piątek, 12 stycznia 2024

Szkodliwość chemicznych środków czystości

👉 Wykaz szkodliwych składników środków czystości

Chemiczne środki czystości są nadużywane przez Polaków, którzy ulegają reklamie: bezwzględny dla tłuszczu, usunie każdy brud, siła wodospadu itd. Należy pamiętać, że składniki środków chemicznych pozostają w naszym otoczeniu, źle wpływają na nasz organizm i na naszych pupili. Środków tych jest cała masa: do prania, do zmiękczania, mycia, usuwania plam, kostki do toalety itd. Stosując te środki, postępujmy zgodnie z zaleceniami producentów. Wsypanie więcej proszku piorącego do pralki, może spowodować, że ubrania nie wypiorą się bardziej, a nawet mogą usunąć mniej brudu.

Ostatnio dużo się mówi o mikroplastiku z opakowań sztucznych przenikający do różnych miejsc. W tym przypadku nie informuje się nas, że środki czystości w plastikowych pojemnikach uwalniają mikroplastik w naszym domu.

Myjąc podłogę środkiem chemicznym z butelki plastikowej, na jej powierzchni zostaje warstwa mikroplastiku, która po wyschnięciu unosi się i w czasie oddychania dostaje się do naszego organizmu. Często składnikiem środków czyszczących jest chlor, który zwiększa ryzyko uszczerbku na zdrowiu. Jest to szkodliwe, tym bardziej że do sprzątania używamy całe spektrum tych środków. Również zapachy odświeżające należy stosować bez przesady, a najgorsze są te rozpylane, które szybciej dostają się do naszych płuc.

Statystyki podają, że w Polsce co roku jest ponad 10 tysięcy zatruć spowodowanych chemię domową. Na takie zatrucia najbardziej narażone są dzieci. Ważne jest, żeby stosować się do wskazań producentów, wietrzyć pomieszczenia, sprawdzać sprawność wentylacji w mieszkaniu.
Szkodliwe składniki różnych środków chemicznych używanych w gospodarstwach domowych. Kupując środki czystości, proszki do prania itd. zwracajmy uwagę na ich skład, aby mieć wiedzę o ich szkodliwości, szczególnie gdy stosujemy ją zbyt często w zwiększonych ilościach.

Wykaz szkodliwych składników środków czystości
O to kilka szkodliwych substancji występujących w chemicznych środkach wykorzystywanych do utrzymywania czystości w mieszkaniach.
EDTA – to chemiczny stabilizator zapobiegający zmianom wyglądu, zapachu, konsystencji płynów do płukania, proszków do prania. W połączeniu ze związkami azotowymi jest rakotwórczy.
Formaldehyd – to składnik odświeżaczy powietrza, środków do mycia podłóg i mebli. Powoduje większe zagrożenie nowotworami gardła i nosa.
Ftalany – ich duże ilości znajdują się w płynie do mycia szyb i w płynach zmiękczających tkaniny. Mają zły wpływ na płodność.
Kwas nitrylotrioctowy – składnik rakotwórczy, drażniący spojówki.
NaDCC – ma szkodliwe działanie na układ oddechowy, niszczy nerki.
Polikarboksylany, są to związki chemiczne pochodne z ropy naftowej. Nie ulegają biodegradacji, mogą powodować podrażnienie skóry u ludzi i zwierząt.
Podchloryn sodu – silnie drażniący stosowany do wybielania i dezynfekcji. Negatywnie wpływa na oczy, błony śluzowe i może powodować alergię oraz jest zagrożeniem dla chorujących na astmę.
Sulfonian liniowego alkilobenzenu – nie jest biodegradowalny i ma bardzo szkodliwe działanie nasilenie układ oddechowy. Przyczynia się do powstawania zawrotów głowy, a nawet utratę przytomności. Ma bardzo szkodliwy wpływ na szpik kostny. Może powodować zanik czerwonych krwinek krwi.
SLS i SLES (laurylosiarczan sodu i sól sodowa oksyetylenowanego alkoholu laurylowego) – występuje w płynach do mycia naczyń, środkach wybielających oraz detergentach do prania, mydłach w płynie. Częsty kontakt z SLS może przyczynić się do atopowego zapalenia skóry. SLES wysusza błony śluzowe oraz powoduje świąd.
Triklosan – substancja zaburzająca pracę układu endokrynologicznego człowieka. Zmniejsza odporność mikroorganizmów na antybiotyki.

środa, 10 stycznia 2024

Styczeń w lesie i ogrodzie

Łączenie niektórych składników żywnościowych może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Często są to bardzo popularne metody i nawyki przekazywane z pokolenia na pokolenie. Rozwój cywilizacji a wraz z nią rozwój nauki pozwala na dokładniejsze poznanie wpływu łączenia różnych składników żywnościowych na nasz organizm.
👉 Dobre i złe połączenia żywności

dojazd do posesji
przęsło bramy
droga wewnętrzna
ławka drewniana, ławka parkowa
leśne obiekty, las
domek narzędziowy
mrowisko w zimie
tęgoskór, purchawka
krzewy, drzewa jesienią
W styczniu w ogrodzie mamy do cięcia jabłonie, grusze, śliwy, agrest, czerwoną porzeczkę, jagody kamczackie i rokitnik. Sekatory gotowe do natarcia, no to jedziemy.
Temperatura ok. -5°C, wieje leciutki wiaterek. Na miejscu robię przegląd działki, ogrodzenie tym razem nie miało bliskiego spotkania z dziką zwierzyną. Do wycięcia jest trzy uschnięte sosny i kilka konarów oraz ich kikuty. Jak zwykle są do sprzątania opadłe gałęzie.

Trochę czasu to zajęło, tym bardziej że robiłem zdjęcia, na których w lesie o tej porze roku jest większy zasięg widoczności. Brama pokryła się zielonym nalotem, a ławka coraz bardziej chyli się do ziemi. Dla urozmaicenia widoku nie będzie na razie usuwana, bo naprawiać już jej nie warto. Mrowisko zamarło i oklapnęło, obok niego walczy jeszcze zmrożony tęgoskór.

Z tych fotografii najbardziej podoba mi się ta z karmnikiem dla ptaków. Przyjemnie się spacerowało, aż do momentu poczucia chłodu. Cięcie wyżej wymienionych krzewów i drzewek owocowych poczeka do następnego razu. Jeszcze na to jest trochę czasu.
Kto ma działkę, ogród to wie, że zawsze jest coś do zrobienia.

środa, 3 stycznia 2024

Kawa z zimą

👉 Którą kawę wybrać i która jest mniej kwaśna
👉 Arabika czy Robusta
👉 Czy kawa wypłukuje magnez
👉 Kawa zielona, rozpuszczalna, liofilizowana, zbożowa
👉 Jakich kaw unikać

🚩 Pod tym linkiem Czy kawa na pusty żołądek szkodzi?

Tytuł przewrotny tak jak i pogoda. Zamiast śniegu pada deszcz, jest pochmurno, szaro. Piję kawę i stwierdziłem, że niewiele o niej wiem. Poszukałem, poszperałem i przygotowałem najbardziej istotne wg mnie właściwości kawy. Zdjęcia nie z tej zimy, ale są dla przypomnienia. Zapraszam na tekst o kawie pod zdjęciami.
oszronione drzewa
szron
liście w szronie
zachód słońca zimą
Jaką kawę wybrać? Która kawa jest mniej kwaśna?
Z kawą jest tak samo, jak z herbatą, każdy poszukuje swojego smaku. Wiecznie zielone krzewy i drzewa występujące w 104 gatunkach, z których uzyskuje się ziarna z pestek czerwonych owoców wykorzystywanych do produkcji kawy?
Każdy gatunek ma swój smak i zapach (często są to podobne parametry), ale w Polsce naj bardziej znane są kawy z ziaren Arabiki i Robusty.
Najciemniejsza kawa palona ma mocniejszy i bardziej gorzki smak. Mocną kawę uzyskujemy z dwóch stołowych łyżek kawy zaparzonych w 150 ml wody. Najszybciej zaparza się kawa drobno zmielona.
Arabika czy Robusta
Arabika ma intensywny piękny zapach, ale delikatny smak co przyczynia się do jej największej popularności. Zaparzona kawa z Arabiki ma mało kofeiny (ok. 1,5%) i dlatego jest mało pobudzająca. Arabica posiada dużo lipidów i więcej cukru niż Robusta, co wpływa na jej aromat.
Jeżeli w naszej zaparzonej kawie wyczuwamy gorycz, to oznacza, że woda miała za wysoką temperaturę. Kawę najlepiej parzyć w temperaturze od 88 do 95 do 88°C.
ziarna kawy, kawa
Robusta zawiera ok. 2,7% kofeiny i jest bardziej pobudzająca od Arabiki. Z powodu bardziej kwaśno cierpkiego smaku Robusta jest tańsza od Arabiki i przeważnie jest dostępna w mieszance z innymi gatunkami.

Najdroższa kawa "Kopi luwak" pozyskiwana jest z odchodów Łaskunów (luwaków). Niestety zysk dla producentów tak samo, jak i przy innych produkcjach żywności (fermy drobiu itd.) jest dla tych zwierzaków niezbyt dobry. Luwak lubi jeść drobne insekty, liście, owoce a owoce kawowca są jego ulubionym przysmakiem. Układ trawienny luwaka stał się jego przekleństwem? Ciasna klatka, dużo kofeiny i wypróżnianie się na akord z nadtrawionymi (sfermentowały w przewodzie pokarmowym) ziarnami kawy. Oprócz przyjemności picia kawy i pobudzenia organizmu kawa może dobrze wpływać na zdrowie, m.in. poprawia pamięć o koncentrację.
Kawa to źródło antyoksydantów, które neutralizują wolne rodniki, co pomaga chronić przed niektórymi chorobami nowotworowymi. Kofeina, teofilina dobrze działa na centralny układ nerwowy, zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona i Alzheimera oraz cukrzycy typu 2. Kofeina z kawy zaczyna się wchłaniać po ok. 15 minutach od wypicia kawy. To tylko część dobroczynności z picia kawy, ale nie każdy może ją pić, np. przy chorobie refluksowej. Kawa nie nadaje się do popijania branych leków. Może sprzyjać rozwojowi wrzodów żołądka z powodu pobudzania wydzielania kwasu solnego. Dzienna dawka kofeiny dla zdrowej dorosłej osoby nie powinna przekroczyć 600 mg.

Czy kawa wypłukuje magnez z organizmu?
Po wypiciu kawy zwiększa się wydalanie magnezu z moczem. Kofeina zawarta w kawie powoduje utratę kilku mg magnezu na dobę, ale ponieważ kawa jest też źródłem magnezu, którego filiżanka kawy dostarcza więcej, niż jest go wypłukanego.
Kawy
Kawa zielona to kawa nie palona, która ma również dobre właściwości: przyśpiesza metabolizm, dodaje energii, może obniżać ciśnienie krwi, pomaga utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu. Kawa zielona nie zawiera w ogóle akrylamidu, bo nie jest palona.
filiżanka, kawa
Kawa rozpuszczalna wytwarzana jest z ziaren kawy, które również są wypalane i bardzo drobno mielone. W następnym kroku produkcji ta kawa zaparzana jest w niewielkiej ilości wody pod wysokim ciśnieniem i zostaje wysuszona w wysokiej temperaturze.
Przy produkcji kawy rozpuszczalnej wykorzystuję się też proces liofilizowania, przy którym w czasie suszenia nie stosuje się wysokich temperatur. Tak otrzymana kawa ma lepszą jakość oraz bardzo ładnie pachnie. Dobra kawa rozpuszczalna jest tak samo dobra, jak mielona, oczywiście trzeba mieć umiar w ilości wypitej kawy.
Kawa rozpuszczalna może być wyprodukowana z ziaren o gorszej jakości. Kawa rozpuszczalna to jest ekstrakt kawy naturalnej o łagodniejszym działaniu i smaku oraz może zawierać dwa razy więcej przeciwutleniaczy niż kawa naturalna. Kawa rozpuszczalna ma mniej cholesterolu niż ta naturalna, ale to i tak są to nie istotne ilości.

Jakich kaw unikać
Unikajmy kaw, które w swoim składzie mają różne dodatki, np. te w saszetkach „2 w 1” i „3 w 1”, które raczej są napojem kawowym z dużą ilością EEEEEE.
Kawa zbożowa
Produktem bazowym kawy zbożowej przeważnie są prażone ziarna zbóż żyta, pszenicy, jęczmienia. Do kawy zbożowej dodawane są różne dodatki, które wpływają na jej smak i aromat: cykoria, burak, żołędzie, głóg, topinambur, korzeń mniszka lekarskiego, łubin, melisa i wiele innych. Kawa zbożowa to źródło substancji odżywczych i prozdrowotnych: błonnik pokarmowy, selen, magnez, potas, fosfor, cynk, witaminy z grupy B oraz ma mało kalorii (100 ml kawy ma 4 kalorie).
Kawę zbożową mogą ją pić osoby w każdym wieku oraz osoby z nadciśnieniem, nadkwasotą, chorobami nerek, śledziony, trzustki. Obniża poziom cholesterolu we krwi, wspomaga trawienie, neutralizują wolne rodniki, redukuje refluks i zgagę. Wybierajmy kawę zbożową bez sztucznych dodatków.
Niestety w kawie zbożowej jest więcej akrylamidu niż w innych kawach oraz ma wysoki indeks glikemiczny - 60.