LINKI TEMAT脫W 馃憠
Czyszczenie kabiny prysznicowej
Usuwamy kamie艅 z czajnika
Zatkany syfon
Zawiasy drzwi kabiny - smarowanie
Przekazane tu porady przewa偶nie zwi膮zane s膮 z problemami, awariami, kt贸re wydarzy艂y si臋 w moim 偶yciu. Dlatego te偶 wi臋kszo艣膰 rozwi膮za艅 jest nowatorska wymy艣lona osobi艣cie, kt贸re mo偶na wykorzysta膰 do w艂asnych problem贸w.
Na pierwszy rzut idzie zapchany syfon, kamie艅 w czajniku, rdza i kamie艅 w toalecie, jakie 艣rodki do sprz膮tania itd. Oczywi艣cie porusz臋 te偶 inne sytuacje awaryjne znalezione w necie.
Zatkany syfon brodzika
Poniewa偶 na rynku pojawi艂y si臋 r贸偶ne zabezpieczaj膮ce silikonowe sitka do odp艂yw贸w, zmodyfikowa艂em moje „ustawienia” ochrony syfonu brodzika przed w艂osami i puchami.
Na fotografiach wida膰, 偶e jest to system dwufazowy, kt贸rego skuteczno艣膰 wynosi prawie 100%.
Poni偶ej inne starsze moje eksperymenty.
Polecam montowa膰 syfony samoczyszcz膮ce (czyszczone od g贸ry), kt贸re mo偶na samemu dodatkowo zabezpieczy膰 przed wp艂ywaniem do syfonu w艂os贸w i innych zapychaczy rur. Na za艂膮czonych fotografiach wida膰 takie zabezpieczenie, kt贸re wymy艣li艂em w po艣piechu.
W tym przypadku mam zamiar jeszcze wywierci膰 par臋 otwor贸w, 偶eby woda z pian膮 lepiej odp艂ywa艂a. Pierwsze testy wypad艂y pomy艣lnie, wi臋kszo艣膰 w艂os贸w i puch贸w zatrzyma艂a si臋 na tym ustrojstwie.
W przysz艂o艣ci do wykonania takiego zabezpieczenia mam zamiar wykorzysta膰 co艣 innego. Do wykonania tego zabezpieczenia przed wp艂ywaniem d艂ugich w艂os贸w do syfonu czyszczonego od g贸ry u偶y艂em magnetycznej miski (pojemnik z magnesem stosowany w warsztatach). Poniewa偶 jest to pierwszy prototyp zabezpieczenia, dlatego przy jego wykonaniu pope艂ni艂em b艂臋dy. Pierwsze otwory wywierci艂em bez zapunktowania miejsc wiercenia oraz zrobi艂em to zza ma艂ym wiert艂em - 2,5 mm. Uda艂o mi si臋 je rozwierci膰 wiert艂em do metalu o 艣rednicy 3 mm.
Wi臋kszym nie da艂o rady, bo niszczy艂o mi podstaw臋 (poszarpane miejsce styku miski z brodzikiem i musia艂em da膰 gumow膮 uszczelk臋). Musia艂em te偶 nawierci膰 dodatkowe otwory u g贸ry, 偶eby woda lepiej odp艂ywa艂a. Po wierceniu po wewn臋trznej stronie miski powsta艂y takie ostre zadziory, kt贸rych nie nale偶y usuwa膰, bo r贸wnie偶 na nich zaczepiaj膮 si臋 w艂osy. Dla lepszego obci膮偶enia tej miski doda艂em od wewn膮trz trzy du偶e metalowe podk艂adki, kt贸re trzyma magnes.
Teraz ju偶 wiem, 偶e przy wykonaniu otwor贸w w takiej misce, trzeba punktakiem zaznaczy膰 miejsce wiercenia. To zaznaczenie musi pozwoli膰 wywierci膰 nam przy podstawie otwory wiert艂em 5 -6 mm. Oczywi艣cie takie same otwory nale偶y wywierci膰 r贸wnie偶 wy偶ej.
Zwyk艂e plastikowe sitko jest jednak bardziej skuteczne ( u mnie si臋 sprawdzi艂o) - ZERO d艂ugich w艂os贸w pod nim. Sitko nie jest widoczne pod przykrywk膮 odp艂ywu.
Do g贸ry馃敽
Usuwamy kamie艅 z czajnika
Najmniej problemu b臋dziemy mieli, gdy czajnik raz w miesi膮cu odkamienimy specjalnym 艣rodkiem do tego celu przeznaczonym wg instrukcji. Mo偶emy to r贸wnie偶 zrobi膰 przy pomocy octu.
Najprostszy zabieg odkamieniaj膮cy nowy czajnik, to raz na miesi膮c wyszorowanie go tward膮 szczoteczk膮.
Kamie艅 jeszcze jest mi臋kki i 2 - 3 minuty wystarczy na usuni臋cie go - u mnie jest twarda woda i ten spos贸b jest skuteczny (bez 偶adnej chemii). Gdy jest gruba warstwa kamienia to wlewamy czysty ocet do czajnika i podgrzewamy go nie doprowadzaj膮c do wrzenia. Wy艂膮czamy i czekamy do wystygni臋cia - sprawdzamy efekt i ewentualnie powtarzamy czynno艣膰. Dok艂adnie p艂uczemy.
Dobrym sposobem jest u偶ywanie rozcie艅czonego octu z wod膮 od dw贸ch tygodni do miesi膮ca (W ZALE呕NO艢CI OD TWARDO艢CI WODY) przy nowym czajniku. Czajnik przez lata b臋dzie w 艣rodku jak nowy. Przewa偶nie wystarczy p贸艂 szklanki octu i 2 szklanki wody - podgrzewamy i odstawiamy. Lepiej dzia艂a ni偶 drogie gotowe 艣rodki chemiczne. Po wystudzeniu mo偶emy ponownie go podgrza膰 i wla膰 do syfonu umywalki, prysznica lub do muszli wc. Gdy warstwa kamienia si臋ga wy偶ej to wlewamy wi臋cej wody i octu - przewa偶nie jest to ok. po艂owy czajnika. Najwi臋cej osadu jest na dnie i zmniejsza si臋 w kierunku g贸ry czajnika.
Gdy czajnik jest zapuszczony w postaci grubej warstwy osadu kamiennego, to taka kuracja niewiele mu pomo偶e. Przez przypadek znalaz艂em spos贸b na usuni臋cie grubej warstwy kamienia z dna czajnika.
Stawiamy pusty czajnik na "ogniu" tak d艂ugo, a偶 b臋dzie dobrze nagrzany. Nast臋pnie wstawiamy go do zlewozmywaka, ustawiamy wylewk臋 kranu na wysoko艣ci otworu czajnika i wlewamy do niego zimnej wody (zachowa膰 ostro偶no艣膰 przy wlewaniu zimnej wody). Grube warstwy same si臋 dok艂adnie pokrusz膮 i odpadn膮 od dna. Je偶eli czajnik zosta艂 s艂abo nagrzany, to powtarzamy w/w czynno艣膰 lub pr贸bujemy od艂upa膰 kamie艅 np. wkr臋takiem, je偶eli czajnik ma przykrywk臋). Je偶eli go dobrze zagrzejemy, to kamie艅 pod wp艂ywem zimnej wody sam si臋 pokruszy, tak jak wida膰 na foto.
Na bocznych 艣ciankach kamie艅 mo偶na zeskrzyba膰 jakim艣 narz臋dziem, bo na 艣ciankach czajnika kamie艅 jest mi臋kki. Trzeba uwa偶a膰, 偶eby nie przepali膰 blachy. Oczywi艣cie jest to drastyczna metoda i chyba za cz臋sto nie mo偶na jej stosowa膰 (u mnie ten na zdj臋ciu ju偶 4 razy by艂 w ten spos贸b przywracany do u偶ytku). Po takim odkamienieniu mo偶na dodatkowo zastosowa膰 k膮piel octow膮 (ja tego nie robi艂em).
Po ka偶dym odkamienianiu, niewa偶ne jakim sposobem, czajnik nale偶y dok艂adnie wyp艂uka膰 i przegotowa膰 w nim czyst膮 wod臋. S艂abe wyp艂ukanie przyczyni si臋 do m臋tnej wody przez kilka pierwszych gotowa艅. Innym sposobem jest kupowanie najta艅szego czajnika i wymienianiu go, gdy osadu b臋dzie ju偶 za du偶o. Du偶o osadu to strata energii, a to wi膮偶e si臋 z wi臋kszym kosztem.
Do g贸ry馃敽
Czyszczenie kabiny prysznicowej
Poniewa偶 wcze艣niejsze opisane poni偶ej metody usuwania osadu kamiennego by艂y pracoch艂onne, szuka艂em nowych rozwi膮za艅.
Tym razem do czyszczenia szyb kabiny prysznicowej u偶y艂em 14% octu w 偶elu oraz zwyk艂ej kuchennej g膮bki.
Ocet w 偶elu bez rozcie艅czania rozprowadzam g膮bk膮 na szybie kabiny prysznicowej. Odczekuj臋 odpowiedni czas, w moim wypadku wystarczy艂o 30 minut.
Nast臋pnie zmoczon膮 g膮bk膮 kuchenn膮 stron膮 bardziej szorstk膮 delikatnie przecieram szyb臋. Starsze osady trzeba troch臋 poszorowa膰. Szyby wygl膮daj膮 jak nowe.
Poni偶ej pierwsze pr贸by skutecznej walki z osadami wapiennymi w 艂azience.
Po latach praktyki przekona艂em si臋, 偶e najlepszym i najta艅szym 艣rodkiem do czyszczenia kabiny prysznicowej z kamienia wodnego jest ocet.
W zale偶no艣ci od stopnia zabrudzenia u偶ywamy ocet 10%, 6% lub rozcie艅czony.
Na szklanej 艣ciance prysznica wieszamy 艣cierk臋 do czyszczenia z rolki i spryskujemy j膮 przygotowanym roztworem z atomizera (mo偶na wykorzysta膰 pojemnik po p艂ynie do szyb). Sucha 艣ciereczka nie b臋dzie si臋 trzyma膰 kabiny i dlatego mo偶na j膮 przypi膮膰 u g贸ry spinaczami do bielizny.
Po nawil偶eniu, rolk膮 lub d艂oni膮 do ciskamy (wyg艂adzamy) 艣cierk臋 do powierzchni szyby.
Zostawiamy j膮 na ok. 30 minut, w tym czasie mo偶emy sprzata膰 inne powierzchnie.
Po up艂ywie 偶膮danego czasu, przewieszamy 艣cierk臋 w inne miejsce, ponownie nawil偶amy, a poprzedni膮 szyb臋 poddan膮 dzia艂aniu octu przecieramy na sucho lub p艂ynem do mycia szyb.
Na przedstawionej fotografii wida膰 wyra藕n膮 r贸偶nic臋 pomi臋dzy oczyszczon膮 octem szyb膮, a szyb膮 przed czyszczeniem.
I tak oto prostym sposobem pozb臋dziemy 艣lad贸w osad贸w z wapnia z szyb kabiny prysznicowej.
Do g贸ry馃敽
Zawiasy drzwi kabiny prysznicowej - smarowanie
Kabina prysznicowa nowa, drzwi otwieraj膮 si臋 cichutko i lekko. Niestety, po pewnym czasie zaczynaj膮 si臋 ci臋偶ej otwiera膰 i skrzypi膮. Twarda woda, osady ze 艣rodk贸w myj膮cych coraz bardziej blokuj膮 mechanizm zawias贸w.
Smarowanie z zewn膮trz nic nie daje. W obudowie zawiasu drzwi prysznica jest zabezpieczenie, kt贸re nale偶y wykr臋ci膰. Po wykr臋ceniu, w otworze wida膰 by艂o zanieczyszczenia.
Nast臋pnie trzeba czym艣 ostrym i cienkim delikatnie poskroba膰 i wci膮gn膮膰 zanieczyszczenia odkurzaczem, ruszaj膮c drzwiami. Czynno艣膰 powt贸rzy膰 kilka razy.
Zastanawia艂em si臋 czym nasmarowa膰 zawias. Przypomnia艂em sobie, 偶e w lecie kupi艂em w saszetce smar do 艂o偶yska prowadnicy pilarki 艂a艅cuchowej. Smar ten wci膮gn膮艂em do strzykawki, kt贸ry nast臋pnie wstrzykn膮艂em przez otw贸r do 艣rodka zawiasu.
Drzwi otwieraj膮 si臋 lekko i cichutko. Ciekawy jestem, na jak d艂ugo ten zabieg b臋dzie dzia艂a艂.
Do g贸ry馃敽
Brak komentarzy:
Prze艣lij komentarz