Apteka natury uzupełnia się nawzajem z ziołami i przyprawami. To powrót do darów natury, które mogą być pomocne dla osób zdrowych oraz chorych. To taki poradnik zdrowia oparty na naturze.
Przekazane tu informacje nie mają na celu udzielania porad medycznych.
Antybiotyki naturalne
Czosnek jest tak samo popularny, jak cebula w stosowaniu go przy różnych problemach zdrowotnych oraz przy profilaktyce żywieniowej.
Czosnek posiada dużo wartości odżywczych o działaniu leczniczym. W składzie ma aminokwasy, cukry, flawonoidy, saponiny, związki śluzowe i wiele witamin oraz minerałów. Zawiera olejki eteryczne i związki siarkowe, które poprawiają samopoczucie przy przeziębieniach. Dlatego też zalecany jest w czasie przeziębienia, ponieważ utrudnia namnażanie się wirusów oraz utrudnia rozwój bakterii.
Pomaga przy problemach z pasożytami jelitowymi (glisty, owsiki). Trzeba jednak pamiętać, że czosnek jest ciężko strawny. Zaleca się jeden ząbek czosnku profilaktycznie dziennie.
Cebula
Jest bardzo często wykorzystywana w kuchni oraz do łagodzenia skutków przeziębień. Prawie każdy z nas słyszał o syropie z cebuli, który zalecany jest przy przeziębieniu (kaszel, ból gardła itp.) oraz po leczeniu antybiotykami. Cebula jest źródłem witaminy C, ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Cebulę warto jeść codziennie na surowo.
Cynamon
Jest przyprawą, którą ze względu na właściwości przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybiczne, jest zalecany przy przeziębieniach, grypie i innych infekcjach górnych dróg oddechowych.
Imbir
Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz pomaga przy kłopotach z drogami oddechowymi. Jak stosować imbir?
Możemy go zetrzeć lub drobno pokroić i dodać do kanapek, dań mięsnych, sałatek, herbaty. W czasie przeziębienia dodajemy imbir do herbat lub gorącej wody z cytryną, ponieważ rozgrzewa i działa przeciwwymiotnie.
Szałwia
Można stosować ją przy stanach zapalnych w obrębie jamy ustnej, obniża gorączkę i łagodzi skutki przeziębienia. Zalecana w czasie infekcji górnych dróg oddechowych w postaci do picia lub płukania jamy ustnej.
Tymianek
Zawiera tymol, który działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Pomaga przy infekcji gardła i jamy ustnej (płukać gardło i jamę ustną naparami), działa wykrztuśnie i rozkurczowo. Suszony tymianek możemy dodawać potraw.
Do góry🔺
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz