środa, 23 lutego 2022

Czy marnujemy czas?

czas

Czy marnujemy wolny czas?

Czasami denerwujemy się, że zmarnowaliśmy swój czas na nie potrzebne bzdety. W czasie teraźniejszym wykonujemy jakieś zadania i nie zawracamy sobie głowy czy akurat jest to nam potrzebne. I bardzo dobrze, bo w przeciwnym razie ciągle bylibyśmy narażeni na stres, wykonując tylko obowiązki związane z pracą, domem itp. Jeżeli lubimy robić rzeczy, które z perspektywy czasu mogą wydawać się nam straconym czasem, nie rezygnujmy z nich. Takie oderwanie się od narzuconych obowiązków sprzyja naszemu zdrowiu. Żyjąc w ciągłym biegu, zapominamy o bliskich, o wytchnieniu dla organizmu, bo ciągle mamy napięty grafik zajęć.
W dobie rozwoju cywilizacji technicznej nawet po pracy jesteśmy w pracy. Kariera karierą, ale ciągła gonitwa wpływa negatywnie na nasze zdrowie i relacje rodzinne oraz towarzyskie. Dawniej życie zawodowe i prywatne nie mieszało się ze sobą tak bardzo, jak obecnie. Ciągle jesteśmy na postronku telefonu, często po pracy w domu używamy też komputera w celu związanym z pracą. Tracimy swoją prywatność oraz czas dla rodziny.
Kręcimy się od rana do późnych godzin nocnych jak w kieracie. Musimy pamiętać, że nie tylko pracą żyjemy, nie myślmy ciągle o niej, zmarnujmy trochę czasu na rozrywkę, wypoczynek, hobby. Oczywiście musimy pamiętać o równowadze między pracą, wypoczynkiem i obowiązkami codziennymi. Nie możemy wpadać z jednej skrajności w drugą. Wszystko jest dla ludzi, ale wykorzystujmy swój czas racjonalnie.
Często sami narzucamy sobie taki tryb życia. Odpocznijmy od telefonu, komputera — świat się nie zawali.

wtorek, 15 lutego 2022

Dawne narzędzia medyczne

narzędzia medyczne
Dawne narzędzia medyczne i metody leczenia
Dawne narzędzia i instrumenty medyczne, które były używane we wcześniejszych czasach, bardziej przypominają narzędzia tortur. Dawno temu lepiej było nie chorować, bo metody leczenia były bardziej niebezpieczne niż choroba. Zjadanie zwłok, wywiercanie dziur w czaszce, amputowanie kończyn, leczenie impotencji prądem, picie rtęci.
Lobotomia (leczenie depresji), polegała na przecięciu włókien nerwowych łączących płaty czołowe z międzymózgowiem. Odkrywca lobotomii czołowej, Walter Freeman, wbijał pacjentom szpikulec do lodu w oczodół i obracał go tak, by przerwać wiązania nerwowe.
Zjadanie zwłok - na ból głowy proponowano zjadanie sproszkowanej czaszki wymieszanej z czekoladą, a na choroby krwi – picie krwi zmarłego. Dawniej istniały dwa sposoby na hemoroidy: wyrywanie ich paznokciami i wypalanie ich rozgrzanymi żelaznymi prętami lub kamieniami, które wkładano chorym do odbytu. To tylko mała część przykładów dawnej medycyny leczenia.
trepan ręczny
Trepan ręczny Narzędzie chirurgiczne - służące do wywiercania okrągłego otworu w kości lub w innej tkance.
trepan
Trepan ręczny Trepanacja jest znana od tysięcy lat. Dawno temu służyła leczeniu bólów głowy, np. w przypadku złamań kości czaszki.
piła medyczna
Piła ręczna - stosowana była w XIX wieku do cięcia czaszki pacjentów.




INNE STARE NARZĘDZIA - część z tych narzędzi była wykorzystywana w medycynie.
stare narzędzia medyczne
dawne narzędzia medyczne
strzykawki
medical

sobota, 12 lutego 2022

Bank

bank
Przyjechał Żydowski turysta do Polski. Wszedł do hotelu w małej miejscowości uzdrowiskowo - turystycznej i zapytał się o pokój z łazienką. Był tam właściciel, który odpowiedział, że są wolne pokoje. Żydowski turysta wyraził chęć obejrzenia pokoju. Turysta wpłacił 400 złotych kaucji, zabrał klucze i poszedł zlustrować pokój.
W tym czasie właściciel hotelu zabrał kasę i pobiegł zapłacić piekarzowi za bułki i chleb jaki dostarczał do jego hotelu. Piekarz gdy otrzymał dług zaraz pobiegł to ubojni zapłacić rzeźnikowi za mięso, które od niego kupił miesiąc temu. Rzeźnik widząc te pieniądze ukradkiem poszedł do pani lekkich obyczajów aby zapłacić za jej usługi! Pani zwana kurtyzaną mając długi hotelowe udała się szybko do hotelu aby spłacić zaległe płatności. 400 złotych otrzymał hotelarz.
Turysta rodem z Izraela poszedł do recepcji po zwrot swojej kaucji ponieważ pokój nie zaspakajał jego wymaganiom! Podziękował za udostępnienie, pokazanie pokoju, otrzymując 400 złotych oddalił się. Tak jedne pieniądze spłaciły wszystkie długi i wróciły do właściciela !!!
Tak o to wygląda biznes zwany BANKIEM.

czwartek, 10 lutego 2022

Spoofing

spoofing
Spoofing jest to podszywanie się pod inne znane osoby publiczne. Również przestępcy, oszuści internetowi stosują spoofing w celu uzyskania ważnych informacji, zyskać dostęp do kont bankowych innych osób, itd. Metoda udawania innej osoby realizowana jest przez podszywanie się za pomocą numeru telefony danej osoby w formie rozmowy, fałszywej wiadomości SMS, fałszywego e-maila. Osoby podszywające się pod inne osoby rozsyłają fałszywe wiadomości, np. o zagrożeniach, o śmierci itd.
Spoofing adresu IP (przesyłanie komunikatów do komputera z adresu IP, który wygląda, jak wiadomość z zaufanego źródła). Spoofing e-maila to podrobiony nagłówek e-maila, który ma zmylić i uśpić czujność osoby odbierającej taką wiadomość. Wszelkie wiadomości i informacje wyglądają tak, jakby pochodziły od naszych rodzin, znajomych, którym ufamy i mają jedyny cel — uzyskać od nas ważne dane.
Trzeba pamiętać, że każda wiadomość nakłaniająca nas do ujawnienia prywatnych i poufnych danych (hasła, loginy, adresy) jest próbą wyłudzenia tych danych w celu dokonania oszustwa w naszym imieniu. Przy wszelkich dziwnych działaniach ze strony oszustów należy zachować zdrowy rozsądek, nie należy klikać w linki czy odpowiadać na takie e-maile. Trzeba naprawdę uważać, bo można przegapić drobne zmiany w adresie lub inne niewłaściwe informacje. Zwracajmy uwagę na adres nadawcy, czy nie jest podejrzany. Również wiadomości często są z błędami oraz z obcojęzycznymi wyrazami. Zawsze zachowujmy ostrożność w czasie surfowania w internecie. Korzystajmy z programów antywirusowych i innych zwiększających bezpieczeństwo naszych komputerów, telefonów, telewizorów.
Polski Kodeks Karny określa spoofing i inne hakerskie metody działania jako czyn karalny karą od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.