👉 Hipoteka - kiedy może zostać wykreślona z księgi wieczystej?
Czy należy rezygnować z zakupu nieruchomości obciążonej hipoteką? Niekoniecznie, ponieważ z hipoteką można sobie poradzić. Trzeba mieć tylko wiedzę, w jaki sposób z księgi wieczystej usunąć hipotekę.
Najpierw trzeba sprawdzić kilka podstawowych informacji o hipotece danej nieruchomości. Bo może się okazać, że obciążenie hipoteką już dawno wygasło i należy tylko dokonać stosownego wpisu o jej wykreśleniu.
Czym właściwie jest hipoteka?
Najprościej - hipoteka jest zabezpieczeniem określonego długu. Może mieć on postać kredytu hipotecznego lub innej zaciągniętej pożyczki. Aby hipoteka w ogóle powstała, konieczne jest dokonanie wpisu w księdze wieczystej. Robi się to poprzez złożenie wniosku na stosownym formularzu, wraz z dołączeniem odpowiednich dokumentów. Może tego dokonać zarówno wierzyciel, jak i dłużnik.
Decydując się na zakup nieruchomości, warto przeanalizować treść księgi wieczystej. Obciążenia znajdziemy w dziale III, a informacja o hipotece w dziale IV. Możemy tam znaleźć wskazanie, jakiej wierzytelności dotyczy hipoteka, jej wysokości, wierzyciela hipotecznego.
Wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej
Kiedy hipoteka może zostać wykreślona z księgi wieczystej?
W momencie spłacenia długu hipoteka wygasa, ale nie znika automatycznie z księgi wieczystej. Aby wykreślono wpis, należy złożyć wniosek na formularzu, udostępnionym na stronie właściwego sądu (formularz KW-WPIS). Należy przy tym dołączyć dokument potwierdzający spłacenie długu. Warto też uzyskać oświadczenie wierzyciela, iż wszystkie wierzytelności, objęte długiem hipotecznym zostały spłacone. Wniosek o wykreślenie hipoteki należy opłacić. Opłata sądowa za wniosek o wykreśleniu hipoteki wynosi 100 zł.
Jak uzyskać oświadczenie od wierzyciela?
Jeżeli hipoteka była związana z kredytem, to takie zaświadczenie z banki, najczęściej wydają "od ręki". Wydane zaświadczenie należy sprawdzić czy posiada wszelkie niezbędne elementy, które pozwolą na wykreślenie hipoteki - numer księgi wieczystej, pełne dane dłużnika, pełne dane wierzyciela, wysokość hipoteki tytuł hipoteki oraz potwierdzenie całkowitej spłaty długu objętego hipoteką.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz