Kuchnia babci

Zamiast przekopywa膰 si臋 przez tysi膮ce stron w poszukiwaniu przepis贸w, tu szybko co艣 znajdziesz dla siebie. Przepisy s膮 dopracowane.


KLIK 馃憠  Bigos babuni * Chleb babuni * Chrzan * Kwas chlebowy   Placki z cukinii * Pulpety w sosie koperkowym * Sur贸wka z bia艂ej kapusty * Placki ziemniaczane * W膮tr贸bka

Bigos babuni
Sk艂adniki: *3 kg kapusty kiszonej *0,5 kg szynki lub 艂opatki *0,5 kg kie艂basy *0,5 kg boczku * 2 cebule * 80 g suszonych grzyb贸w lub 80 dkg pieczarek *2 z膮bki czosnku *5 li艣ci laurowych *s贸l i pieprz *majeranek *艂y偶ka m膮ki 
Wykonanie: Namoczy膰 na noc grzyby suszone. Kapust臋 kiszon膮 wyp艂uka膰 i wstawi膰 do gotowania. 
W czasie gotowania si臋 kapusty kiszonej pokroi膰 mi臋so, boczek i kie艂bas臋 oraz obra膰 cebul臋. Je偶eli kapusta ju偶 si臋 zagotowa艂a, sprawdzamy jej kwa艣no艣膰, gdy jest za kwa艣na, to j膮 odcedzamy i ponownie zalewamy zimn膮 wod膮 i gotujemy, dodaj膮c grzyby, li艣cie laurowe. Mo偶emy jej nie odcedza膰, tylko dodajemy posiekan膮 bia艂膮 kapust臋. 
Kapusta si臋 gotuje, a my na patelni podsma偶amy boczek i wrzucamy (bez t艂uszczu) go do gotuj膮cej si臋 kapusty. Na tej samej patelni i z t艂uszczem z boczku podsma偶amy mi臋so i te偶 go wrzucamy do gara. Teraz te偶 na tej samej patelni podsma偶amy kie艂bas臋 z pokrojon膮 w pi贸rka cebul膮 i do gara, dodajemy czosnek. 

Na razie nie solimy i nie pieprzymy. Gdy potencjalny kandydat na bigos ju偶 si臋 troch臋 pogotuje, to sprawdzamy smak pod k膮tem s艂ono艣ci. Czasami kie艂basa jest tak s艂ona, 偶e lepiej sprawdzi膰 przed wsypaniem soli. Gdy ju偶 wiemy, 偶e trzeba dosoli膰, to robimy to i dodajemy majeranek. 

Pod koniec gotowania dodajemy pieprz (d艂ugie gotowanie powoduj臋 gorzknienie pieprzu). Dla lepszego po艣lizgu rozrabiamy 艂y偶k臋 m膮ki z wod膮 lub sokiem z bigosu i dodajemy. Wymiesza膰 i pogotowa膰 kr贸tk膮 chwil臋. 

Najlepszy smak bigos uzyskuje na drugi dzie艅, gdy si臋 ju偶 przegryzie jak spirytus. 

Ten przepis to taka baza, kt贸r膮 mo偶emy sami modyfikowa膰, np. mniej kapusty lub po艂owa kapusty bia艂ej i po艂owa kiszonej, bez mi臋sa, tylko kie艂basa i boczek lub odwrotnie. 

Zamiast suszonych grzyb贸w, pieczarki, mo偶emy doda膰 inne zio艂a, warzywa itp. Je偶eli komu艣 smakuje z winem czerwonym, to nie ma przeciwwskaza艅. Wino dodajemy w czasie gotowania lub w czasie odgrzewania ma艂ej porcji na drugi dzie艅. 
Ugotowanie bigosu nie jest trudne, dobra organizacja pozwoli nam na kr贸tki czas przygotowania. 
Smacznego
Do g贸ry馃敽

W膮tr贸bka
 Sk艂adniki: *0,5 kg w膮tr贸bki wieprzowej *3 du偶e cebule *m膮ka *100 ml wody  *smalec wieprzowy lub g臋si *pieprz prawdziwy mielony *s贸l. 

W膮tr贸bk臋 op艂uka膰, ods膮czy膰 i osuszy膰 papierowym r臋cznikiem. Usun膮膰 b艂onki, pokroi膰 na ma艂e kawa艂ki o grubo艣ci do 1 cm. Cienkie kawa艂ki i odpowiedni czas sma偶enia pozwoli nam unikn膮膰 krwisto艣ci w膮tr贸bki. 
Ka偶dy kawa艂ek delikatnie obtaczamy w m膮ce. Tak przygotowane kawa艂ki w膮tr贸bki sma偶ymy po obu stronach na smalcu, je偶eli nie lubimy krwistej, to podsma偶amy d艂u偶ej. Obran膮 cebul臋 kroimy w talarki lub wi臋ksze pi贸rka i lekko podsma偶y膰 r贸wnie偶 na smalcu. Na podsma偶on膮 cebul膮 przek艂adamy usma偶on膮 w膮tr贸bk臋, podlewamy wod膮 i dusimy na ma艂ym ogniu ok. 10 minut. Doprawiamy pieprzem i dusimy jeszcze 5 minut, zestawiamy z ognia, solimy i mieszamy. Spo偶ywamy z ziemniakami, og贸rkiem kiszonym lub z chlebem. 

Drugi spos贸b to danie jedno garnkowe, przygotowan膮 w膮tr贸bk臋 i cebul臋 sma偶ymy od pocz膮tku razem. 
D艂ugo艣膰 sma偶enia zale偶y jak膮 w膮tr贸bk臋 lubimy, krwist膮 czy wysma偶on膮. Do sma偶enia u偶ywam smalcu, 偶eby nie miesza膰 r贸偶nych t艂uszczy. 
Dobry do sma偶enia jest smalec g臋si, bo ma wy偶sz膮 temperatur臋 palenia. Solimy pod koniec, 偶eby w膮tr贸bka nie stwardnia艂a. Pieprz r贸wnie偶 dodajemy na koniec, bo pod wp艂ywem d艂u偶szego oddzia艂ywania temperatury potrafi zgorzknie膰.
Do g贸ry馃敽

Placki ziemniaczane (bliny)
Sk艂adniki: 1 kg ziemniak贸w starszych (m艂ode maj膮 du偶o wody) *1 cebula *2 z膮bki czosnku *1 艂y偶ka suszonego majeranku lub innego zio艂a lub bez dodatku zi贸艂 *2 jajka *pieprz i s贸l *olej rzepakowy *4-5 艂y偶ek m膮ki je偶eli placki s膮 zbyt wodniste.
Placki ziemniaczane - proste wykonanie
Ziemniaki i cebul臋 obieramy, 艣cieramy na tarce o grubych oczkach, polecam zrobi膰 to przy pomocy robota kuchennego. Do masy dodajemy czosnek wyci艣ni臋ty przez prask臋. Mas臋 przyprawiamy pieprzem, sol膮 i majerankiem. Roztrzepujemy widelcem jajka i dodajemy do masy. Je偶eli masa jest wodnista to dodajemy m膮k臋. Sma偶ymy na patelni, wyk艂adamy do ods膮czenia na r臋cznik papierowy.

Do g贸ry馃敽

kwas chlebowy

Kwas chlebowy

Jeat to zdrowy probiotyczny nap贸j na upa艂y z bakteriami kwasu mlekowego. Nap贸j ten razem z podpiwkiem by艂 bardzo popularny w kulturze wiejskiej, gasz膮cy pragnienie w czasie ci臋偶kich prac polowych. Wtedy dost臋p do innych napoj贸w by艂 utrudniony lub po prostu jeszcze ich nie by艂o i radzono sobie ,wytwarzaj膮c domowy kwas chlebowy. S膮 osoby, kt贸re wr臋cz zachwycaj膮 si臋 specyficznym orze藕wiaj膮cym smakiem. Kwas chlebowy ma dobry wp艂yw na nasz organizm, podnosz膮c jego odporno艣膰, podkr臋ca metabolizm, kt贸ry mo偶na wykorzysta膰 przy diecie odchudzaj膮cej. Ma dobry wp艂yw na poziom z艂ego cholesterolu, kt贸ry wp艂ywa na rozw贸j mia偶d偶ycy.

W dobie zdrowego od偶ywiania powr贸ci艂a r贸wnie偶 moda na kwas chlebowy. Mo偶na go kupi膰 w sklepach, ale nic trudnego zrobi膰 go samemu, je偶eli mamy dost臋p w艂a艣ciwych sk艂adnik贸w. Kwas chlebowy powstaje z fermentacji razowego lub 偶ytniego chleba z r贸偶nymi dodatkami. Najwa偶niejszym sk艂adnikiem jest prawdziwy razowy lub 偶ytni chleb, niepodrabiany karmelem i innymi dost臋pnymi na rynku dodatkami. Najlepiej by艂oby samemu upiec taki chleb, ale to ju偶 trudniejsza szko艂a jazdy. Inne sk艂adniki to dobry prawdziwy mi贸d, rodzynki, dro偶d偶e i inne dodatki w zale偶no艣ci od przepisu. Pomimo 偶e kwas chlebowy zawiera ma艂a ilo艣膰 alkoholu, jest uznawany za nap贸j bezalkoholowy.
Dobry kwas chlebowy ma kolor ciemnobr膮zowy o smaku s艂odko-kwa艣nym z wyczuwaln膮 lekk膮 goryczk膮 podobn膮 w smaku piwa i jest naturalnie gazowany. Zapach zale偶y od u偶ytych sk艂adnik贸w i ich ilo艣ci.
Sk艂adniki: *2,5 litry wody najlepiej 藕r贸dlanej, *25 dag chleba razowego lub 偶ytniego, *0,25 dag dro偶d偶y, *p贸艂 szklanki miodu naturalnego ewentualnie cukru, *1/4 szklanki rodzynek
Kwas chlebowy robimy z czerstwego pieczywa, kt贸re nale偶y pokroi膰 w kostk臋 i zarumieni膰 go w piekarniku lub patelni bez t艂uszczu. Chleb mo偶na tylko podsuszy膰. Po wystudzeniu zalewamy go ciep艂膮, podgotowan膮 wod膮. Tak przygotowany p贸艂produkt trzymamy przez kilka godzin. Nast臋pnie w letniej wodzie rozpuszczamy dro偶d偶e, dodajemy cukier i dodajemy do wcze艣niej przygotowanego p贸艂produktu na kwas chlebowy. Ca艂o艣膰 dok艂adnie wymiesza膰 i odstawi膰 przynajmniej na 24 godziny.
Po tym czasie roztw贸r na kwas chlebowy nale偶y przecedzi膰 i przelej do wyparzonych butelek z ciemnego szk艂a w ilo艣ci 3/4 obj臋to艣ci butelki. Do ka偶dej butelki dodajemy po kilka rodzynek. Zakr臋cone butelki odstawi膰 w ch艂odne miejsce w pozycji le偶膮cej. Fermentacja kwasu chlebowego trwa 3-4 dni. Tak wytworzony kwas chlebowy przydatny jest do spo偶ycia w ci膮gu miesi膮ca, ale lepiej go wypi膰 w czasie do dw贸ch tygodni. Na dnie butelki mo偶e utworzy膰 si臋 naturalny osad.

Do g贸ry馃敽

Placki z cukinii

Placki z cukinii s膮 艂atwe w przygotowaniu i bardzo smaczne. Cukinie 艣redniej wielko艣ci 2 - 4 sztuki, 3 ziemniaki, m艂oda marchewka, 艣rednia cebula, jajko, m膮ka, s贸l, pieprz olej rzepakowy (opcjonalnie r贸偶ne zio艂a).
Cebul臋 pokroi膰 艣rednio — drobno, doda膰 start膮 na wi贸rki marchewk臋 i raz podsma偶y膰 na oleju do lekkiego zeszklenia si臋 cebuli. Umyte cukinie zetrze膰 na grubszych oczkach tarki oraz ziemniaki na drobnych oczkach. Doda膰 wystudzon膮 cebul臋 z marchewk膮, wbi膰 jajko, doda膰 przyprawy i wymiesza膰.
Je偶eli przygotowana masa jest za bardzo wodnista, to nale偶y doda膰 m膮k臋. Mo偶na te偶 wcze艣niej ods膮czy膰 start膮 cukini臋 i ziemniaki, ale wed艂ug mnie szkoda cennych sk艂adnik贸w. Na rozgrzany olej w艂o偶y膰 mas臋 plackow膮, uformowa膰 kszta艂t, jaki chcemy (okr膮g艂e, pod艂u偶ne), sma偶ymy z obu stron na z艂ocisty kolor. Usma偶one placuszki wyk艂adamy na papierowy r臋cznik w celu ods膮czenia nadmiaru oleju. Podawa膰 mo偶na na r贸偶ne sposoby, np. z sosem czosnkowym na bazie jogurtu.

Do g贸ry馃敽

PULPETY

艁atwe w przygotowaniu pulpety wzbogacone fantazj膮 naszego smaku. Dobre mielone mi臋so w po艂膮czeniu z zio艂ami, kt贸re lubimy, da nam uczt臋 dla podniebienia. Lato i du偶y wyb贸r 艣wie偶ych zi贸艂, warzyw pozwoli nam przygotowa膰 smaczny obiad. Pulpety mo偶na podawa膰 z pieczywem, ziemniakami, frytkami, ry偶em, makaronem, kasz膮.
Sk艂adniki na pulpety dla 4 osobowej rodziny i na kolacj臋 mo偶e troch臋 te偶 zostanie.
Kilogram dobrego gatunkowo mielonego mi臋sa (nie kupowa膰 gotowego w pojemnikach, lepiej wybra膰 mi臋so i go w sklepie skr臋ci膰), szklanka bu艂ki tartej, szklanka mleka, 2 jajka, du偶a cebula, 4 z膮bki czosnku, p臋czek natki pietruszki, s贸l i pieprz.
Sk艂adniki do przygotowania sosu:
bulion warzywny 1 litr, szklanka 艣mietanki, 艂y偶ki m膮ki do zag臋szczenia sosu, p臋czek koperku, s贸l i pieprz.
Robimy pulpety Mlekiem zalewamy bu艂k臋 tart膮 i po nasi膮kni臋ciu jej dodajemy mi臋so mielone. Wbijamy jajka, dodajemy posiekan膮 cebul臋 (mo偶na j膮 przedtem podusi膰), przeci艣ni臋ty przez prask臋 czosnek oraz posiekan膮 pietruszk臋. Doprawiamy sol膮 i pieprzem. Wszystkie sk艂adniki nale偶y dok艂adnie wymiesza膰 i odstawi膰 na oko艂o 15 minut w celu przenikni臋cia si臋 smak贸w. Po tym czasie robimy pulpety w kszta艂cie kulek lub lekko owalne. 呕eby wyrobione sk艂adniki w czasie formowania pulpet贸w nie przykleja艂y si臋 do r膮k, nale偶y posmarowa膰 je olejem, powtarzaj膮c czynno艣膰 co jaki艣 czas. Tak uformowane pulpety nale偶y podsma偶y膰 z dw贸ch stron.
Teraz czas na sos Do garnka wlewamy czysty bulion (przecedzony). Rozrabiamy m膮k臋 w ostudzonym bulionie, dodajemy 艣mietank臋 i na g艂adko rozrabiamy, 偶eby nie by艂o klusek z m膮ki. Do tak przygotowanego sosu wk艂adamy pulpety i dusimy je, a偶 sos zacznie bulgota膰. Dodajemy posiekany koperek, odrobin臋 soli, po 5 minutach sprawdzamy smak i w razie konieczno艣ci dosalamy i dodajemy mielony pieprz prawdziwy. Dusimy jeszcze oko艂o 15 minut (w mi臋dzyczasie mo偶emy sprawdzi膰 stan naszych pulpet贸w i wtedy b臋dziemy wiedzie膰 ile czasu jeszcze trzeba je gotowa膰). Do g贸ry馃敽

Sur贸wka z bia艂ej kapusty

P贸艂 g艂贸wki ma艂ej kapusty bia艂ej, p贸艂 艂y偶ki octu winnego lub 2 艂y偶ki musztardy francuskiej, 2 ma艂e marchewki, p贸艂 cebuli, natka pietruszki, 2 艂y偶ki sto艂owe majonezu, s贸l i pieprz
Spos贸b przygotowania:
Kapust臋 umy膰, usun膮膰 zewn臋trzne li艣cie i przekroi膰 na p贸艂. Drobno poszatkowa膰 (pokroi膰) zostawiaj膮c g艂膮b. W艂o偶y膰 do miski, a mo偶e ju偶 j膮 tam mamy szatkuj膮c bezpo艣rednio do niej. Skropi膰 poszatkowan膮 kapust臋 octem winnym w celu zmi臋kczenia. Zamiast octu mo偶emy u偶y膰 musztardy francuskiej. Posieka膰 艣rednio-drobno cebul臋 i zetrze膰 marchew na grubych oczkach tarki. Po dodaniu cebuli i marchewki doprawi膰 majonezem, sol膮 i pieprzem. Mo偶emy dodatkowo jeszcze podkr臋ci膰 smak ulubionymi zio艂ami.
Pozosta艂o jeszcze dok艂adne wymieszanie i odstawienie na oko艂o 15 minut, 偶eby sk艂adniki si臋 przegryz艂y. Do g贸ry馃敽
Chleb babuni
chleb
Domowy chleb bez konserwant贸w z dodatkami, kt贸re lubimy. Przygotowanie i upieczenie w艂asnego chlebka jest bardzo 艂atwe. Czasu potrzebujemy niewiele, a zapach 艣wie偶ego chleba rozchodz膮cy si臋 po ca艂ym mieszkaniu w zimowym okresie wprowadza nas w dobry nastr贸j (w innych porach roku te偶) :).
Sk艂adniki: 1kg m膮ki krupczatki, 6 艂y偶ek siemienia lnianego, 6 艂y偶ek s艂onecznika, 3 艂y偶ki sezamu, 2 艂yzki pestek dyni, 1 szklanka otr臋b 偶ytnich lub pszennych, 1,5 艂y偶ki soli, 4 - 5 艂y偶ek cukru, 5 dag dro偶d偶y, 1 litr przegotowanej wody, kt贸ra w momencie wyrabiania ciasta powinna by膰 "letnia". Dodatkowo wg uznania do posypania po wierzchu chleba mo偶emy u偶y膰 czarnuszki, maku, kminka itp.

Wykonanie
Wszystkie sk艂adniki (opr贸cz tych do posypania) wsypujemy do miski, garnka. Naczynie powinno by膰 odpowiedniej wielko艣ci, 偶eby wygodnie by艂o mo偶na wyrobi膰 ciasto. Wlewamy wod臋 i r臋k膮 dobrze wymiesza膰 sk艂adniki. Przykrywamy 艣ciereczk膮 i odstawiamy na 15 - 20 minut w ciep艂ym miejscu (wystarczy temperatura pokojowa). Mo偶na te偶 wstawi膰 misk臋 z ciastem do lekko nagrzanego piekarnika.

Po tym czasie ponownie mieszamy, 偶eby ciasto opad艂o i przek艂adamy do dw贸ch foremek, kt贸re dobrze jest wy艂o偶y膰 papierem do pieczenia.
Wierzch mo偶emy posypa膰 dodatkami, np czarnuszk膮. Znowu odstawiamy na 15 - 20 minut, 偶eby ciasto podros艂o. Nagrzewamy piekarnik do 180- 190°C i wk艂adamy foremki z ciastem. Pieczemy przez oko艂o 1,5 godziny, ale przez kilka pierwszych wypiek贸w obserwujemy nasz chleb. Bowiem piekarnik piekarnikowi nier贸wny. By膰 mo偶e trzeba b臋dzie przykry膰 foremki papierem do pieczenia, 偶eby za bardzo si臋 nie spiek艂.
Do g贸ry馃敽
Chrzan tarty - przepis
chrzan domowy
Wybieramy korzenie zdrowe, g艂adkie, nie wyschni臋te i najlepiej o 艣rednicy co najmniej 2,5 cm. Je偶eli b臋dzie przywi臋d艂y, to nale偶y go na moczy膰 w zimnej wodzie przez 1 godzin臋. Oczyszczone korzenie chrzanu nale偶y utrze膰 r臋cznie na tartce lub przy pomocy robota. Utarty chrzan odstawiamy bez przykrywania go i w tym czasie robimy zalew臋.
Zalewa:
4 szklanki wody, 2 szklanki cukru, 1 szklanka octu 10%, 1 艂y偶eczka soli.
Ocet dodajemy po rozpuszczeniu si臋 cukru (cukru mo偶na doda膰 mniej - wg tego przepisu czu膰 s艂odycz) i po zagotowaniu si臋 zalewy (octu mo偶emy wla膰 troch臋 mniej - wg w艂asnego smaku). Ocet stosuje si臋 w celu d艂u偶szego przechowywania.
Na bie偶膮ce zu偶ycie mo偶na go doda膰 mniej lub wcale. Zagotowan膮 i gor膮c膮 zalew膮 zalewamy chrzan, kt贸ry nale偶y wymiesza膰 (ilo艣膰 wlanej zalewy wg w艂asnego uznania w zale偶no艣ci jak膮 g臋sto艣膰 chcemy uzyska膰). Tak przygotowany chrzan przek艂adamy do s艂oiczk贸w.
Dla u艂atwienia przeliczanie na mniejsz膮 ilo艣膰 chrzanu
4 szkl. = 1000ml : 8 = 125 ml wody, 2 szkl.cukru = 500ml : 8 = 62,5ml, 1 szkl. octu = 250ml : 8 = 31ml. S贸l wg w艂asnego uznania, bo trudno podzieli膰 1 艂y偶eczk臋, chyba, 偶e zwa偶ymy jej zawarto艣膰. Oczywi艣cie mo偶emy podzieli膰 sk艂adniki na inne warto艣ci, np. na 2, 4 , 6.
Do g贸ry馃敽

Do g贸ry馃敽

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz