Przetwory


KLIK 馃憠         ◉ Kapusta kiszona czy kwaszona? ◉  Kiszenie, marynowanie, pasteryzacja, solenie - metody konserwacji 偶ywno艣ci ◉  Przecier pomidorowy - prosto i szybko. Nie tra膰 czasu ◉

Pasteryzacja
W czasie przygotowywania domowych przetwor贸w trzeba wiedzie膰, 偶e najwa偶niejsze przygotowanie ich do przechowywania. Na nic przydadz膮 si臋 najlepsze przepisy, gdy po jakim艣 czasie nasze przetwory ulegn膮 zepsuciu. Dlatego na wst臋pie kilka s艂贸w o pasteryzacji.
Pasteryzacja jest najprostsz膮 metod膮 utrwalania domowych przetwor贸w. Zapobiega szybkiemu psuciu si臋 przetwor贸w na skutek dzia艂ania znajduj膮cych si臋 w nich drobnoustroj贸w. Pasteryzacja polega na podgrzewaniu przetwor贸w od temperatury 60°C do 100°C. W tej temperaturze gin膮 drobnoustroje, a w艂a艣ciwo艣ci smakowe i od偶ywcze naszych przetwor贸w zostan膮 zachowane. Istniej膮 r贸偶ne sposoby pasteryzacji.

Proces pasteryzacji
Przygotowane przetwory wyk艂adamy do umytych i suchych s艂oik贸w. S艂oiki nape艂niamy tak, aby u g贸ry s艂oika by艂o wolne miejsce oko艂o 2 cm. Nape艂nione s艂oiki nale偶y dobrze zakr臋ci膰, ale nie za mocno. Tak wype艂nione przetworami i szczelnie zakr臋cone s艂oiki wk艂adamy do du偶ego garnka, na kt贸rego spodzie roz艂o偶ona jest jaka艣 tkanina.
Mo偶na zastosowa膰 te偶 grubsz膮 warstw臋 papieru, ale jak mamy zamiar w tej samej wodzie kilka razy pasteryzowa膰, to lepsza b臋dzie tkanina (papier ulega rozmoczeniu). Ta tkanina chroni nasze przetwory przed przegrzaniem, a s艂oiki przed p臋kaniem. Wa偶ne jest tak偶e, aby s艂oiki nie styka艂y si臋 ze sob膮.
Garnek ze s艂oikami nape艂niamy wod膮 ponad po艂ow臋 wysoko艣ci s艂oik贸w. Je偶eli przetwory w s艂oikach s膮 zimne, wtedy do garnka wlewamy zimn膮 wod臋, a je偶eli przetwory s膮 ciep艂e, to garnek uzupe艂niamy ciep艂膮 wod膮. Tak przygotowany garnek podgrzewamy. Gdy woda mi臋dzy s艂oikami zacznie si臋 gotowa膰, nale偶y zmniejszy膰 ogie艅, przykry膰 garnek pokrywk膮 i mierzy膰 czas pasteryzacji.
Po pasteryzacji s艂oiki mo偶na trzyma膰 w garnku, a偶 ostygn膮, ale lepiej je wyj膮膰 i dokr臋ci膰 ewentualnie przykrywki. Wyci膮ganie gor膮cych s艂oik贸w tu偶 po pasteryzacji nale偶y robi膰 ostro偶nie, bo s艂oiki mog膮 p臋ka膰.
Drugim sposobem jest pasteryzacja w piekarniku elektrycznym. Ustawiamy s艂oiki i w艂膮czamy piekarnik do temperatury 130°C. Czas pasteryzacji zale偶y od zawarto艣ci s艂oik贸w, praktycznie wystarczy ok. 20 minut od momentu wrzenia wody. W piekarniku nagrzanym do 130°C wystarczy 30 min.
W piekarniku w 200°C mo偶na bardzo dobrze wygrza膰 puste s艂oiki na przetwory. Po pasteryzacji, gdy s艂oiki ju偶 przestygn膮, pokrywka powinna by膰 lekko wkl臋s艂a.
Niekt贸re konfitury i syropy owocowe nie wymagaj膮 pasteryzacji. Nape艂nione gor膮c膮 konfitur膮 s艂oiki zakr臋camy i odwracamy do g贸ry dnem na oko艂o 30 minut, a nast臋pnie odwracamy z powrotem i wynosimy do przechowywania.
Pasteryzacja korniszon贸w ok. 10 min. Niekt贸rzy zalecaj膮, 偶e takie przetwory jak grzyby, fasolka szparagowa, buraki, szpinak, zielony groszek itp. wymagaj膮 dwu lub trzykrotnej pasteryzacji.
Nale偶y je wtedy pasteryzowa膰 oko艂o 30 minut, ostudzi膰, a na drugi lub trzeci dzie艅 powt贸rzy膰 w ten sam spos贸b pasteryzacj臋. U mnie w domu wszystko pasteryzuj臋 si臋 raz i nigdy nie by艂o problemu z jako艣ci膮 przechowywanych przetwor贸w.

Kiszenie — jedna z najstarszych metod konserwacji 偶ywno艣ci, polegaj膮ca na jej fermentacji, kt贸r膮 wywo艂uj膮 bakterie kwasu mlekowego.
Najcz臋艣ciej kwasi si臋 kapust臋, og贸rki, buraki, papryk臋, grzyby. Mo偶na te偶 kwasi膰 jab艂ka, gruszki, 艣liwki, pomidory, cebul臋, fasolk臋 szparagow膮, korzenie selera, kalarep臋 — jednak ta 偶ywno艣膰 jest rzadziej podawana procesowi kwaszenia.
Produkty do kwaszenia musz膮 by膰 zdrowe i j臋drne. Do kwaszenia najlepsze s膮 kamienne garnki i szklane naczynia, kt贸re nale偶y dobrze wyparzy膰. Na wierzch zalewy dodajmy warstw臋 oleju jadalnego, kt贸ry zabezpiecza przed ple艣ni膮. Kwaszonki przechowywa膰 najlepiej w ciemnym miejscu w temperaturze 4 - 8°C.

Marynowanie — to konserwowanie owoc贸w i warzyw w occie. Dawniej stosowano ocet o du偶ym st臋偶eniu, ale nie s艂u偶y艂o to zdrowiu. Dlatego te偶 dzisiaj stosuje si臋 mniejsze st臋偶enia i zamiast octu spirytusowego, lepiej stosowa膰 ocet owocowy lub winny. Marynowanie wspomagamy cukrem, przyprawami, zio艂ami i dodatkami aromatycznymi.

Solenie — jedna z najstarszych metod konserwacji warzyw, polegaj膮ca na obfitym przesypywaniu ich sol膮 kuchenn膮. Do solenia nadaj膮 si臋 rozdrobnione warzywa, na膰 selera i pietruszki, koperek oraz grzyby. Tak przygotowane przetwory s膮 bardzo trwa艂e, mo偶na je przechowywa膰 do 2 lat.
Do g贸ry馃敽
Przecier pomidorowy bez przecierania i pasteryzacji

Sierpie艅 to czas na robienie przecier贸w pomidorowych. Kto je robi, to wie, 偶e jest to czasoch艂onne. Nasz spos贸b jest szybki i pozostawia w przecierze wi臋cej dobrych sk艂adnik贸w. Przecieranie jest uci膮偶liwe, a wraz z wyrzuconymi sk贸rkami pozbywamy si臋 du偶ych ilo艣ci likopenu. Nasiona pomidor贸w te偶 s膮 warto艣ciowe. Przecier mo偶na robi膰 z pomidor贸w przecierowych i innych. Twarde pomidory przecierowe maj膮 mniej wody.

Zdrowe pomidory przecierowe myjemy, wyjmujemy z wody do ociekni臋cia. Kroimy na cztery cz臋艣ci, tak, 偶eby mie艣ci艂y si臋 do maszynki mi臋snej, zielone 艣rodki usuwamy tylko te wi臋ksze. Praktycznie w pomidorach przecierowych 艣redniej wielko艣ci nie ma co wycina膰. Tak przygotowane pomidory przepuszczamy w maszynce do mi臋sa przez sitko do maku. Sk贸rek pomidor贸w ani 艣ladu, zosta艂y starte w py艂. Nasiona te偶 zosta艂y w wi臋kszo艣ci pokruszone.

呕eby nie traci膰 czasu na p贸藕niejsze gotowanie pulpy, od razu wlewamy pierwsz膮 porcj臋 do du偶ego gara, np. 20-litrowego. W mi臋dzyczasie gotowania skr臋cam kolejn膮 porcj臋 i dodaj臋 do poprzedniej porcji. Tak robi臋 do momentu, gdy garnek jest ju偶 pe艂ny. To, co si臋 nie zmie艣ci艂o, wla艂em do 10-litrowego garnka. D艂ugo艣膰 gotowania zale偶y od nas i czy chcemy rzadki, czy bardziej g臋sty przecier. Im d艂u偶ej gotujemy, tym wi臋cej odparuje wody i przecier b臋dzie bardziej g臋sty.
Do przecieru pod koniec gotowania dodaj臋 tylko s贸l w ilo艣ci 5-7 g na litr. Ilo艣膰 przecieru w garze mo偶emy dok艂adnie wyliczy膰 ze wzoru na obj臋to艣膰 walca — V= 蟺r2h. Dla u艂atwienia, zamiast r2 (do kwadratu) mo偶na zastosowa膰 艣rednic臋 gara razy wysoko艣膰 p艂ynu i razy przez liczb臋 Pi. Wynik dzielimy przez 100 i ju偶 mamy ile litr贸w przecieru jest w naczyniu.

Pomiar garnka (艣rednica i wysoko艣膰) zr贸bmy przed wlaniem pulpy. Pod koniec gotowania mierzymy odleg艂o艣膰 powierzchni pulpy do kraw臋dzi garnka i odczytan膮 warto艣膰 odejmujemy od wysoko艣ci naczynia. Podstawiamy dane do wzoru i otrzymamy ile mamy przecieru w litrach.
Dodajemy s贸l i gotujemy jeszcze ok. 5 minut. Zmniejszamy ogie艅 na minimum. Gor膮cy przecier nalewamy nalewk膮 (najlepiej tak膮 przeznaczon膮 do sos贸w) do wymytych s艂oik贸w.
Nalewamy do pe艂na, zakr臋camy, odwracamy do g贸ry dnem. Po wystygni臋ciu przecier w s艂oikach przechowujemy na p贸艂kach w spi偶arni, kt贸re zas艂aniamy od 艣wiat艂a.
Nie pasteryzujemy, po co robi膰 sobie dodatkow膮 robot臋. Tak przecier robimy od lat i nigdy nie zepsu艂 si臋 ani jeden.
Do g贸ry馃敽
Kapusta kiszona czy kwaszona?
kiszenie kapusty

Wi臋kszo艣膰 u偶ywa s艂贸w zamiennie, kiszona i kwaszona, co to za r贸偶nica. Niekt贸rzy uwa偶aj膮, 偶e nie ma 偶adnej r贸偶nicy mi臋dzy kapust膮 kiszon膮 a kwaszon膮.
Prawda jest taka, 偶e jest do艣膰 istotna r贸偶nica. Kr膮偶y opinia, 偶e kapusta kiszona ma bardziej 偶贸艂ty odcie艅, ale nie do ko艅ca. Dodanie np. marchewki powoduje kolor 偶贸艂tawy, a jak dodamy jej wi臋cej, to kolor kiszonej kapusty staje si臋 bardziej w odcieniach pomara艅czowych.
Kiszenie warzyw i owoc贸w przebiega przy pomocy bakterii kwasu mlekowego w warunkach beztlenowych. Kiszenie to proces naturalnej fermentacji w wyniku dzia艂ania specjalnych kultur bakterii. Wyst臋puj膮cy w warzywach i owocach cukier rozk艂ada si臋 na kwas mlekowy oraz powstaje bardzo niewielka ilo艣膰 alkoholu i kwasu octowego. Kiszonki s膮 藕r贸d艂em b艂onnika, soli mineralnych oraz witamin (C, B, K) oraz dostarczaj膮 potas, cynk, 偶elazo. Kiszenie najlepiej robi膰 w temperaturze 18-22°C.

Kapusta kwaszona przewa偶nie jest ja艣niejsza, a nawet koloru bia艂ego o zapachu octowym i kwa艣nym smaku. W kapu艣cie kwaszonej nie zachodzi fermentacja mlekowa, brak w niej korzystnych dla organizmu probiotyki. Kwaszenie to proces przyspieszonego kiszenia przez dodawanie np. octu, roztworu kwasu sorbowego lub jego solami itd. Takie dodatki zabij膮 bakterie kwasu mlekowego, kt贸re maj膮 korzystny wp艂yw na nasz organizm. Kapusta kwaszona jest ni偶szej warto艣ci dla zdrowia i zwi臋ksza niepo偶膮dane dolegliwo艣ci (refluks, nadkwa艣no艣膰, zgag臋).

Produkty do kwaszenia musz膮 by膰 zdrowe i j臋drne. Do kwaszenia najlepsze s膮 kamienne garnki i szklane naczynia, kt贸re nale偶y dobrze wyparzy膰. Na wierzch zalewy mo偶na doda膰 warstw臋 oleju jadalnego, kt贸ry zabezpiecza przed ple艣ni膮. Kwaszonki przechowywa膰 najlepiej w ciemnym miejscu w temperaturze 4 - 8°C.
kiszona kapusta

Prosty i 艂atwy spos贸b na tani膮 oraz zdrow膮 kiszon膮 kapust臋 w s艂oikach. Do 15 kg poszatkowanej kupionej na targu doda艂em 2 kg utartej marchewki, s贸l 20 g/kg, li艣cie laurowe, ziele angielskie. 15 kg podzieli艂em na dwie porcje i wymiesza艂em z sol膮, marchewk膮, przyprawami w du偶ym emaliowanym garnku.
W czasie fermentacji codziennie robi艂em w kapu艣cie otw贸r drugim ko艅cem 艂y偶ki drewnianej (wyparzonej) do dna, w celu odgazowania kiszonki.
Po tygodniu fermentacji kapust臋 prze艂o偶y艂em do s艂oj贸w, ugniataj膮c j膮 r臋k膮 i zostawiaj膮c troch臋 miejsca na wytworzony sok kapu艣ciany. Do jednego s艂oika doda艂em troch臋 kminku. W celu zabezpieczenia pod艂ogi przed zalaniem sokiem ze s艂oik贸w dobrze jest postawi膰 na g艂臋bszej tacy. To samo zrobi艂em z drug膮 cz臋艣ci膮.
S艂oiki przykry艂em lekko nakr臋tkami, 偶eby jeszcze umo偶liwi膰 odgazowanie kapusty z resztek fermentacji.
naturalne kiszonki
Raz na dzie艅 mo偶na robi膰 w kapu艣cie otw贸r drugim ko艅cem 艂y偶ki drewnianej (wyparzonej) do dna. Jednak uwa偶am, 偶e przy tak ma艂ych pojemno艣ciach (od 1 do 5 l) nie ma takiej potrzeby. S艂oiki, przykrywki dobrze jest wyparzy膰 oraz w czasie kiszenia trzeba zachowa膰 higien臋, 偶eby nie zakazi膰 kapusty.
Tak przygotowan膮 kapust臋 trzymamy w cieple (mieszkaniu) przez kilka dni. Je偶eli chcemy mie膰 mniej kwa艣n膮 kapust臋, to zaraz po ustaniu fermentacji (ok. 3 - 7 dni) nale偶y wstawi膰 do lod贸wki lub w inne ch艂odne ciemne miejsce. W celu przyciskania kapusty u偶y艂em bezpo艣rednio pod przykrywki ma艂ych p艂askich s艂oiczk贸w oraz ma艂ego spodeczka. Dodatkowo pod zakr臋tki pod艂o偶y艂em foli臋 spo偶ywcz膮.
domowa kiszona kapusta
Praktycznie ju偶 na drugi dzie艅 ju偶 mo偶na zrobi膰 z niej sur贸wk臋. Cz臋艣膰 trzymam w lod贸wce, a reszt臋 w innym ch艂odnym miejscu. Je偶eli chcemy mie膰 bardziej kwa艣n膮 kapust臋, to d艂u偶ej trzymamy j膮 w cieple. Dla kompromisu robimy mniej i wi臋cej kwa艣n膮. To jest najprostszy spos贸b na domow膮 zdrow膮 kiszon膮 kapust臋, kt贸r膮 mo偶emy sami przygotowa膰, dodaj膮c r贸偶ne zio艂a i przyprawy wg w艂asnego uznania.

W tym roku kupi艂em 10kg poszatkowanej kapusty i zmniejszy艂em ilo艣膰 soli, doda艂em 15g na 1kg kapusty. Nie wszystko zmie艣ci艂o mi si臋 do garnka i cz臋艣膰 kapusty w艂o偶y艂em bezpo艣redni do 1l s艂oik贸w (4 szt.), wype艂niaj膮c je w ok. 70%. Do ka偶dego s艂oika doda艂em r贸偶ne przyprawy.
Ukiszon膮 kapust臋 z garnka prze艂o偶y艂em do s艂oik贸w, wype艂niaj膮c je w ok. 80%, 偶eby kwas z kapusty ju偶 nie wycieka艂 (jednak nie unikn膮艂em tego i troch臋 go wyp艂yn臋艂o na tac臋). W celu doci艣ni臋cia kapusty w s艂oikach wykorzysta艂em literatki, kt贸re idealnie pasuj膮 do tej metody przechowywania kiszonej kapusty.

kiszonki w szklanych naczyniach
Mo偶na robi膰 te偶 mniej kapusty i kisi膰 bezpo艣rednio w s艂oikach, a gdy si臋 sko艅czy, to mo偶na z g艂贸wki kapusty zrobi膰 nast臋pn膮 porcj臋.
W ten spos贸b zawsze b臋dziemy mieli 艣wie偶膮 kiszon膮 kapust臋. Zalet膮 metody s艂oikowej, jest to, 偶e nie musimy czy艣ci膰 du偶ej beczki czy innych pojemnik贸w, mo偶emy je przechowywa膰 w lod贸wce oraz w tak ma艂ych szczelnych pojemnikach kiszonka lepiej si臋 przechowuje.
Do g贸ry馃敽

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz