sobota, 18 stycznia 2020

Nie daj się okraść!

👉 Jak zabezpieczyć oszczędności?
Banki ostrzegają przed używaniem Windowsa 7, bo po 14 stycznia 2020 r. nie będzie aktualizacji zabezpieczeń i w przypadku kradzieży pieniędzy z konta, bank nie weźmie na siebie odpowiedzialności. 
Brak aktualizacji oprogramowania i zabezpieczeń zwiększa ryzyko infekcji wirusami oraz złośliwym oprogramowaniem. Zalecają zmianę na system Windows 10 lub zakup nowego sprzętu z nowym oprogramowaniem.
Bezpieczeństwo oszczędności Bezpiecznego miejsca przechowywania oszczędności, które w 100% zapewniłoby nienaruszalność naszego dorobku czy pensji, po prostu nie ma. 
Każdy z nas słyszał o różnych sposobach i miejscach chowania, szczególnie w dawnych czasach-zakopywanie w różnych pojemnikach, chowanie w piwnicach i na strychach (oczekuję na przykłady w komentarzach). Takie przechowywanie narażone było na pożar, wilgoć, a papierowe depozyty były przysmakiem gryzoni.  
Znam osobiście historię starszej osoby, która nosiła emeryturę w węzełku przy sobie. Pewnego dnia zgubiła zawiniątko na własnym podwórku. Na drugi dzień zauważyła swój poszarpany przez psa „portfel ”, ocalało kilka banknotów, które udało się wymienić w banku.
Jednak większość z nas trzyma finanse w bankach i korzysta z nowych technologii. Jeżeli korzystamy z telefonów do kontaktów z bankiem, to należy tak samo dbać o bezpieczeństwo, jak w przypadku komputerów. 

Jeżeli mamy zamiar wymienić komputer na nowy, to starego nie wyrzucajmy. Przeważnie są to komputery w wieku od 5 do 10 lat, mają uaktualnienie do Windows 10. Z takiego komputera należy wyciągnąć klucz systemu operacyjnego (jak to zrobić, poszukać w internecie lub w pomocy Microsoftu), a następnie sformatować dysk lub wymienić na SSD. Wgrać na czysto system, zainstalować przeglądarkę i program antywirusowy.
Taki komputery należy używać tylko do kontaktu z bankiem i zapewnia on prawie 100% bezpieczeństwa, pod warunkiem, że: nie przeglądamy w nim poczty, nie wchodzimy na inne strony itd.

wtorek, 14 stycznia 2020

Co uczyni człowieka dobrym?

Z medycznego punktu widzenia wyizolowanie genów agresji, nienawiści, zawiści, zazdrości itd., być może uczyniłoby z nas chodzące dobro. Na razie z historii człowieczeństwa wynika, że żadna, religia, wiara, kolor skóry, stan pochodzenia itd., nie ma wpływu na wykształtowanie człowieka nieczyniącego drugiemu zła. Religia i wiara nie idzie w parze razem, ileż to było wojen z tego powodu. Kolor skóry? Jedni wybijali drugich. Stan pochodzenia to gnębienie najniższych warstw to już historia, ale powstały już nowe stany (nowobogaccy). Jest już XXI-w. A ludzie nadal mają nawalone w łbach, a najbardziej ci, którzy sprawują władzę. Są silni, siedząc w swoich pałac i bawiąc się w wojny (Hitler, Stalin i inni). Jak byli tacy mocni, to dlaczego nie poszli walczyć na I linie frontu. Najwięksi tchórze wywołują wojny, a szeregowy żołnierz ginie. Dzisiaj też człowiek człowiekowi wilkiem i jak tylko powstaną odpowiednie warunki, to znowu „ludzie ludziom zgotują ten los”. Jakim trzeba być zwyrodnialcem, żeby wychowywać dzieci na morderców? Byli tacy dyktatorzy, którzy zabierali matkom synów i odpowiednio ich przyuczali do niecnych celów, w ich psychice zakorzeniali zło. Myślę, że właściwe wychowanie od niemowlaka, chronienie go przed stycznością ze złem, może uczynić Go człowiekiem dobrym, wrażliwym na ludzkie krzywdy. Tylko czy taki człowiek będzie zdolny do przetrwania w świecie przemocy i zła?

czwartek, 9 stycznia 2020

Ekologia, naklejki na owocach

O ekologii w mediach cały czas trąbią. Niestety, o ochronie przeważnie tylko się mówi. Największe spustoszenie czyni przemysł, zaśmiecanie środowiska, otaczanie się niepotrzebnymi przedmiotami, itd. Zalewa nas fala dodawanych do zakupów gadżetów, a to naklejki, obrazki, a to badziewiaste figurki, itd.  

Każdy z nas ma do czynienia z naklejkami na jabłkach, bananach,  te na jabłkach najbardziej wkur...ją.
Zacznijmy być sami eko: na chleb torba lniana, na owoce i warzywa też można brać własne torby zakupowe (Kaufland już wprowadził swoje opakowania wielokrotnego użytku). Oszczędzajmy wodę i energię. To tylko kilka przykładów, jak my sami możemy dbać o środowisko.
Jak już musimy skorzystać z reklamówek, to wybierajmy
 te biodegradowalne wielokrotnego użytku.


poniedziałek, 6 stycznia 2020

Pierwszeństwo na pasach

Przepisy przepisami, ale  bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych zależy od wszystkich użytkowników ciągów komunikacyjnych.
 Najważniejszy jest wzajemny szacunek i kultura osobista oraz zachowanie szczególnej ostrożności. Każdy pieszy, który jest również kierowcą i myśli, doskonale wie (teoretycznie), że lepiej jest przepuścić pojazd niż zmusić go do zatrzymania.  
Mam na myśli pojedynczy pojazd (ewentualnie 2 lub 3 samochody), który zbliża się do przejścia, niech sobie jedzie. Mnie kilka sekund nie zbawi, a przyniesie więcej pożytku i ochrony środowiska. Samochód ciężarowy zatrzymując się i ruszając, zużywa więcej paliwa oraz emituje do atmosfery więcej spalin, które sami wdychamy. Kierujący również powinni szanować pieszych i pozwalać im na bezpieczne przejście.