie CO wynosi ok. 70% i doprowadza do nieodwracalnych zmian w organizmie, a po 20 minutach nast臋puje zgon.
Jednak przy wi臋kszej ilo艣ci CO w pomieszczeniach zamkni臋tych 艣mier膰 mo偶e nast膮pi膰 b艂yskawicznie, ju偶 po kilku oddechach, na skutek uduszenia w wyniku pora偶enia o艣rodk贸w oddychania.
Przy wysokich st臋偶eniach CO nie wyst臋puj膮 偶adne sygna艂y ostrzegawcze (jak b贸le g艂owy, nag艂a s艂abo艣膰 itp.) Co gorsza, os艂abienie i utrata przytomno艣ci uniemo偶liwiaj膮 nam ucieczk臋.

St臋偶enie karboksyhemoglobiny we krwi (%) i objawy zatrucia
St臋偶enie 10-20% - Rozszerzenie naczy艅 sk贸rnych, b贸le g艂owy, uczucie ucisku w skroniach.
20-30% - B贸l g艂owy i uczucie t臋tnienia w skroniach.
30-40% - Silny b贸l g艂owy, nudno艣ci, wymioty, os艂abienie, oszo艂omienie, zapa艣膰.
40-50% - Silny b贸l g艂owy, nudno艣ci, wymioty, os艂abienie, oszo艂omienie, zapa艣膰, zaburzenia czynno艣ci serca, przyspieszone t臋tno i oddech.
50-60% - Zaburzenia czynno艣ci serca, przyspieszone t臋tno i oddech, 艣pi膮czka przerywana drgawkami.
60-70% - 艢pi膮czka przerywana drgawkami, upo艣ledzenie czynno艣ci serca i oddychania, mo偶liwa 艣mier膰.
70-80% - Nik艂e t臋tno, zwolnione oddychanie, pora偶enie oddychania i 艣mier膰.
Paradoksem jest to, 偶e zmar艂y na pierwszy rzut oka sprawia wra偶enie okazu zdrowia. Karboksyhemoglobina zabarwia sk贸r臋 na r贸偶owo. Niestety tlenek w臋gla dostaj臋 si臋 z krwi膮 matki do krwi p艂odu i mo偶e powodowa膰 艣mier膰 dziecka, nawet, je艣li matka prze偶yje.
Do g贸ry馃敽
Czy 艣rodki stosowane w zmywarkach mog膮 by膰 szkodliwe dla organizmu? Cz臋sto nurtuje nas pytanie, czy 艣rodki chemiczne stosowane w zmywarkach s膮 bezpieczne dla zdrowia. Mamy w膮tpliwo艣ci czy 艣rodki myj膮ce do zmywarek s膮 dok艂adnie wyp艂ukane po umyciu naczy艅. Logicznie my艣l膮c, 艣rodek myj膮cy w zmywarkach powinien by膰 dok艂adnie usuni臋ty z mytych naczy艅.
Gorzej przestawia si臋 sytuacja ze 艣rodkami nab艂yszczaj膮cymi, kt贸re maj膮 zapobiega膰 zaciekom i nadaj膮 naczyniom po艂ysk. Teoretycznie skoro te 艣rodki zosta艂y dopuszczone do u偶ytku, to niby nie mog膮 szkodzi膰 zdrowiu.
Mam jednak brak zaufania do tej teorii, bo nab艂yszczanie nast臋puje w ko艅cowej fazie p艂ukania i zwi膮zki chemiczne mog膮 zosta膰 niedostatecznie wyp艂ukane, kt贸re p贸藕niej z naczy艅 w czasie jedzenia dostaj膮 si臋 do naszego organizmu. Nawet 艣ladowe ilo艣ci zwi膮zk贸w chemicznych zastosowanych w nab艂yszczaczach mog膮 藕le wp艂ywa膰 na nasze zdrowie.

Je偶eli jednak nas to niepokoi, to mo偶emy zrezygnowa膰 z nab艂yszczacza lub zastosowa膰 domowy spos贸b usuwaj膮cy zacieki i plamy na naczyniach. Tym domowym sposobem jest wykorzystanie octu jako nab艂yszczacz do zmywarek.
Ja ju偶 od d艂u偶szego czasu stosuj臋 10% ocet rozcie艅czony z wod膮 w stosunku 1:1 i spe艂nia swoje zadanie. Ocet w kuchni raczej ka偶dy ma, mniej kosztuje i mamy w pomieszczeniu jedno opakowanie od nab艂yszczacza mniej.
Ocet nie zniszczy艂 mi zmywarki i uwa偶am, 偶e jest dla niej bezpieczny.
Do g贸ry馃敽

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz