Chemiczne środki czystości są nadużywane przez Polaków, którzy ulegają reklamie: bezwzględny dla tłuszczu, usunie każdy brud, siła wodospadu itd. Należy pamiętać, że składniki środków chemicznych pozostają w naszym otoczeniu, źle wpływają na nasz organizm i na naszych pupili. Środków tych jest cała masa: do prania, do zmiękczania, mycia, usuwania plam, kostki do toalety itd. Stosując te środki, postępujmy zgodnie z zaleceniami producentów. Wsypanie więcej proszku piorącego do pralki, może spowodować, że ubrania nie wypiorą się bardziej, a nawet mogą usunąć mniej brudu.
Ostatnio dużo się mówi o mikroplastiku z opakowań sztucznych przenikający do różnych miejsc. W tym przypadku nie informuje się nas, że środki czystości w plastikowych pojemnikach uwalniają mikroplastik w naszym domu.
Myjąc podłogę środkiem chemicznym z butelki plastikowej, na jej powierzchni zostaje warstwa mikroplastiku, która po wyschnięciu unosi się i w czasie oddychania dostaje się do naszego organizmu. Często składnikiem środków czyszczących jest chlor, który zwiększa ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Jest to szkodliwe, tym bardziej że do sprzątania używamy całe spektrum tych środków. Również zapachy odświeżające należy stosować bez przesady, a najgorsze są te rozpylane, które szybciej dostają się do naszych płuc.Statystyki podają, że w Polsce co roku jest ponad 10 tysięcy zatruć spowodowanych chemię domową. Na takie zatrucia najbardziej narażone są dzieci. Ważne jest, żeby stosować się do wskazań producentów, wietrzyć pomieszczenia, sprawdzać sprawność wentylacji w mieszkaniu.
Szkodliwe składniki różnych środków chemicznych używanych w gospodarstwach domowych. Kupując środki czystości, proszki do prania itd. zwracajmy uwagę na ich skład, aby mieć wiedzę o ich szkodliwości, szczególnie gdy stosujemy ją zbyt często w zwiększonych ilościach.
Wykaz szkodliwych składników środków czystości
O to kilka szkodliwych substancji występujących w chemicznych środkach wykorzystywanych do utrzymywania czystości w mieszkaniach.
● EDTA – to chemiczny stabilizator zapobiegający zmianom wyglądu, zapachu, konsystencji płynów do płukania, proszków do prania. W połączeniu ze związkami azotowymi jest rakotwórczy.
● Formaldehyd – to składnik odświeżaczy powietrza, środków do mycia podłóg i mebli. Powoduje większe zagrożenie nowotworami gardła i nosa.
● Ftalany – ich duże ilości znajdują się w płynie do mycia szyb i w płynach zmiękczających tkaniny. Mają zły wpływ na płodność.
● Kwas nitrylotrioctowy – składnik rakotwórczy, drażniący spojówki.
● NaDCC – ma szkodliwe działanie na układ oddechowy, niszczy nerki.
● Polikarboksylany, są to związki chemiczne pochodne z ropy naftowej. Nie ulegają biodegradacji, mogą powodować podrażnienie skóry u ludzi i zwierząt.
● Podchloryn sodu – silnie drażniący stosowany do wybielania i dezynfekcji. Negatywnie wpływa na oczy, błony śluzowe i może powodować alergię oraz jest zagrożeniem dla chorujących na astmę.
● Sulfonian liniowego alkilobenzenu – nie jest biodegradowalny i ma bardzo szkodliwe działanie nasilenie układ oddechowy. Przyczynia się do powstawania zawrotów głowy, a nawet utratę przytomności. Ma bardzo szkodliwy wpływ na szpik kostny. Może powodować zanik czerwonych krwinek krwi.
● SLS i SLES (laurylosiarczan sodu i sól sodowa oksyetylenowanego alkoholu laurylowego) – występuje w płynach do mycia naczyń, środkach wybielających oraz detergentach do prania, mydłach w płynie. Częsty kontakt z SLS może przyczynić się do atopowego zapalenia skóry. SLES wysusza błony śluzowe oraz powoduje świąd.
● Triklosan – substancja zaburzająca pracę układu endokrynologicznego człowieka. Zmniejsza odporność mikroorganizmów na antybiotyki.