niedziela, 12 grudnia 2021

Ile kroków dla zdrowia?

👉 Ile zrobić kroków dla zdrowia?
Spacer jest najprostszą i najtańszą formą dbania o zdrowie, którą należy stosować codziennie — minimum to 30 minut. W zależności od stanu naszego zdrowia i kondycji, spacer może być delikatny lub bardziej wysiłkowy. Spacerujmy w każdą pogodę, a spacer w słoneczną pogodę wzbogaca nasz organizm witaminą D.
Spacer ma nie tylko bardzo dobry wpływ na naszą fizyczną sprawność, ale i na psychiczną.
Dobrze wpływa na pamięć, uspokaja, co redukuje stres, usprawnia stawy, krążenie krwi, poprawia tętno, spala cukier, reguluje poziom cholesterolu, dotlenia komórki organizmu. Spacer bardziej intensywny zwiększa zmęczenie, które poprawia sen oraz pomaga zgubić kilka kilogramów.
Ile należy wykonać kroków?
I tu zdania są podzielone, jedni zalecają 10 000 kroków, inni 7 000 itp. Wg innych danych wystarczy ok. 5 000 kroków dziennie. Ważne jest, żeby spacer sprawiał nam przyjemność, pozwalał nam skoncentrować się na przyrodzie, co dobrze wpłynie na nasze samopoczucie. W czasie spaceru oddychajmy głęboko, a w lecie jeżeli mamy możliwość wykorzystajmy brodzenie w wodzie.
Gdzie spacerować?
Na spacer wybierajmy tereny oddalone od szlaków komunikacyjnych: parki, lasy, góry, plaże, mniej uczęszczane drogi, ulice. Jeżeli z jakichś powodów nie możemy wyjść z domu, siedzimy przy komputerze lub tv, to co jakiś czas róbmy sobie przerwy na kilka kroków, na gimnastykę itp.
W związku z panującą obecnie pandemią należy unikać miejsc zatłoczonych. Wykorzystajmy każdą możliwą sytuację do spacerów: zamiast windy używajmy schodów, 500 m na zakupy używajmy nóg, a nie samochodu, itd.

niedziela, 5 grudnia 2021

Czy bać się hipoteki?

👉 Hipoteka - kiedy może zostać wykreślona z księgi wieczystej?
Czy należy rezygnować z zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką? Niekoniecznie, ponieważ z hipoteką można sobie poradzić. Trzeba mieć tylko wiedzę, w jaki sposób z księgi wieczystej usunąć hipotekę. Najpierw trzeba sprawdzić kilka podstawowych informacji o hipotece danej nieruchomości. Bo może się okazać, że obciążenie hipoteką już dawno wygasło i należy tylko dokonać stosownego wpisu o jej wykreśleniu.
Czym właściwie jest hipoteka?
Najprościej - hipoteka jest zabezpieczeniem określonego długu. Może mieć on postać kredytu hipotecznego lub innej zaciągniętej pożyczki. Aby hipoteka w ogóle powstała, konieczne jest dokonanie wpisu w księdze wieczystej. Robi się to poprzez złożenie wniosku na stosownym formularzu, wraz z dołączeniem odpowiednich dokumentów. Może tego dokonać zarówno wierzyciel, jak i dłużnik.
Decydując się na zakup nieruchomości, warto przeanalizować treść księgi wieczystej. Obciążenia znajdziemy w dziale III, a informacja o hipotece w dziale IV. Możemy tam znaleźć wskazanie, jakiej wierzytelności dotyczy hipoteka, jej wysokości, wierzyciela hipotecznego.
Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej
Kiedy hipoteka może zostać wykreślona z księgi wieczystej?
W momencie spłacenia długu hipoteka wygasa, ale nie znika automatycznie z księgi wieczystej. Aby wykreślono wpis, należy złożyć wniosek na formularzu, udostępnionym na stronie właściwego sądu (formularz KW-WPIS). Należy przy tym dołączyć dokument potwierdzający spłacenie długu. Warto też uzyskać oświadczenie wierzyciela, iż wszystkie wierzytelności, objęte długiem hipotecznym zostały spłacone. Wniosek o wykreślenie hipoteki należy opłacić. Opłata sądowa za wniosek o wykreśleniu hipoteki wynosi 100 zł.
Jak uzyskać oświadczenie od wierzyciela? Jeżeli hipoteka była związana z kredytem, to takie zaświadczenie z banki, najczęściej wydają "od ręki". Wydane zaświadczenie należy sprawdzić czy posiada wszelkie niezbędne elementy, które pozwolą na wykreślenie hipoteki - numer księgi wieczystej, pełne dane dłużnika, pełne dane wierzyciela, wysokość hipoteki tytuł hipoteki oraz potwierdzenie całkowitej spłaty długu objętego hipoteką.

czwartek, 2 grudnia 2021

Czy spłacać wcześniej kredyt?

👉 Kiedy najgorzystniej spłacać kredyt
Spłacając wcześniej kredyt, zapłacimy mniej odsetek. Ostatni wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) przy wcześniejszej spłacie kredytu, nakazuje odpowiedni zwrot za prowizję, ubezpieczenie kredytu oraz za opłatę przygotowawczą. Decydując się na wcześniejszą spłatę kredytu, należy zwrócić uwagę na spłacaną ratę, tj. ile spłacamy w danym momencie kapitału, a ile odsetek.
W pierwszych latach spłacana rata to większości odsetki, np. rata wynosi 100zł, to tak orientacyjnie z tego spłacamy ok. 20zł kapitału. Przy kredycie, np. na 20 lat, który spłacamy już 15 lat, być może nie opłaca się już spłacać wcześniej.
Kiedy spłacać kredyt
Najkorzystniej kredyt spłacać wcześniej w początkowej fazie, np. raz na rok wpłacić dodatkową sumę, która zmniejszy nam ratę i odsetki. Decydując się na wcześniejszą spłatę, gdy nie jesteś pewien warunków skontaktuj się z bankiem lub wyślij pismo, w którym poprosisz o wyliczenie zwrotu proporcjonalnie do kosztów kredytu i okresu wcześniejszej spłaty. W piśmie podaj dane osobowe i kontaktowe, adres i nazwę banku, dane o kredycie (numer i datę zawarcia umowy, typ kredytu). Napisz o oczekiwaniach, np. zwrot proporcjonalnie obniżonych kosztów. Nie trzeba dołączać żadnych dokumentów. Wszystkie informacje posiada bank.Powołaj się na wyrok TSUE C-383/18 oraz art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim.
Pomimo korzystnego wyroku TSUE, biorąc kredyt w banku dokładnie przeanalizować warunki, również możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Wyrok TSUE dotyczy kredytów konsumenckich udzielanych przez bank osobom, które wzięły go na cel nie jest związany z prowadzeniem firmy. Kwota takiego kredytu nie może przekroczyć 255 550 zł (jest to suma zmienna).