Warzywa i owoce

LINKI TEMAT脫W  馃憠  Jakich warzyw i owoc贸w unika膰 zim膮?    Jak przygotowa膰 warzywa?    Le艣ne skarby    Mycie warzyw i owoc贸w    Nowalijki    Owoce - w艂a艣ciwo艣ci    Warzywa antyrakowe    Warzywa - w艂a艣ciwo艣ci   
Mycie warzyw i owoc贸w
mycie warzyw i owoc贸w

Najwi臋cej korzy艣ci przynosz膮 owoce i warzywa jedzone na surowo. Jednak przed spo偶yciem trzeba je odpowiednio umy膰 w celu usuni臋cia zanieczyszcze艅 i 艣rodk贸w chemicznych stosowanych w uprawach. Warzywa korzeniowe nale偶y najpierw op艂uka膰 w wodzie z ziemi. Dok艂adniejsze p艂ukanie - warzywa i owoce moczymy w wodzie z sol膮 morsk膮 lub sokiem z cytryny przez 10 minut, a nast臋pnie p艂uczemy je pod bie偶膮c膮 wod膮.

Inny spos贸b na pozbycie si臋 chemikali贸w z powierzchni warzyw to p艂ukanie ich w wodzie o odczynie kwa艣nym przez 3 minuty (1 litr wody i p贸艂 szklanki octu winnego, jab艂kowego lub do wody doda膰 2 艂y偶ki kwasku cytrynowego). Nast臋pnie warzywa w wodzie o odczynie alkaicznym (1 litr wody i 1 czubata 艂y偶ka sody kuchennej) p艂ukamy przez kolejne 3 minuty. Po tym zabiegu owoce i warzywa p艂uczemy w wodzie.
To tak teoretycznie, bo kto po艣wi臋ci tyle czasu, 偶eby zje艣膰, np. jab艂ko. Nie nale偶y trzyma膰 rozdrobnionych warzyw i owoc贸w w wodzie!!! Z kapusty i sa艂aty wyrzucamy pierwsze li艣cie, bowiem na nich osadza si臋 najwi臋cej 艣rodk贸w chemicznych. Jedzmy owoce zamiast s艂odyczy i ciast, dlatego stawiajmy je na widoku.
Owoce i warzywa nale偶y odpowiednio przechowywa膰. 艢wie偶e mo偶na ch艂odzi膰, ale banany i pomidory raczej 藕le to znosz膮.
Do g贸ry馃敽

Jak przygotowa膰 warzywa do spo偶ycia?
jak przygotowa膰 warzywa i owoce do spo偶ycia
Dok艂adne przygotowanie warzyw i owoc贸w przyczyni si臋 do mniejszej utraty cennych sk艂adnik贸w: witamin, minera艂贸w i innych sk艂adnik贸w od偶ywczych. Podczas przygotowania i obr贸bki traci si臋 cz臋艣膰 cennych w艂a艣ciwo艣ci produkt贸w. Zalet膮 obr贸bki termicznej jest wyeliminowanie wielu zagro偶e艅 (szkodliwe mikroorganizmy, bakterie chorobotw贸rcze np. Salmonella, kt贸ra ginie w wysokiej temperaturze).
Wiele warzywa i owoc贸w jest jadalnych na surowo i dlatego najlepiej je spo偶ywa膰 jak najmniej przetworzone oraz 艣wie偶e. Szczeg贸lnie w przypadku warzyw wra偶liwych na wysok膮 temperatur臋. Podczas gotowania zmniejsza si臋 warto艣膰 od偶ywcza. Pewnym rozwi膮zaniem jest blanszowanie delikatnych produkt贸w, kt贸re polega na zanurzeniu ich na kilkana艣cie sekund we wrz膮tku, a nast臋pnie ich szybkim sch艂odzeniu poprzez zanurzenie w zimnej wodzie. Ten zabieg wykonuje si臋 tylko na delikatnych owocach oraz warzywach.
D艂ugotrwa艂e gotowanie zwi臋ksza indeks glikemiczny wielu warzyw i owoc贸w. Dlatego gotujmy je mo偶liwie w jak najkr贸tszym czasie. D艂u偶sze przechowywanie r贸wnie偶 powoduje utrat臋 witamin.
obr贸bka warzyw
Porady, jak ograniczy膰 utrat臋 witamin i innych warto艣ciowych sk艂adnik贸w warzyw oraz owoc贸w
1.Warzywa i owoce poddajemyj obr贸bce tu偶 przed przyrz膮dzeniem. Warzywa nie powinny przebywa膰 w wodzie przed podaniem obr贸bce cieplnej (termicznej) d艂u偶ej ni偶 przez 5 minut. Tu偶 przed obr贸bk膮 ciepln膮 krojmy (najlepiej w wi臋ksze kawa艂ki) i wk艂adamy warzywa do gotuj膮cej si臋 wody.
2.Warzywa i owoce starte na tarce przeznaczone do spo偶ycia na surowo trac膮 szybko cenne sk艂adniki, dlatego nale偶y je wykorzysta膰 na bie偶膮co. Pokrojone warzywa i owoce mo偶na skropi膰 sokiem z cytryny, oliw膮 lub octem winnym - dost臋p powietrza b臋dzie ograniczony, co wp艂ynie na mniejsz膮 utrat臋 witamin.
3.Unikajmy obierania (dok艂adne mycie, szorowanie), bo sk贸rk膮 znajduje si臋 najwi臋cej warto艣ciowych sk艂adnik贸w. Jak ju偶 musimy obra膰 warzywa lub owoce, i to jak najcieniej. Pami臋tajmy, 偶e przed obieraniem, te偶 nale偶y dok艂adnie umy膰 produkty.
4.Gotujmy w ma艂ej ilo艣ci wody i w jak najkr贸tszym czasie. Optymalnym rozwi膮zaniem jest gotowanie na parze - zostanie wi臋cej sk艂adnik贸w od偶ywczych. Mi臋so i ryby uk艂adamy na samym dole, a warzywa wy偶ej.
5.Zamro偶one warzywa najlepiej od razu podda膰 obr贸bce cieplnej bez rozmra偶ania.
6.Wywar po ugotowanych warzywach mo偶emy wykorzysta膰 jako baz臋 do zup, sos贸w, bulion贸w.
Do g贸ry馃敽

Nowalijki
nowalijki
Nowalijki to m艂ode, wiosenne warzywa uprawiane w szklarniach: cebula dymka, m艂oda marchewka, pietruszka - na膰, og贸rki, pomidory, rzodkiewki, szczypiorek, sa艂ata.
Zawarto艣膰 witamin i minera艂贸w w uprawach szklarniowych jest zbli偶ona do tych uprawianych na polu. Nowalijki przewa偶nie maj膮 mniej witaminy C i bioflawonoid贸w spowodowane brakiem 艣wiat艂a s艂onecznego oraz s膮 mniej wyraziste smakowo. Do nawo偶enia nowalijek u偶ywa si臋 du偶o nawoz贸w sztucznych ze zwi膮zkami azotu. Niestety ro艣liny pobieraj膮 tyle, ile ich im dostarczymy, a nie tyle, ile im jest potrzeba.
Stosuj膮c naturalny kompost, ro艣lina pobiera tylko tyle zwi膮zk贸w azotu, ile potrzebuje i naw贸z nie kumuluje si臋 w korzeniach, ani w li艣ciach.
Pomidory np. zbierane s膮 nie dojrza艂e i w specjalnej komorze pod wp艂ywem gazu przyspieszaj膮cego dojrzewanie przygotowane s膮 do sprzeda偶y. Niekt贸re nowalijki mo偶emy sami wyhodowa膰 w mieszkaniu: cebula, pietruszka, rze偶ucha. Nie jeste艣my w stanie rozpozna膰, czy nowalijki, kt贸re zamierzamy kupi膰, s膮 przenawo偶one, czy nie. Zjedzenie kilku listk贸w sa艂aty czy pomidora nikomu nie szkodzi.
Nowalijek nie wolno trzyma膰 w lod贸wce w foliowych torebkach, bo powoduje to przyspieszenie przemiany azotyn贸w w rakotw贸rcze nitrozoaminy.
Do g贸ry馃敽

Jakich warzyw i owoc贸w unika膰 zim膮
jakich warzyw i owoc贸w unika膰 zim膮
Jesieni膮 i zim膮 unikajmy niekt贸rych warzyw.
S膮 ma艂o warto艣ciowe, a niekiedy nawet szkodliwe i przewa偶nie zagraniczne.
1. Og贸rki - dojrzewaj膮 w we艂nie mineralnej nas膮czonej sztucznymi nawozami.
2. Pomidory - bez smaku, dojrzewaj膮 w sztucznych warunkach.
3. Szpinak - lepiej zamrozi膰 go sobie latem, dobrze wch艂ania szkodliwe substancje, kt贸rych zim膮 dostarcza si臋 im wi臋cej.
4. Szparagi - dobre s膮 wiosn膮, a zim膮 s膮 艂ykowate, s艂abe w smaku.
Do g贸ry馃敽

Owoce - w艂a艣ciwo艣ci
awokado
Awokado - lekko strawny t艂uszcz ro艣linny, bia艂ko, potas, wap艅, 偶elazo, A, B1, B2, B6, B12, E, D, K.
Pomaga przy anemii, nadci艣nieniu, przy dolegliwo艣ciach 偶o艂膮dkowych zwi膮zanych z ma艂膮 ilo艣ci膮 wydzielanych sok贸w trawiennych.
Jest jednym z najpo偶ywniejszych owoc贸w.

grejpfrut
Grejpfrut - zawiera b艂onnik, flawonoidy, pektyny, kwas foliowy, terpeny, limonoidy,witamin臋 C.
Obni偶a cholesterol, poprawia trawienie. Ma w艂a艣ciwo艣ci przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe.
Sokiem z grejpfruta nie nale偶y popija膰 lekarstw. Sok z bia艂ego grejpfruta spowalnia rozw贸j mia偶d偶ycy.

gruszki
Gruszki - zawieraj膮 bor, jod, potas A, B6, C, E, K, fosfor, cynk, magnez, 偶elazo. Indeks glikemiczny 30.
Pozytywnie wp艂ywaj膮 na tarczyc臋 i na prac臋 m贸zgu. Nie stanowi膮 du偶ego obci膮偶enia dla trzustki i mog膮 je je艣膰 osoby chore na cukrzyc臋.
Gruszki s膮 polecane osobom, kt贸re zmagaj膮 si臋 z zaparciami lub biegunk膮.

jab艂ka
Jab艂ka zawieraj膮 b艂onnik, bor, fosfor, magnez, potas, witamin臋 C oraz witaminy z grupy B i PP. Zmiejszaj膮 powstawanie siniak贸w oraz prawdopodobie艅stwo zachorowania na niekt贸re rodzaje nowotwor贸w. Pomagaj膮 chroni膰 przed skutkami "z艂ego" cholesterolu.
Poprawiaj膮 trawienie, stan p艂uc, wygl膮d w艂os贸w i paznokci, wspomaga budow臋 ko艣ci. Maseczka z jab艂ka oczyszcza i regeneruje cer臋.

jagody
Jagody le艣ne - jagody maj膮 pozytywny wp艂yw na wzrok. Zawieraj膮 witaminy A, B, C, E, PP, b艂onnik, fosfor, selen, cynk, mied藕, mangan, potas, s贸d, 偶elazo.
Jagody zawieraj膮 du偶o antyoksydant贸w w tym mirtylin臋 antyutleniacz odpowiedzialny r贸wnie偶 za uelastycznianie naczy艅 krwiono艣nych.
B艂onnik zawarty w jagodach pomaga w usuwaniu cholesterolu z organizmu. Suszone owoce jag贸d maj膮 dzia艂anie przeciwbiegunkowe oraz przeciwpaso偶ytnicze.

maliny i porzeczki
Maliny i porzeczki
Zawieraj膮 fosfor, potas, wap艅, 偶elazo, cynk, beta-karoten, witaminy C, B, B1, B2, B6, E, P i PP.
Pomagaj膮 w trawieniu. Indeks glikemiczny malin (25) - owoce te polecane s膮 osobom choruj膮cym na cukrzyc臋. Antocyjany obni偶aj膮 poziom glukozy we krwi po posi艂kach bogatych w skrobi臋.
Posiadaj膮 w艂a艣ciwo艣ci antyrakowe. Owoce i li艣cie malin s膮 dobrym 艣rodkiem przeciwgor膮czkowym.

truskawki
Truskawki
Maj膮 ma艂o kalorii. Witaminy A, B6, C, E, K, kwas foliowy, niacyna, tiamina, ryboflawina. Cynk, fosfor, magnez, potas, s贸d, wap艅, 偶elazo. Flawonoidy (antocyjany, katechiny, kwercetyna oraz kemferol).
Zalecane reumatykom, przy schorzeniach w膮troby i nerek – s膮 moczop臋dne. Pomagaj膮 sercu obni偶aj膮c poziom cholesterolu i ci艣nienie t臋tnicze krwi. Niski indeks glikemiczny (IG=40)to dobre w艂a艣ciwo艣ci dla os贸b z cukrzyc膮.
Truskawki pomagaj膮 neutralizowa膰 rakotw贸rcze dzia艂anie nitrozoamin.
Jedyny minus - w 98% przebadanych truskawek wykryto obecno艣膰 co najmniej jednego pestycydu.

艣liwki w臋gierki
艢liwki w臋gierki
Zawieraj膮 witaminy z grupy B, 偶elazo oraz b艂onnik. Maj膮 dzia艂anie kwasotw贸rcze (obni偶aj膮 poziom pH).
Maj膮 korzystny wp艂yw na cer臋, w艂osy oraz wzrok. Chroni膮 przed anemi膮, nowotworami, chorobami serca.
Suszone 艣liwki i sok 艣liwkowy pomagaj膮 przy zaparciach.

winogrona
Winogron
Zawieraj膮 witaminy A, witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6 i B9) C, E, K, cynk, fluor, fosfor, jod, magnez, mangan, mied藕, potas, selen, s贸d, wap艅 i 偶elazo. Flawonoidy, taniny, kwercetyna, kwasy fenolowe, galokatechiny, epigalokatechiny, resweratrol.
S膮 bogate w polifenole - to silne antyoksydanty, kt贸re wp艂ywaj膮 pozytywnie na prac臋 uk艂adu kr膮偶enia, wzmacniaj膮 serce, chroni膮 przed zmianami nowotworowymi. Znajdziemy je czosnku, nasionach ro艣lin str膮czkowych, herbacie.
Resweratrol - zapobiega tworzeniu si臋 blaszek mia偶d偶ycowych. Dzia艂a ochronnie, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Dobrze wp艂ywa na zdrowie cukrzyk贸w, reguluj膮c poziom glukozy we krwi.
Do g贸ry馃敽

Warzywa antyrakowe
Wg naukowych bada艅 spo偶ywanie warzyw ogranicza zapadanie na choroby nowotworowe. Zalecaj膮 pi臋膰 porcji warzyw na dzie艅, a przeci臋tny Polak zjada najwy偶ej dwie. Warzywa s膮 藕r贸d艂em witamin, kwas贸w organicznych, b艂onnika, pektyn, substancji mineralnych.
Wi臋kszo艣膰 zawiera antyoksydanty (przeciwutleniacze). Warzywa neutralizuj膮 powstaj膮ce w procesie trawienia kwasy (nadmiar kwas贸w przyja r贸偶nym chorobom). Warzywa maj膮 ma艂o kalorii.
Flawonoidy zawarte w warzywach chroni膮 nasze kom贸rki przed uszkodzeniem. Np. sulforafan i indole maja takie w艂a艣ciwo艣ci, kt贸rych najwi臋cej posiadaj膮: broku艂y, brukselka, kalafior, kapusta peki艅ska, pomidory.

Warzywa w艂a艣ciwo艣ci wybranych warzyw
arbuz
Arbuz
Fosfor, 偶elazo, potas, magnez, kwas foliowy, beta-karoten, B2, B6, C.
Pomaga przy chorobach w膮troby, dr贸g 偶贸艂ciowych, nadci艣nieniu, reumatyzmie. Mog膮 je spo偶ywa膰 osoby zagro偶one cukrzyc膮.
Im bardziej czerwony, tym wi臋cej w nim likopenu, kt贸ry ma w艂a艣ciow艣ci chroni膮ce przed rakiem i chorobami serca.

b贸b
B贸b
Witamina B12, bia艂ko, b艂onnik, fosfor, magnez, 偶elazo, kwas foliowy.
Lewodopa - wspomaga leczenie choroby Parkinsona. Mo偶e zast臋powa膰 mi臋so, jajka w diecie wegan i wegetarian. Oczyszcza jelita z toksyn, normuje st臋偶enie glukozy we krwi.
Obni偶a cisnienie krwi, poprawia pami臋膰 i koncentracj臋, poprawia dzia艂anie uk艂adu nerwowego.

broku艂y
Broku艂y
Posiada witamin臋 K, kt贸ra korzystnie wp艂ywaj膮 na stan ko艣ci, wspomagaj膮c proces produkcji tkanki kostnej.

buraczki czerwone
Buraczki czerwone
Witamina C, magnez, potas, wap艅, 偶elazo, kwas foliowy.
Maj膮 dobry wp艂yw na serce, dla kobiet w ci膮偶y, zapobieganie anemii, silny przeciwutleniacz.
Op贸藕niaj膮 proces starzenia i wzmacniaj膮 odporno艣膰.

cebula
Cebula
Witaminy: A, C, B1, B2, cynk, fosf贸r,potas, wap艅, 偶elazo, b艂onnik, cukier gronowy, olejki eteryczne, kwas foliowy.
Niszczy drobnoustroje, bakterie, wirusy oraz pobudza trawienie, ochrania b艂on臋 艣luzow膮 i jelita. Obni偶a ci艣nienie i z艂y cholesterol, a podwy偶sza poziom dobrego cholesterolu. Rozcie艅cza krew, chroni膮c przed zwapnieniem 偶y艂. Pomaga leczy膰 infekcje.
P贸艂 cebuli dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka 偶o艂膮dka. Cynk wzmacnia tkank臋 艂膮czn膮, i zwi臋ksza ochot臋 na seks. Olejki musztardowe poprawiaj膮 apetyt. Mikroelementy wzmacniaj膮 艣cianki naczy艅 krwiono艣nych.

czosnek
Czosnek
Posiada allicyn臋, kt贸ra powstaje z alliiny, s-allicystein臋, zwi膮zki siarki, bia艂ko, witaminy: A, B1, B2, B6, C (du偶e ilo艣ci), PP, fosfor, magnez, potas, s贸d, wap艅, 偶elazo, w臋glowodany, b艂onnik.
Pomaga przy przezi臋bieniach (dzia艂a jak 艂agodny antybiotyk), poprawia odporno艣膰, jest bakteriob贸jczy, zwalcza wirusy, chroni przed wolnymi rodnikami, zapobiega hiperglikemii, pomaga utrzymywa膰 odpowiedni poziom cholesterolu, mo偶e ogranicza膰 rozw贸j kom贸rek rakowych. Pomaga obni偶a膰 nadci艣nienie o ok. 10% i zapobiega jego powstawniu. Dzia艂a na paciorkowce i gronkowce.
Mocny zapach czosnku zawarty jest w olejkach lotnych. W du偶ych dawkach czosnek jest niebezpieczny dla zdrowia, dlatego dzienna dawka to 1-2 z膮bki. Ma dzia艂anie podobne do aspiryny. 艁agodzi zgag臋, zwalcza katar. Zapach tuszuje natka, mleko, pokrzywa, ruta, jab艂ko.
Do g贸ry馃敽

Le艣ne skarby
bor贸wka czerwona
Bor贸wki czerwone
Bor贸wki czerwone - mo偶na zbiera膰 od lipca do sierpnia. Maj膮 gorzkawo-kwaskowaty smak, zawieraj膮 du偶o witamin, kwas贸w organicznych (jab艂kowy, benzoesowy), garbnik贸w, pektyn oraz duzo magnezu. Sok lub d偶em z dodatkiem wody lub s艂abej herbaty obni偶a gor膮czk臋.
Jednak w lecznictwie wi臋ksze znaczenie ni偶 owoce maj膮 li艣cie bor贸wki. Zawieraj膮 one arbutyn臋, kt贸ra dzia艂a moczop臋dnie i odka偶aj膮co na drogi moczowe. Dlatego li艣cie bor贸wki stosuje si臋 w stanach zapalnych nerek, miedniczek nerkowych, p臋cherza oraz przy bolesnym oddawaniu moczu.
Arbutyna przyspiesza usuwanie z organizmu szkodliwych produkt贸w przemiany materii, wzmacnia 艣cianki drobnych naczy艅 krwiono艣nych i jelit. Wi膮偶e toksyny bakteryjne, dlatego li艣cie bor贸wki stosuje si臋 przy nie偶ytach 偶o艂膮dka i jelit, przy wzd臋ciach oraz biegunkach.
Odwar z li艣ci bor贸wki - 1,5 艂y偶ki li艣ci bor贸wki czerwonej zala膰 szklank膮 wody i gotowac przez dwie minuty. Odcedzic i pi膰 po p贸艂 szklanki 2-3 razy dziennie.

Jagody czarne
jagody
Dojrzewaj膮 w lipcu, zawieraj膮 du偶o cukr贸w, garbnik贸w, enzym贸w (dzia艂ane podobne do penicyliny), pektyn, kwasy organiczne, sole mineralne, mangan, potas, siark臋, wap艅, 偶elazo oraz witaminy (A, B1, P, PP). Suszone owoce skutecznie pomagaj膮 przy przewlek艂ych biegunkach.
Czarne jagody dzia艂aj膮 odkwaszaj膮co i bakteriob贸jczo (mog膮 nawet zniszczy膰 gronkowce i paciorkowce) oraz przeciwzapalnie i przeciwkrwotocznie.
Pomagaj膮 w zwalczaniu glist i owsik贸w oraz przy problemach ze wzrokiem. R贸wnie偶 li艣cie jagody czarnej zbierane pod koniec owocowania maj膮 dzia艂anie przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, a dzi臋ki inozytu obni偶aj膮 poziom cukru we krwi.

Je偶yny
je偶yny
Dojrzewaj膮 pod koniec lata i na pocz膮tku jesieni. Zawieraj膮 cukry, flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, magnez, potas oraz witaminy A, B i C. Reguluj膮 trawienie, wzmacniaj膮 organizm, dobrze wp艂ywaj膮 na czerwone krwinki, pomagaj膮 przy k艂opotach z widzeniem po zmroku.
Li艣cie zbieramy zanim dojrzej膮 owoce i suszymy je. Zawieraj膮 du偶o garbnik贸w i s膮 polecane przy chorobach sk贸ry (liszaje, wypryski, ropiej膮ce rany). R贸wnie偶 stosuje si臋 je przy przezi臋bieniach, chorobach 偶o艂膮dka i jelit.
Odwar z li艣ci je偶yny - 艂y偶k臋 suszonych li艣ci zalewamy szklank膮 wody i gotujemy przez ok.5 minut. Ostudzony p艂yn przecedzi膰, podzieli膰 na 3 porcje i pi膰 mi臋dzy posi艂kami. Zewn臋trznie stosowa膰 do ok艂ad贸w w chorobach sk贸ry.

Poziomki
poziomki
Dojrzewaj膮 w czerwcu i lipcu. Suszone owoce poziomki zawieraj膮 prowiatminy A i witaminy C, kt贸re wzmacniaj膮 organizm.
Zawarty w nich kwas chinowy pomaga w usuwaniu kwasu moczowego, co zapobiega powstawaniou kamieni nerkowych.
Z li艣ci poziomek sporz膮dza si臋 odwar, kt贸ry dzia艂a moczop臋dnie, przeciwbiegunkowo i przeciwdzia艂a mia偶d偶ycy oraz pomaga przy chorobach sk贸ry.
Odwar z li艣ci poziomek - 艂y偶k臋 艣wie偶ych, rozdrobnionych li艣ci lub suszonych zala膰 szklank膮 wody i gotowa膰 ok. 3 minut. Odstwai膰 na 10 minut, odcedzi膰 i pi膰 po p贸艂 szklanki 3 razy dziennie.

Maliny
maliny
Owocuj膮 od po艂owy lipca. Syrop ze 艣wie偶ych owoc贸w lub napar z suszonych powoduje obfite pocenie si臋 i dlatego wykotrzystuje si臋 go w leczeniu przezi臋bie艅, grypy.
W medycenie ludowej zalecano przy b贸lach 偶o艂膮dka oraz jako 艣rodek reguluj膮cy trawienie.
R贸wnie偶 w艂a艣ciwo艣ci lecznicze maja tak偶e li艣cie malin, kt贸re zawieraj膮 garbniki, flawonoidy i kwasy organiczne dzia艂aj膮ce przeciwzapalnie i 艣ci膮gaj膮co. Pomagaj膮 przy wzd臋ciach, niezycie 偶o艂膮dka i jelit.

Owoce ja艂owca
owoce ja艂owca
Suszone owoce ja艂owca stosujemy do przyprawiania dziczyzny i jako przyprawy do kiszenia kapusty. Owoce ja艂owca zawieraj膮 olejki, flawonoidy, garbniki oraz kwasy organiczne, kt贸re zmniejszaj膮 dolegliwo艣ci 偶o艂膮dkowe.
Olejek z ja艂owca – stosowany w aromaterapii, kosmetyce oraz medycynie. Owoce ja艂owca wspomagaj膮 leczenie kamicy moczowej i niewydolno艣ci w膮troby.

Bez czarny
bez czarny
Jako dodatek w kuchni - suszone owoce i kwiaty. Zbieramy dojrza艂e owoce bzu i przygotowujemy z nich soki, d偶emy, a z kwiat贸w robimy syrop. Z bzu czarnego robimy te偶 nalewki.
Suszony kwiat bzu ma w艂a艣ciwo艣ci przeciwgor膮czkowe, wykrztu艣ne, napotne.
Surowe owoce zawieraj膮 sambunigryn臋, kt贸ra jest truj膮ca i zanika po obr贸bce termicznej.
Do g贸ry馃敽


Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz