Herbata

LINKI TEMAT脫W  馃憠  Historia herbaty    Co wp艂ywa na smak herbat?    Demencja a herbata    Herbata bia艂a    Herbata czarna    Herbata czerwona    Herbata Yerba Mate    Herbata zielona    Herbata 偶贸艂ta    herbaty owocowe    Mieszanki herbat    Najbardziej znane gatunki herbat    Jak podkr臋ci膰 smak herbaty?    Szkodliwo艣膰 herbat    W艂a艣ciwo艣ci zdrowotne herbat    W czym zaparza膰 herbat臋?   
Herbatki z kwiat贸w   
Do g贸ry馃敽
Historia herbaty
wulkan
Herbata pojawi艂a si臋 ok. 2737 roku p.n.e. i prawdopodobnie zosta艂a zaparzona przypadkowo. Jednak pierwsze zapisane wzmianki o herbacie pochodz膮 z VIII wieku p.n.e. To w艂a艣nie w VIII wieku p.n.e. chi艅ski poeta Lu You napisa艂 „艢wi臋t膮 Ksi臋g臋 Herbat.
„艢wi臋ta Ksi臋ga Herbaty” opisuje rytua艂 ceremonii parzenia i picia herbaty.
Z Chin popularno艣膰 herbaty zacz臋艂a rozprzestrzenia膰 si臋 na ca艂y 艣wiat.
W obecnych czasach na du偶膮 skal臋 herbat臋 uprawia si臋 w Chinach, Indiach, Sri Lanka (Cejlonie), Japonii. W Brazylii, Argentynie, Iranie, Kenii, Kamerunie i w innych ju偶 na mniejsz膮 skal臋, zwykle na w艂asny rynek lub na niewielki eksport.
Do g贸ry馃敽
czynniki
Woda
Najlepsza jest woda mi臋kka z ma艂膮 ilo艣ci膮 wapnia o pH 6,5-7, mineralna niegazowana, nisko w臋glanowa. Zaleca si臋 stosowanie filtr贸w. Najmniej wra偶liwe herbaty na jako艣膰 wody to herbaty cejlo艅skie.

Cukier
Niekt贸re herbaty po os艂odzeniu trac膮 swoje zdrowotne w艂a艣ciwo艣ci. Gdy musimy s艂odzi膰, u偶yjmy cukru br膮zowego. Cukier bardziej pasuje do herbat czarnych ni偶 zielonych.

Mleko, 艣mietanka
Nie pasuje do wszystkich rodzaj贸w herbat, czasem herbata traci sw贸j smak, nadaj臋 si臋 do herbat czarnych typu Assam.
fili偶anka

Cytryna — w ma艂ych ilo艣ciach (du偶e ilo艣ci zakwaszaj膮 organizm) pasuje najbardziej do herbat chi艅skich. Cytryna nadaje herbacie orze藕wiaj膮cy smak.

Cytryna z miodem — 艣rodek napotny wskazany w przezi臋bieniach.
Do g贸ry馃敽
szkodliwo艣膰 herbat
zestaw herbat
W herbacie wyst臋puje aluminium, ale w tej postaci jest trudno przyswajalne i dlatego nie jest szkodliwe dla naszego organizmu.
Aluminium w zaparzonej herbacie wyst臋puje w ma艂ych ilo艣ciach w naparze. Natomiast w fusach s膮 to ju偶 wi臋ksze ilo艣ci tego metalu, kt贸ry po dodaniu soku z cytryny, staje si臋 艂atwo przyswajalnym przez nasz organizm cytrynianem glinu.
Cytrynian glinu jest ju偶 bardzo szkodliwy i odk艂ada si臋 w organizmie, np. w m贸zgu co przypuszczalnie ma wp艂yw na powstanie alzheimera. Warunkiem, aby taka reakcja powsta艂a, sok z cytryny musi mie膰 kontakt z fusami.
Po zaparzeniu herbaty i usuni臋ciu fus贸w 艣mia艂o mo偶emy doda膰 cytryn臋. Je偶eli zale偶y nam na witaminie C, to cytryn臋 dodajemy, gdy herbata ju偶 troch臋 ostygnie.

Czy nale偶y ba膰 si臋 picia herbaty z cytryn膮?
Glin (aluminium) zwi膮zany z kwasem cytrynowym (cytrynian) jest wydalany g艂贸wnie przez nerki, bo nie jest potrzebny. Ostatnio naros艂o wiele mit贸w na temat picia herbaty z cytryn膮. Jest w tym troch臋 prawdy, ale nie nale偶y ba膰 si臋 picia herbaty z cytryn膮 czy z pigw膮.
Wed艂ug stanu wiedzy naukowej na dzisiaj, picie herbaty z cytryn膮 nie stwarza ryzyka dla zdrowia, zw艂aszcza gdy nie pije si臋 w du偶ych ilo艣ciach.
Zdrowotne w艂a艣ciwo艣ci herbaty s膮 wi臋ksze ni偶 zagro偶enie glinem. Glin ma nie tylko herbata, ale wyst臋puje te偶 w innej 偶ywno艣ci (kakao, kawa, produkty zbo偶owe, warzywa) i nie nale偶y si臋 ba膰 si臋 w diecie.

Ile glinu ma herbata i od czego to zale偶y?
W czasie parzenia herbaty uwalnia si臋 ma艂y u艂amek procenta glinu, ale dla ograniczenia ilo艣ci cytrynianu glinu, cytryn臋, pigw臋 lub soku doda膰 po zaparzeniu herbaty i wyrzuceniu z niej fus贸w. Nawet je艣li kto艣 pije herbat臋 bez cytryny, to w 偶o艂膮dku 艣rodowisko kwa艣ne i tak wytworzy ma艂膮 ilo艣膰 cytrynianu glinu.
Tak偶e wypicie dziennie 1 lub 2 fili偶anek herbaty z fusami i cytryn膮 nie zaszkodzi nam.
Do g贸ry馃敽
w艂a艣ciwo艣ci zdrowotne herbat
herbata na prezent
Od bardzo dawnych czas贸w uwa偶ano, 偶e herbata ma w艂a艣ciwo艣ci lecznicze oraz uspakajaj膮ce.
Zawiera mn贸stwo zwi膮zk贸w chemicznych, takich jak: w臋glowodany, aminokwasy, sole mineralne, zwi膮zki polifenolowe, powszechnie znane jako taninaoraz kofein臋.
Dwa ostatnie zwi膮zki wp艂ywaj膮 na smak herbaty. Nie tylko kawa ma du偶e ilo艣ci kofeiny. R贸wnie偶 w fili偶ance czarnej herbaty znajduje si臋 od 25 - 110 mg kofeiny. Herbaty czarne maj膮 12,5 mg a zielone 8,3 mg kofeiny.

Kofeina z herbaty
Przedostaje si臋 wolniej do organizmu ni偶 ta z kawy, ale dzia艂a d艂u偶ej i delikatniej pobudza nasze serce i uk艂ad krwiono艣ny oraz zapobiega mia偶d偶ycy.
Poza tym zwi膮zki polifenolowe pomagaj膮 w hamowaniu przej艣cia cholesterolu do krwiobiegu i zapobiegaj膮 tworzeniu si臋 skrzep贸w. Zwi膮zki znajduj膮ce si臋 w herbacie mog膮 te偶 zmniejsza膰 ryzyko zachorowania na raka p艂uc, okr臋偶nicy i sk贸ry. Pomaga w koncentracji, pobudza do dzia艂ania nasz umys艂, wyostrza zmys艂 smaku i zapachu. Posiada witaminy A, B, C i P.
Picie herbaty w czasie posi艂ku obni偶a wch艂anianie 偶elaza o 60%, a kawa o 40% - nie usuwaj膮 ju偶 przyswojonego wcze艣niej 偶elaza z organizmu.
Dlatego wskazane jest picie herbaty po ok. 2 godzinach po posi艂ku lub 2 godziny przed posi艂kiem. Nie popijamy lek贸w herbat膮, szczeg贸lnie tych maj膮cych podnie艣膰 poziom 偶elaza w organizmie.

Do g贸ry馃敽
zaparzanie
imbryk
Czajniczek, imbryczek - powinien jak najd艂u偶ej utrzymywa膰 ciep艂o i pozwoli膰 na swobodne rozwijanie li艣ci herbaty.
Czajniczek powinien by膰 u偶ywany tylko do jednego rodzaju herbaty, ale w praktyce trudno jest trzyma膰 kilka tych naczy艅. U艂atwieniem s膮 zaparzaczki, kt贸re dobrze sprawdzaj膮 si臋 w domowej kuchni.

Dla mocnych herbat cejlo艅skich i indyjskich - stosujmy czajniczki gliniane, cynowe lub srebrne, kt贸re ciemniej膮 wewn膮trz.
Herbaty chi艅skie - dobrze toleruj膮 czajniczki fajansowe lub porcelanowe.
Fili偶anki - niby herbata najlepiej smakuje z cienkiej porcelanowej fili偶anki, ale zale偶y to od indywidualnych upodoba艅.
Do g贸ry馃敽
Jak podkr臋ci膰 smak herbaty?
Ka偶d膮 herbat臋 mo偶emy podkr臋ci膰 pod w艂asne ulubione smaki lub zmieni膰 w艂a艣ciwo艣ci jej dzia艂ania, np. na rozgrzewaj膮ce.
Mo偶liwo艣ci jest du偶o, kt贸re zale偶膮 od naszej fantazji. Wa偶ne jest te偶, 偶eby przez ca艂e 偶ycie nie pi膰 ci膮gle t臋 sam膮 herbat臋, najlepiej stosowa膰 r贸偶norodno艣膰.
Zwyk艂e herbaty mo偶emy wzbogaci膰 smakiem owocowym, zio艂owym i odwrotnie.
R贸wnie偶 zach臋cam do wypr贸bowania przypraw z naszej kuchni: imbir, kurkuma, go藕dziki. Dodajemy suszone lub 艣wie偶e listki mi臋ty, melisy, werbeny, suszone owoce, kwiat lipy itd. Uruchom w艂asn膮 wyobra藕ni臋.
Temperatura wody i czas parzenia zale偶y od poszczeg贸lnych gatunk贸w herbaty
Do g贸ry馃敽
Demencja a herbata
herbata
D艂ugo trwa艂y stres — destrukcyjnie wp艂ywa na organizm cz艂owieka, kt贸ry powoduje wzrost kortyzolu (hormon stresu). Du偶y poziom kortyzolu zwi臋ksza ryzyko zachorowania na cukrzyc臋, nowotwory, choroby serca, demencj臋 starcz膮 i inne.

Podobno systematyczne picie herbaty obni偶a poziom kortyzolu, co wp艂ywa na zmniejszenia ryzyka zachorowania na demencj臋. Wed艂ug innych 藕r贸de艂 picie zielonej herbaty zmniejsza podatno艣膰 na depresj臋, ale nie nale偶y jej pi膰 na czczo.
R贸wnie偶 herbata chmielowa zmniejsza poziom kortyzolu, dzia艂a uspokajaj膮co, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo, ma silne w艂a艣ciwo艣ci antyoksydacyjne co mo偶e powodowa膰 mniejsze ryzyko zachorowania na raka.
Inne herbaty maj膮ce wp艂yw na 艂agodzenie stresu to: herbata z waleriany, rumiankowa, lawendowa, z melisy lub mieszanki tych herbat.
Melisa ma w艂a艣ciwo艣ci uspokajaj膮ce, co pomaga przy zasypianiu oraz zmniejsza stany depresyjne. Herbatka z melisy ma dobrotliwy wp艂yw na poziom cholesterolu, na apetyt, na problemy 偶o艂膮dkowe oraz ma dzia艂anie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.
Do g贸ry馃敽
gatunki herbat
herbaty

Czarna herbata

Juman - herbata o silnym zapachu i mocnym smakiem. Dobrze smakuje z ciastem.
Souchong - li艣cie tej herbaty poddawane s膮 procesowi fermentacji, nast臋pnie s膮 w臋dzone w dymie.
Keemum - delikatna, lekko s艂odka w smaku o specyficznym zapachu orchidei.
Assam - herbata o mocnym smaku i bardzo wyra藕nym zapachu.
Darjeeling - herbata uprawiana w Himalajach, z kt贸rej w zale偶no艣ci od pory zbior贸w, otrzymujemy:
FIRST FLUSH - pierwszy zbi贸r wiosenny, herbata delikatna o kwiatowym zapachu.
SECOND FLUSH - drugi zbi贸r letni, herbata cierpka w smaku, z owocowym zapachem.
THIRD FLUSH - trzeci zbi贸r jesienny, herbata ciemna o silnym aromacie.

Czerwona herbata
Pu-erh - przechodzi dodatkowy proces fermentacji i le偶akowania, polecana na oddchudzanie.
Oloong - ma intensywny korzenny aromat i smak.
Puszong - herbata czerwona o najkr贸tszym czasie fermentacji, u偶ywana jako baza herbat ja艣minowych i aromatyzowanych.
Rooibos - napar z czerwonokrzewu, uto偶samiany z herbat膮 czerwon膮.

Zielone herbaty
Bancha - li艣cie s膮 p贸藕niej zbierane ni偶 sencha i jest 艂agodniejsza.
Gyokuro - zielona japo艅ska herbata
Sencha - zwyk艂a herbata zielona.
Matcha - w proszku u偶ywana w japo艅skim ceremoniale picia herbaty.
Hojicha - herbata palona z dodatkiem kofeiny.
Yerba Mate - herbata paragwajska, niekt贸rzy zaliczaj膮 j膮 do zielonej.
Do g贸ry馃敽
mieszanki herbat
Breakfast - herbata 艣niadaniowa produkowana z herbat pochodz膮cych przewa偶nie z Assamu w po艂udniowych Indiach.
Earl Grey - mieszanka herbat czarnych, zielonych i 偶贸艂tych z esencj膮 owocu bergamotki.
Ja艣minowa - mieszanka herbat zielonych lub czarnych aromatyzowana kwiatem ja艣minu, (gdy herbata przejdzie zapachem, kwiaty si臋 usuwa).
Rosyjska - Earl Grey, plus mieszanka zapach贸w pomara艅czy i mandarynki.
Do g贸ry馃敽
Herbaty owocowe
Honeybush
- miodokrzew afryka艅ski jest spokrewniony z czerwonokrzewem, z kt贸rego powstaje herbata Rooibos. Nie zawiera teiny, 艂agodzi kaszel oraz posiada wiele innych w艂a艣ciwo艣ci zdrowotnych. Honeybush jest nadal niedocenianym zio艂o-herbat膮.
Wyb贸r herbat owocowych jest du偶y, ale mo偶na te偶 samemu przygotowa膰 sobie takie herbatki lub mieszanki, szczeg贸lnie je艣li posiadamy w艂asn膮 dzia艂k臋.
Mo偶na zbiera膰 i suszy膰: maliny i ich li艣cie, czarne i czerwone porzeczki, je偶yny, aroni臋, kwiaty i li艣cie lipy, listki morwy, brzozy, mi臋ty, melisy i wiele innych.
Do g贸ry馃敽
Herbata bia艂a
herbata bia艂a
Bia艂a herbata jest uwa偶ana za najlepszy gatunek herbaty na 艣wiecie. Produkowana jest w Chinach w niewielkich ilo艣ciach. Powstaje ona z m艂odych jeszcze nierozwini臋tych p膮czk贸w zbieranych zawsze wczesn膮 wiosn膮. Krzewy herbaciane, kt贸rych p膮czki maj膮 by膰 przeznaczone na bia艂膮 herbat臋, dodatkowo os艂ania si臋 przed s艂o艅cem, aby nie wytworzy艂y chlorofilu.
Nast臋pnie zrywa si臋 tylko p膮czki i poddaje procesowi wi臋dni臋cia a potem suszenia. Bia艂a herbata orze藕wia i pobudza, poleca si臋 j膮 zamiast picia kawy. Nazywana jest te偶 eliksirem m艂odo艣ci ze wzgl臋du na niesamowit膮 ilo艣膰 polifenoli oraz innych substancji, kt贸rych jest nawet wielokrotnie wi臋cej ni偶 w herbacie zielonej.

W艂a艣ciwo艣ci oraz dzia艂anie bia艂ej herbaty
Przeciwdzia艂a rozwojowi kom贸rek rakowych, zawiera polifenole, kt贸re op贸藕niaj膮 proces starzenia si臋, zawiera du偶o witaminy C, wspomaga koncentracj臋, obni偶a napi臋cie i stres, dodaje energii i pobudza.
Parzenie bia艂ej herbaty
Woda przeznaczona do parzenia powinna by膰 mi臋kka, powinna zawiera膰 jak najmniej soli mineralnych, a w szczeg贸lno艣ci soli wapnia i magnezu. Jest delikatna i dlatego obj臋to艣ciowo trzeba jej u偶ywa膰 dwa do trzech razy wi臋cej ni偶 innych herbat.
Czas parzenia wynosi od 3 - 10 minut zale偶nie od gatunku, wielko艣ci li艣cia i osobistych upodoba艅.
Temperatura wody u偶ywana do zalania herbaty bia艂ej podobnie jak przy herbatach zielonych nie powinna przekracza膰 80°C.
Z uwagi na delikatny aromat nale偶y unika膰 naczy艅 przesi膮kni臋tych zapachami innych herbat.
Do g贸ry馃敽
Herbata czarna
herbata czarna
Herbata czarna - bardzo popularna herbata w Polsce. Pochodzi z tych samych li艣ci co herbata zielona, ale uzyskuje si臋 j膮 w wyniku pe艂nej fermentacji. Herbat臋 czarn膮 otrzymujemy w wyniku nast臋puj膮cych proces贸w: wi臋dni臋cia, zwijania, skr臋cania, fermentacji, suszenia, a na ko艅cu sortowania li艣ci.
Jednak fermentacja powoduje, 偶e cenne garbniki zamieniaj膮 si臋 w zwi膮zki aromatyczne, oraz zmniejsza si臋 ilo艣膰 witaminy C i zwi膮zk贸w mineralnych. Herbaty czarne produkowane s膮 na plantacjach indyjskich, chi艅skich i afryka艅skich.
Wyj膮tkowo aromatyczna herbata czarna pochodzi z prowincji Darjeeling i Assam w Indiach. Znane s膮 te偶 herbaty z Cejlonu.

Herbata czarna dzieli si臋 na 4 podgatunki:
1. Pekoe, Orange Pekoe, Flowery Orange Pekoe - Li艣ciowy - to herbata czarna z ca艂ych li艣ci, z g贸rnej cz臋艣ci krzewu - najbardziej aromatyczna.
2. Broken Pekoe, Broken Orange Pekoe - 艁amany - to rodzaj wytwarzany z po艂amanych kawa艂k贸w li艣ci. Li艣ci 艂amane s膮 mechanicznie podczas produkcji.
3. Souchong - du偶e li艣cie herbaciane, zbierane z dolnej cz臋艣ci krzewu.
4. Py艂 herbaciany, pokruszony - to herbata wytwarzana z pokruszonych li艣ci oraz py艂u li艣ciowego.
Jest to najgorszy rodzaj herbaty, u偶ywany do produkcji herbat ekspresowych. Do wy偶ej wymienionych gatunk贸w herbat dodaje si臋 bardzo cz臋sto przer贸偶ne sk艂adniki takie jak owoce, p膮ki ro艣lin czy przyprawy korzenne, kt贸re kupujemy jako herbaty aromatyzowane. Oczywi艣cie powstaj膮 te偶 r贸偶ne mieszanki z samej czarnej herbaty.
Zwi膮zki zawarte w czarnej herbacie - to tanina, teina i karoten oraz witaminy - P, K, B1, B2, PP i witamin臋 C.
W艂a艣ciwo艣ci czarnej herbaty: ma dzia艂anie bakteriob贸jcze, pobudza i poprawia zdolno艣膰 koncentracji oraz my艣lenia, usprawnia trawienie, ma korzystny wp艂yw na uk艂ad krwiono艣ny, chroni przed kamic膮 偶贸艂ciow膮, chroni przed pr贸chnic膮.
W po艂膮czeniu z cytryn膮 i miodem dzia艂a napotnie, pomagaj膮c w wygrzaniu organizmu i zwalczaniu infekcji.
parzenie czarnej herbaty
Parzenie czarnej herbaty
Czas parzenia herbaty bardzo wp艂ywa na smak herbaty. Parzenie herbaty w oddzielnym ma艂ym porcelanowym czajniczku i przelanie jej do porcelanowej fili偶anki lub szklanki r贸wnie偶 zmienia jej smak. Na przygotowanie dobrego naparu z herbaty li艣ciastej trzeba po艣wi臋cenia troch臋 czasu, cierpliwo艣ci oraz staranno艣ci.
Przewa偶nie nie zastanawiamy si臋 nad tym, gotujemy wod臋 i zalewamy herbat臋, kt贸ra cz臋sto stoi za d艂ugo, zanim j膮 wypijemy. Tak zaparzona herbata nie odda nam ca艂ego swojego aromatu. Herbat臋 zalewamy wod膮 w temperaturze 90-100°C, wydobywa si臋 ca艂y aromat.
Woda przeznaczona do parzenia powinna by膰 mi臋kka, powinna zawiera膰 jak najmniej soli mineralnych, a w szczeg贸lno艣ci soli wapnia i magnezu. Herbata czarna powinna by膰 zalewana wod膮 wrz膮c膮 w drugim, tak zwanym bia艂ym stadium wrzenia. Jest to moment, w kt贸rym du偶a ilo艣膰 p臋cherzyk贸w w wodzie sprawia, 偶e woda wydaje si臋 bia艂a.
Woda przegotowana, czyli taka, kt贸ra przesz艂a w trzecie, mocne wrzenie i du偶a ilo艣膰 p臋cherzy szybko odrywa si臋 od powierzchni, pozbawiaj膮c napar aromatu, co odbija si臋 niekorzystnie na jako艣ci.
Parzenie powinno trwa膰 3 - 5 min, po tym czasie uwalnia si臋 tanina, kt贸ra neutralizuje pobudzaj膮ce dzia艂anie teofiliny oraz kofeiny, a smak mo偶e sta膰 si臋 gorzki. Na czas zaparzania nale偶y bra膰 pod uwag臋 twardo艣膰 wody (im twardsza, tym d艂u偶sze zaparzanie) oraz stopie艅 rozdrobnienia herbaty (im drobniejsza tym zaparzanie kr贸tsze).
W czasie parzenia do 3 minut w naparze dominuje teina, kt贸ra p贸藕niej wi膮zana jest przez uwalniaj膮ce si臋 do niego garbniki. Kr贸tki czas parzenia powoduje efekt pobudzaj膮cy, a d艂u偶szy relaksuj膮cy.
Tylko 艣wie偶o zaparzona gor膮ca herbata ma w艂a艣ciwy sobie warto艣ciowy smak i aromat. Herbata zaparzana wielokrotnie wyzwala niekorzystne dla organizmu zwi膮zki, co mo偶e zwi臋kszy膰 ryzyko powstania nowotworu.
Niekt贸re gatunki herbat nadaj膮 si臋 lepiej do parzenia w twardej wodzie, np. gatunki z rejonu Assam.
Do g贸ry馃敽
Herbata czerwona
herbata czerwona
Czerwona herbata poddawana jest procesowi kr贸tkiej fermentacji (p贸艂fermentacja), dzi臋ki temu brzegi li艣ci maj膮 czerwony odcie艅. Herbat臋 czerwon膮 produkuje si臋 przede wszystkim w Chinach. Proces fermentacji zostaje zatrzymany poprzez suszenie li艣ci.
W Polsce najbardziej znan膮 odmian膮 herbaty czerwonej jest Pu-Erh.
Herbata Roiboos zaliczana do herbat czerwonych pochodzi z czerwonokrzewu. Zawiera ma艂o garbnik贸w i dlatego lepiej wchaniane jest 偶elazo oraz nie zawiera teiny, kt贸ra ma dzia艂anie pobudzaj膮ce.
W艂a艣ciwo艣ci lecznicze herbata zawdzi臋cza procesowi fermentacji.
Im d艂u偶ej herbata dojrzewa (le偶akuje tak jak wino) w odpowiednich warunkach, tym w艂a艣ciwo艣ci s膮 lepsze. Herbata Pu-Erh mo偶e le偶e膰 nawet 60 lat, w przeciwie艅stwie do innych, kt贸rych nie powinno si臋 przechowywa膰 d艂u偶ej ni偶 rok. W dawnych czasach Pu-erh produkowana by艂a w ma艂ych ilo艣ciach, w specjalnych trudno dost臋pnych grotach. Herbaty czerwone maj膮 charakterystyczny silny zapach i ziemisty posmak. Najlepsze herbaty s膮 li艣ciaste, oryginalne posiadaj膮 oznaczenie Pu-Erh i s膮 paczkowane w Chinach.
W艂a艣ciwo艣ci oraz dzia艂anie czerwonej herbaty:
艂agodzi skutki spo偶ycia alkoholu, wspomaga prac臋 w膮troby (pobudza procesy trawienne, przyspiesza przemian臋 materii), posiada w艂a艣ciwo艣ci przeciwutleniaj膮ce, zapobiega pr贸chnicy zawiera sporo fluoru, pomaga we wzmacnianiu naczy艅 krwiono艣nych, poprawia kr膮偶enie obwodowe i m贸zgowe, obni偶a poziom cholesterolu, hamuje zmiany mia偶d偶ycowe, poprawia z艂y nastr贸j, dobra na depresj臋. Ma w艂a艣ciwo艣ci moczop臋dne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i uspokajaj膮ce oraz obni偶a ci艣nienie, obni偶a poziom cukru we krwi.
Zwi膮zki zawarte w czerwonej herbacie - garbniki, alkaloidy, flawonoidy, minera艂y (wap艅, magnez, cynk, mangan, mied藕, selen, fluor, 偶elazo), witaminy C, E i P ma艂e ilo艣ci kofeiny i taniny oraz olejki eteryczne.
Parzenie czerwonej herbaty - p贸艂 艂y偶eczki herbaty na fili偶ank臋, zalewamy wod膮 w temperaturze 90°C i parzymy przez 3 - 6 minut. Herbat臋 czerwon膮 mo偶emy zaparza膰 kilkakrotnie.
Do g贸ry馃敽
Herbata Yerba Mate
bombillia
Yerba mate jest to herbata napar robiona z li艣ci ostrokrzewu paragwajskiego i z tego powodu nazywana jest czasami herbat膮 paragwajsk膮. Pije si臋 j膮 w specjalnych naczyniach, tykwach ze specjaln膮 rurk膮 zako艅czon膮 filtrem zwanym bombill膮. Bombillia zapobiega po艂ykaniu drobnych li艣ci herbaty. Wykonane s膮 z metalu, drewna, bambusu i maj膮 r贸偶ny kszta艂t oraz dodatki np. pier艣cienie. Mog膮 by膰 rozkr臋cane do czyszczenia. W艂a艣ciwo艣ci pozytywne: - ma dzia艂anie pobudzaj膮ce, poprawia pami臋膰 i koncentracj膮 oraz poprawia nastr贸j, - wzmacnia odporno艣膰, sk贸r臋, w艂osy i paznokcie, - wspomaga trawienie, przyspiesza przemian臋 materii, obni偶a poziom z艂ego cholesterolu. Przeciwwskazania Yerba mate posiada du偶膮 zawarto艣膰 kofeiny i nale偶y pi膰 j膮 w umiarze tak samo jak i kaw臋 prawdziw膮. Nie jest zalecana dla os贸b z chorob膮 wrzodow膮 偶o艂膮dka, kobietom w ci膮偶y i karmi膮cym.
napar yerba mate
Parzenie - do tykwy wsypujemy 3/4 suszu yerba mate i zalewamy wod膮 o temperaturze ok. 80°C. Naparu nie wolno miesza膰. Po wypiciu mo偶na ponownie zala膰 wod膮, czynno艣膰 to mo偶na powtarza膰 kilkakrotnie, nawet do 6 razy. Sposob贸w parzenia yerba mate jest wiele. Dla pocz膮tkuj膮cych przygod臋 z yerba mate zaleca si臋 sypa膰 mniej suszu przeznaczonego na napar.
Do g贸ry馃敽
Herbata zielona
zielona herbata
Herbata zielona - jest to najstarsza ze wszystkich herbat. Najbardziej popularna w krajach azjatyckich, w polsce zaczyna powoli zdobywa膰 popularno艣膰. Li艣cie zielonej herbaty zrywa si臋 z tych samych krzew贸w, co li艣cie herbaty czarnej. Na zielon膮 herbat臋 li艣cie zielone poddawane s膮 suszeniu i obr贸bce cieplnej, co powstrzymuje proces fermentacji.
Dlatego li艣cie zachowuj膮 sw贸j zielony kolor, smak herbaty jest delikatniejszy i zachowuje wi臋cej cennych sk艂adnik贸w i w艂a艣ciwo艣ci leczniczych ni偶 herbaty czarne. Smak jest bardziej gorzki ni偶 herbaty czarnej. Zielona herbata ze wzgl臋du na swoje cenne w艂a艣ciwo艣ci oraz zapach, wykorzystywana jest do produkcji kosmetyk贸w i perfum. Odmiany uprawiane ekologicznie tzw. bio herbata jest najzdrowsza. Picie 3 fili偶anek zielonej herbaty dziennie, dobrze wp艂ynie na nasze zdrowie. Zawiera ma艂o teiny, dlatego zielon膮 herbat臋 mog膮 pi膰 osoby z nadci艣nieniem. Zaleca si臋 picie herbaty zielonej kobiet膮 w ci膮偶y.
W艂a艣ciwo艣ci oraz dzia艂anie zielonej herbaty:
- wspomaga leczenie, oczyszcza organizm z toksyn,
- obni偶a poziom cholesterolu, jednocze艣nie powoduje wzrost cholesterolu HDL,
- chroni przed zawa艂em serca, udarem m贸zgu, reguluje ci艣nienie krwi,
- hamuje rozw贸j wielu nowotwor贸w oraz zapobiega ich powstawaniu,
- poprawia koncentracj臋, spowalnia proces rozwoju choroby Alzheimera,
- ma w艂a艣ciwo艣ci przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe oraz przeciwwrzodowe;
- hamuje pr贸chnic臋, wzmacnia ko艣ci i z臋by, bo zawiera du偶o fluoru,
- korzystnie dzia艂a w przypadku nadci艣nienia t臋tniczego,
- 艂agodzi stan oczu przy zapaleniu spoj贸wek oraz powiek,
- reguluje wydzielanie 偶贸艂ci, pobudza trawienie, neutralizuje nadkwa艣no艣膰 gastryczn膮, - dzia艂a przeciwko kamieniom w w膮trobie, nerkach i p臋cherzu moczowym, - ma w艂a艣ciwo艣ci antyoksydantu - przeciwutleniaj膮ce, likwiduje wolne rodniki, kt贸re spowalniaj膮 proces starzenia, - 艂agodzi dolegliwo艣ci zwi膮zane z reumatyzmem,
- hamuje predyspozycje do krzepliwo艣ci krwi (koagulacji), - wspomaga odchudzanie, - pomaga si臋 odstresowa膰.
Zwi膮zki zawarte w zielonej herbacie - sole mineralne, aminokwasy, witaminy P, K, A, E, PP ,du偶a zawarto艣膰 witaminy C, witaminy z grupy B ( B, B1, B2, B5), zwi膮zki garbnikowe, alkaloidy: teofina, teobromina, zwi膮zki purynowe, lecytyna, kumaryny, olejek lotny. Zwi膮zki mineralne zawieraj膮ce wap艅, magnez, 偶elazo, s贸d, fosfor, mied藕, fluor, mangan, krzem i jod.
Barwniki: chlorofil, ksantofil, karoten, tealawin臋 i tearubigin臋.
Parzenie zielonej herbaty
imbryk stylowy
Herbat臋 zielon膮 najlepiej zaparza膰 wod膮 藕r贸dlan膮 lub filtrowan膮 o temperaturze 60°C- 90°C w zale偶no艣ci od rodzaju herbaty. Unikajmy zaparzania wrz膮tkiem, bo herbata stanie si臋 m臋tna, gorzka i cierpka w smaku oraz straci swoje w艂a艣ciwo艣ci zdrowotne.
Dla u艂atwienia podaj臋 sprawdzony spos贸b, aby zagotowana woda osi膮gn臋艂a temperatur臋 90°C. Po prostu pozostawiamy j膮 w temperaturze pokojowej na 3 - 4 minuty, a temperatur臋 75°C otrzymamy po oko艂o 12-14 minutach i dopiero wtedy zaparzamy herbat臋.
Parzymy 2 - 3 minuty, aby herbata nie nabra艂a gorzkiego posmaku i b臋dzie dzia艂a膰 pobudzaj膮co. Dzia艂anie odpr臋偶aj膮ce osi膮gamy po parzeniu od 3 do 8 min. Te same li艣cie mo偶na parzy膰 trzykrotnie, ale najlepszy napar b臋dzie z drugiego parzenia.
Nie powinno si臋 popija膰 lek贸w zielon膮 herbat膮 oraz nale偶y my膰 z臋by, bo zostawia trudny do usuni臋cia osad.
Do g贸ry馃敽
呕贸艂ta herbata
zestaw do parzenia herbat
- nazywana tak偶e herbat膮 cesarsk膮, ma艂o znana i trudno j膮 kupi膰. Produkowana w Chinach w bardzo ma艂ych ilo艣ciach, dlatego jest bardzo drog膮 herbat膮. Herbata 偶贸艂ta jest grup膮 po艣redni膮 mi臋dzy czarnymi, a zielonymi herbatami.
Li艣cie 偶贸艂tej herbaty poddaj臋 si臋 fermentacji i proces fermentacji jest przerywany. S膮 to herbaty lekko fermentowanee. Herbata 偶贸艂ta jest delikatna, a w aromacie mo偶na wyczu膰 delikatny smak ciemnej czekolady i kawy.
W艂a艣ciwo艣ci oraz dzia艂anie 偶贸艂tej herbaty:
- dobry wp艂yw na uk艂ad trawienny, oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji z organizmu, przywraca si艂y witalne, posiada ma艂a zawarto艣膰 teiny (tylko 0,35%).
Parzenie 偶贸艂tej herbaty
呕贸艂t膮 herbat臋 zaparzamy wod膮 o temperaturze 70-80°C, parzymy przez oko艂o 3-5 minut.
Do g贸ry馃敽
   Herbatki z kwiat贸w
owoce r贸偶y
dzika r贸偶a

Herbatka z kwiat贸w i owoc贸w r贸偶y dzikiej jest bardzo smaczna i ma w艂a艣ciwo艣ci przeciwzapalnie, witamin臋 C, kwas foliowy. Suszone p艂atki kwiat贸w r贸偶y oraz jej owoce s膮 dodatkiem do innych mieszanek herbat. Kwiaty zrywamy i suszymy w przewiewnym miejscu. Owoce zrywamy ju偶 dojrza艂e, mog膮 by膰 lekko pomarszczone lub po pierwszych przymrozkach. Owoce najlepiej przekroi膰 na p贸艂, usun膮膰 艣rodek (pestki) i ususzy膰.

Herbata z kwiat贸w bzu liliaka, kt贸ry pi臋knie kwitnie na bia艂o lub fioletowo i pachnie, zawiera szereg dobrych w艂a艣ciwo艣ci zdrowotnych. Wskazana przy przezi臋bieniach, grypie, kaszlu. Obni偶a r贸wnie偶 gor膮czk臋 i nie zawiera teiny, ale posiada szereg barwnik贸w.

Kwiaty zbieramy w maju i suszymy.
Do przygotowania naparu wystarczy p贸艂 艂y偶eczki ususzonych kwiat贸w bzu. Dodatkowo smak takiego naparu mo偶emy podkr臋ci膰 kwiatem r贸偶y, sk贸rk膮 cytryny lub pomara艅czy, listkami anginki lub zielonej herbaty. Oczywi艣cie lista r贸偶nych dodatk贸w do napar贸w jest d艂uga, mo偶na eksperymentowa膰.

Jak przygotowa膰 susz z bzu?
Zerwane kwiatki (bia艂e, fioletowe lub zmieszane) bez zielonych cz臋艣ci wk艂adamy do czystego s艂oika, ugniataj膮c je. Ugniecione kwiatki bzu ulegaj膮 fermentacji. Pe艂ny s艂oik zamykamy i wk艂adamy do rozgrzanego piekarnika o temperaturze 50°C na czas 2 godzin. Po up艂ywie dw贸ch godzin nale偶y wysypa膰 ze s艂oika kwiaty i rozsypa膰 lu藕no na tac臋 lub co艣 innego. Co jaki艣 czas nale偶y delikatnie przemiesza膰 susz. Suszy膰 do pe艂nego wysuszenia.
Ususzone kwiatki zamykamy w szczelnym pojemniku (najlepsze s膮 te ze szk艂a). Z tak przygotowanego suszu mo偶emy popija膰 napar przez ca艂y rok.
Do g贸ry馃敽

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz