Mi贸d

LINKI TEMAT脫W  馃憠  Jaki mi贸d wybra膰?    Krystalizacja miodu    Pasieka    Przechowywanie miodu    Przegrzanie miodu    R贸jka    Wp艂yw temperatury na mi贸d   
Wykaz miod贸w:
Akacjowy    Gryczany    Koniczynowy    Lawendowy    Lipowy    Malinowy    Manuka    Mniszkowy    Rzepakowo-malinowy    Rzepakowy    Spadziowy    Tymiankowy    Wielokwiatowy    Wrzosowy   
Przekazane tu informacje nie maj膮 na celu udzielania porad medycznych. Zawarta tu wiedza jest w miar臋 poprawna, lecz mo偶e by膰 niewyja艣niona do ko艅ca.
Autor nie ponosi odpowiedzialno艣ci za ewentualne skutki nieprawid艂owego wykorzystania przedstawionych tu informacji.
jaki mi贸d
mi贸d pszczeli
S艂odki, pachn膮cy 艂膮k膮 i lasem jest wspania艂ym naturalnym darem natury, kt贸ry pomaga na wiele dolegliwo艣ci. Tylko zadajemy sobie pytanie — jaki wybra膰? Nale偶y pami臋ta膰 o stosowaniu go przez ca艂y rok, a nie dopiero wtedy, gdy zaczyna nam co艣 dolega膰.
Zdrowe zadbane pszczo艂y, niestosowanie du偶ych ilo艣ci cukru do dokarmiania, dobry sprz臋t np. do odwirowania, przestrzeganie temperatur oraz w艂a艣ciwe przechowywanie miodu to jedne z najwa偶niejszych czynnik贸w gwarantuj膮cych pozyskanie dobrego miodu.
Mi贸d wytwarzany jest przez pszczo艂臋 miodn膮 z nektaru kwiatowego i spadzi. Z tego wzgl臋du dzielimy mi贸d na nektarowy i spadziowy, kt贸ry z kolei dzieli si臋 na jasny i ciemny.
Nektarowych jest wiele odmian, np. akacjowy, gryczany, lipowy, wielokwiatowy itd. Najbardziej cenionym, ale nie przez wszystkich lubiany, jest mi贸d spadziowy.
Przy ich produkcji bior膮 udzia艂 mszyce, kt贸re wysysaj膮 soki z li艣ci lub igie艂. Pobieraj膮 bia艂ko, a reszt膮 soku mszyce wydalaj膮 w postaci s艂odkiej kropelki, kt贸ra spada z li艣cia na li艣膰 lub z ig艂y na ig艂臋 (dlatego nazywana jest spadzi膮 — bo spada). Sok ten zbieraj膮 pszczo艂y i przerabiaj膮 na mi贸d spadziowy.
Miody przesycone s膮 roztworem wodnym glukozy i fruktozy, zawiera te偶 niewielkie domieszki innych cukr贸w prostych i dwucukr贸w. Poza tym w miodzie znajduj膮 si臋 艣ladowe ilo艣ci wielu substancji pochodzenia ro艣linnego.
Miody jasne zawieraj膮 g艂贸wnie witaminy i cukry proste, maj膮 mniej sk艂adnik贸w od偶ywczych ni偶 miody ciemne.
W staro偶ytno艣ci stosowano go w leczeniu ran. Obecnie mi贸d zosta艂 uznany za jeden z podstawowych 艣rodk贸w antyseptycznych. W por贸wnaniu z innymi 艣rodkami odka偶aj膮cymi mi贸d jest skuteczny wobec wszystkich grup patogennych drobnoustroj贸w (bakterie Gram-dodatnie i ujemne, bakterie beztlenowe i grzyby).
R贸偶nice w sk艂adzie chemicznym mi臋dzy r贸偶nymi miodami s膮 procentowo niewielkie. Jednak niekt贸re rodzaje miodu przez sw贸j specyficzny sk艂ad s膮 bardziej przydatne w okre艣lonych schorzeniach, pomimo 偶e r贸偶nice ich dzia艂ania nie s膮 zbyt du偶e.
Do g贸ry馃敽
krystalizacja miodu
czy mi贸d si臋 krystalizuje
Skrystalizowany mi贸d jest naturalnym procesem fizycznym. Mi贸d jest roztworem glukozy, fruktozy i innych sk艂adnik贸w w wodzie. Zawarto艣膰 wody nie przekracza 20%. Tak st臋偶ony roztw贸r cukr贸w prostych wcze艣niej lub p贸藕niej musi skrystalizowa膰 si臋.
W zale偶no艣ci od proporcji glukozy i fruktozy jedne miody krystalizuj膮 si臋 szybciej, a inne wolniej. Mi贸d z du偶膮 zawarto艣ci膮 glukozy krystalizuje si臋 szybciej, np. rzepakowy krystalizuje si臋 ju偶 w trzecim tygodniu po odwirowaniu.

Akacjowy mi贸d krystalizuje si臋 w grudniu, a spadziowy jeszcze p贸藕niej.

Krystalizacja miodu przebiega wolniej w zamkni臋tych i nie otwieranych s艂oikach.
Otwarcie opakowania, wybieranie miodu umo偶liwia osiadanie male艅kich drobin kurzu na powierzchni miodu. Jakiekolwiek obce cz膮steczki w miodzie wywo艂uj膮 powstawanie pierwszych kryszta艂k贸w. Nast臋pnie kryszta艂ki rozrastaj膮 si臋 w ca艂ej obj臋to艣ci miodu. Mieszanie miodu przyspiesza ten proces.
Aby up艂ynni膰 skrystalizowany mi贸d nale偶y wstawi膰 s艂oik z miodem do wody o temperaturze 40°C i utrzymywa膰 tak膮 temperatur臋.
Do g贸ry馃敽
przechowywanie miodu
Optymalne warunki przechowywania miodu to: temperatura 10-18°C, brak 艣wiat艂a (nie wystawia膰 na dzia艂anie promieni s艂onecznych), szczelne pojemniki (najlepiej szklane).
Wy偶sza temperatura przechowywania przyspiesza rozpad enzym贸w zawartych w miodzie. 艢wiat艂o dzia艂a rozk艂adowo na inwertaz臋.
Mi贸d nie zamkni臋ty jako bardzo hydroskopijny, wch艂ania wod臋 i zapachy z powietrza, co mo偶e powodowa膰 fermentacj臋 miodu.
W艂a艣ciwie przechowywany dobry mi贸d zachowuje swoje w艂a艣ciwo艣ci przez 3 lata.
Do g贸ry馃敽
przegrzanie miodu
Powstaje w贸wczas, gdy podczas up艂ynniania miodu sta艂ego (krupca) utrzymywana jest zbyt wysoka temperatura i (lub) przetrzymuje si臋 go zbyt d艂ugo w tej temperaturze.
Otrzymany mi贸d ma znacznie os艂abione dzia艂anie biologiczne.
Prawid艂owa temperatura dekrystalizacji wynosi 40-42°C. Czas zale偶y od wielko艣ci opakowania, ale powinien by膰 jak najkr贸tszy. Warto wiedzie膰, 偶e temperatura gniazda pszcz贸艂 w pobli偶u czerwia wynosi ok. 35°C.
Mi贸d p艂ynny nie musi wcale by膰 przegrzanym, cho膰 mo偶e takim by膰. Zwykle jest to pe艂nowarto艣ciowy mi贸d.
Do g贸ry馃敽
wp艂yw temperatury na mi贸d
temperatura miodu
Mi贸d dodawany do gor膮cych p艂yn贸w nie traci swoich w艂a艣ciwo艣ci, ale s膮 one os艂abione.
Os艂abia si臋 tylko aktywno艣膰 cz臋艣ci sk艂adnik贸w, g艂贸wnie enzym贸w: diastazy i inwertazy.
Dlatego te偶 lepiej odczeka膰 chwil臋 i dodawa膰 mi贸d do niezbyt gor膮cej herbaty czy innych p艂yn贸w.

W tabelce poni偶ej podany jest czas potrzebny do zmniejszenia aktywno艣ci diastazy i inwertazy o po艂ow臋 w zale偶no艣ci od temperatury miodu.

Temp.°C Diastaza Inwertaza
10°C 35 lat 26 lat
20°C 4 lata 2 lata
30°C 200 dni 83 dni
40°C 31 dni 9,5 dnia
50°C 5,5 dnia 3,5 dnia
60°C 1 dzie艅 4,7 godziny
70°C 5,5 godziny 45 minut

Do g贸ry馃敽
Pasieka
bar膰
Pasieka - jest to miejsce z ustawionymi ulami. Pierwszym ulem by艂a bar膰, wydr膮偶ona w pniu drzewa lub wykorzystywano dziuple. W 艣redniowieczu dr膮偶ono je jak najwy偶ej, potem na wysoko艣ci 3-12 m. P贸藕niej pojawi艂y si臋 pasieki naziemne. Skansen pszczelarski, z bogat膮 kolekcj膮 uli, udost臋pniony jest na terenie Swarz臋dza, niedaleko Poznania.

W艂asna pasieka

Musi znajdowa膰 si臋 przynajmniej 10 m od granicy dzia艂ki oraz dr贸g oraz mie膰 dost臋p do ro艣lin u偶ytkowych dla pszcz贸艂. Miejsce ustawienia uli powinno by膰 dobrze nas艂onecznione, suche (optymalna jest wystawa po艂udniowa) i zaciszne.
B艂臋dem jest zak艂adanie pasieki z jednym lub dwoma ulami. Brak do艣wiadczenia w pierwszych latach przy niewielkiej liczbie uli mo偶e spowodowa膰 utrat臋 ca艂ej pasieki (np. po zimie).
Dlatego warto postawi膰 przynajmniej kilka uli, kt贸rych wyloty powinny znajdowa膰 si臋 od najbardziej s艂onecznej strony.
R贸jka
r贸jka pszcz贸艂
R贸j pszcz贸艂 - r贸jka. P贸藕n膮 wiosn膮 i wczesnym latem pszczo艂y si臋 roj膮, czyli wylatuj膮 z ula w celu godowym. Roje, kt贸re opuszczaj膮 ul, nie maj膮 zapas贸w pokarmu, plastr贸w i w naturalnych warunkach mog膮 nie prze偶y膰.
Dlatego trzeba je wy艂apa膰, pszczelarze wykorzystuje r贸偶ne sposoby na zwabienie r贸jek.
Pszczelarz ma wed艂ug prawa 3 dni na odnalezienie swojego roju. Po 3 dniach nowym w艂a艣cicielem roju staje si臋 osoba u kt贸rej osiad艂y si臋 pszczo艂y.
Do g贸ry馃敽
Akacjowy
Akacje w czasie kwitnienia pi臋knie pachn膮. Pszczo艂y robi膮 pachn膮cy pyszny mi贸d akacjowy, kt贸ry jest w kolorze jasnym. Ma wiele w艂a艣ciwo艣ci wspomagaj膮cych organizm przy r贸偶nych dolegliwo艣ciach pod warunkiem, 偶e tak jak inne miody, stosuje si臋 go systematycznie.

Mi贸d akacjowy

Jest mniej s艂odki i ma 艂agodny smak, a kolor jego jest jasno s艂omkowo-偶贸艂ty. W miodzie wyst臋puj膮 w臋glowodany: glukoza i fruktoza oraz kwasy organiczne: glukonowy, jab艂kowy i cytrynowy. Tak jak w innych miodach nie brakuje w miodzie akacjowym olejk贸w eterycznych.
Mi贸d akacjowy posiada du偶膮 ilo艣膰 fruktozy, co powoduje, 偶e jego krystalizacja przebiega wolno. Nawet po roku od jego pozyskania i uzyskuje kremowy lub 偶贸艂ty kolor.
Nie jest wskazany dla niemowl膮t. Pomaga przy chorobach g贸rnych dr贸g oddechowych: b贸l gard艂a, kaszel oraz w czasie przezi臋bienia.
Wzmacnia odporno艣膰, poprawia samopoczucie psychiczne (poprawia nastr贸j, uspokaja) i fizyczne.
Zalecany jest przy problemach z uk艂adem pokarmowym (np. nadkwa艣no艣膰) i moczowym oraz przy艣piesza gojenie ran. Wspomaga prac臋 w膮troby i leczenie w czasie zapalenia nerek.
Zawiera w sobie cenne witaminy z grupy B, potas, fosfor, magnez, wap艅, 偶elazo, mangan i wiele innych oraz niewielkie ilo艣ci kwasu foliowego, pantotenowego i biotyny.
Gryczany
Kolor miodu gryczanego zaczyna si臋 od bursztynowego do ciemnobr膮zowego, kt贸ry przy d艂u偶szym przechowywaniu przechodzi w ciemnobrunatny, a nawet w prawie czarny.
Pachnie kwiatami gryki oraz posiada ostro-s艂odki smak, czasami troch臋 piek膮cy.
Jest zalecany osobom w starszym wieku. Zalecany w profilaktyce chor贸b uk艂adu kr膮偶enia i przy schorzeniach ko艣ci.
Wysoka zawarto艣膰 rutyny, pomaga w walce z mia偶d偶yc膮, chorob膮 wie艅cow膮 oraz nadci艣nieniem t臋tniczym.
Pomaga podobno przy problemach z pami臋ci膮 i koncentracj膮.
Koniczynowy
Mi贸d koniczynowy przewa偶nie jest sk艂adnikiem miodu wielokwiatowego pozyskiwany przez pszczo艂y z koniczyny bia艂ej i czerwonej.
W czystej postaci trudno jest go zdoby膰 nawet do艣wiadczonym pszczelarzom. Wi臋ksza d艂ugo艣膰 rurki kwiatowej utrudnia pszczo艂om pobieranie nektaru z kwiat贸w koniczyny.
Koniczyna bia艂a i czerwona mo偶e zakwitn膮膰 razem i wtedy powstaje mi贸d mieszany.
Mi贸d koniczynowy ma w艂a艣ciwo艣ci wykrztu艣ne i przeciwzapalne wspomagaj膮ce leczenie chor贸b uk艂adu oddechowego (grypa, przezi臋bienie).
Pomaga w stanach nerwicowych i biegunkach, 艂agodzi stres, poprawia koncentracj臋. Kolor s艂omkowo-偶贸艂ty, s艂odki, o zapachu koniczyny. Zawiera witaminy C i z grupy B.
Dzia艂a wykrztu艣nie, napotnie, uspokajaj膮co, moczop臋dnie i przeciwzapalnie.
Mi贸d z czerwonej koniczyny sporadycznie pojawia si臋 do sprzeda偶y.
Lawendowy
W polsce jest jeszcze ma艂o p贸l lawendy, ale ten rodzaj miodu mo偶na u nas kupi膰. Du偶e uprawy lawendy znajduj膮 si臋 na francuskiej Prowansji.
Mi贸d lawendowy posiada jasno偶贸艂t膮 barw膮 i ma przyjemny aromat oraz delikatny smak.
Pomaga przy leczeniu nerwic oraz ma dzia艂anie antystresowe. Przy nosi ulg臋 w b贸lach g艂owy oraz pomaga w zasypianiu. Przyspiesza gojenie oparze艅.
Do g贸ry馃敽
Lipowy
Ma kolor jasno z艂ocisto-偶贸艂ty, czasem bursztynowy z zielonkawym odcieniem. Zapachem przypomina kwiaty lipy.
W smaku jest troch臋 ostry oraz czasem mo偶na poczu膰 lekk膮 goryczk臋.
Mi贸d ten wyr贸偶nia si臋 wysok膮 aktywno艣ci膮 antybiotyczn膮. Pomaga w leczeniu przezi臋bie艅, grypy, chor贸b g贸rnych dr贸g oddechowych.
Dzia艂a przeciwgor膮czkowo oraz przeciwkaszlowo.
Jest wskazany przy chorobach serca i uk艂adu kr膮偶enia oraz przy nerwicach.
Malinowy
Kolor z艂ocisty, kwaskowaty zapach malin. Stosowany w profilaktyce mia偶d偶ycy, na przezi臋bienia oraz w nie偶ycie 偶o艂膮dka i jelit.
Manuka
Mi贸d manuka pozyskiwany jest z nektaru kwiat贸w krzewu rosn膮cego w Nowej Zelandii i w po艂udniowych regionach Australii.
Ma z艂otobr膮zow膮 barw膮, silny aromat oraz smak podobny do herbat.
Mi贸d manuka bardzo dobre w艂a艣ciwo艣ci antybiotyczne, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Zwi臋ksza odporno艣膰 organizmu, pomaga przy stanach zapalnych oraz hamuje rozw贸j bakterii, np. Helicobacter pyroli, kt贸ra jest przyczyn膮 za wyst臋powania wrzod贸w 偶o艂膮dka.
Mi贸d manuka pomaga przy przezi臋bieniach, problemach z uk艂adem pokarmowym (wrzody 偶o艂膮dka, dwunastnicy), przy refluksie i zespole jelita dra偶liwego.
Jest wskazany przy problemach sk贸rnych (czyraki, poparzenia, rany, 艣wi膮d, egzema i 艂uszczyca). Mi贸d w ilo艣ci 2 - 3 艂y偶eczki najlepiej zjada膰 na czczo, 20 minut przed posi艂kiem.
Mo偶na te偶 rozpu艣ci膰 go wcze艣niej w ciep艂ej wodzie.
Mniszkowy
Kolor jasnobr膮zowy, bardzo aromatyczny, ma s艂odko-md艂y zapach kwiatu mniszka, zawiera witamin臋 B2. Stosowany przy chorobach w膮troby i dr贸g 偶贸艂ciowych, reumatyzmie, anemii oraz w stanach wyczerpania psychofizycznego.
Rzepakowo-malinowy
Zalecany przy zm臋czeniu, dla cierpi膮cych na bezsenno艣膰 oraz dla pij膮cych du偶e ilo艣ci kawy.
Do g贸ry馃敽
Rzepakowy
Mi贸d rzepakowy ma przewa偶nie kolor bia艂y lub jasno-偶贸艂ty i jest bardzo s艂odki, ale czasami troszk臋 lekko gorzkawy.
Pierwszy raz jak go zobaczy艂em, to my艣la艂em, 偶e to smalec. 艢wie偶y mi贸d ma silny zapach z czasem s艂abnie w wyniku utleniania si臋 olejk贸w eterycznych.
Mi贸d rzepakowy szybko ulega krystalizacji, przybieraj膮c bia艂okremow膮 barw臋.
Jest dobrze przyswajalny przez organizm. Du偶a zawarto艣膰 glukozy pomaga w leczeniu chor贸b uk艂adu kr膮偶enia (mia偶d偶ycy). Obni偶a ci艣nienia krwi i wyr贸wnuje niedob贸r potasu w organizmie.
Wspomaga leczenie wrzod贸w, a tak偶e oczyszczanie w膮troby ze szkodliwych substancji.
Spadziowy
Mi贸d spadziowy jest zaliczany do jednych z najzdrowszych miod贸w. Pszczo艂y wytwarzaj膮 go z wydzieliny owad贸w paso偶ytuj膮cych na li艣ciach drzew.
Miody spadziowe dzielimy na iglaste i li艣ciaste. Miody ze spadzi iglastej maj膮 偶ywiczny i 艂agodny smak oraz kolor od br膮zu do zielonkawego. Miody ze spadzi li艣ciastej s膮 偶贸艂tawe, jasnobr膮zowe, herbaciane i maj膮 specyficzny smak.
Mi贸d spadziowy posiada wysokie w艂a艣ciwo艣ci antybiotyczne i bakteriob贸jcze. Ma dzia艂a antyseptycznie, przeciwzapalnie i wykrztu艣nie oraz wspomaga system odporno艣ciowy.
Do g贸ry馃敽
Tymiankowy
Mi贸d tymiankowy ma rubinowo-bursztynow膮 barw臋 oraz intensywny aromat z korzenn膮 nut膮.
Dlatego wydaje si臋 troch臋 mniej s艂odki ni偶 inne miody.
Obecno艣膰 olejk贸w eterycznych i innych cennych substancji polecany jest dla os贸b zmagaj膮cych si臋 ze schorzeniami uk艂adu oddechowego (stany zapalne gard艂a, oskrzeli, p艂uc).
Wielokwiatowy
Mi贸d wielokwiatowy pozyskany z wiosennych kwiat贸w jest ja艣niejszy i ma 艂agodniejszy smak.
Miody letnie i jesienne maj膮 ciemniejsz膮 barw膮 oraz bardziej ostry smak.
Mi贸d ten pomaga w leczeniu grypy, przezi臋bie艅 oraz dr贸g oddechowych.
Mi贸d wielokwiatowy posiada du偶膮 ilo艣膰 krzemu, kt贸ry poprawia stan sk贸ry, w艂os贸w i paznokci.
Wrzosowy
Jest to jeden z najlepszych miod贸w, ale z powodu zmniejszaj膮cych si臋 obszar贸w wrzosowisk jest go coraz mniej.
Ma brunatnoczerwon膮 barw臋, jest niezbyt s艂odki oraz posiada gorzkawy smak.
Mi贸d wrzosowy szybko ulega krystalizacji i staje si臋 troch臋 galaretolowaty.
Mi贸d wrzosowy posiada bardzo dobre w艂a艣ciwo艣ci lecznicze pomagajaj膮ce przy chorobach dr贸g moczowych, prostaty, kamicy nerkowej, zapaleniu jelit oraz biegunkach.
Do g贸ry馃敽
plaster miodu
Plaster miodu dzikich pszcz贸艂.

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz