Tarnina (Prunus spinosa), znana r贸wnie偶 jako 艣liwa tarnina, to krzew, kt贸ry kwitnie wczesn膮 wiosn膮, cz臋sto zanim na dobre nastanie cieplejsza pogoda. Kwiaty tarniny pojawiaj膮 si臋 zazwyczaj w marcu lub kwietniu, a ich kwitnienie mo偶e czasami przypada膰 na okres, gdy temperatury s膮 jeszcze niskie, a nawet wyst臋puj膮 przymrozki.
Kwitnienie tarniny w ch艂odniejszych warunkach jest zjawiskiem naturalnym i jest dostosowane do jej cyklu 偶yciowego. Kwiaty s膮 bia艂e lub lekko r贸偶owe i cz臋sto tworz膮 pi臋kne, g臋ste kwiatostany, kt贸re przyci膮gaj膮 owady zapylaj膮ce.Po okresie kwitnienia tarnina wytwarza owoce, kt贸re s膮 ma艂e, ciemnoniebieskie i maj膮 charakterystyczny cierpki smak. Owoce te s膮 cz臋sto wykorzystywane do produkcji przetwor贸w, likier贸w i innych produkt贸w spo偶ywczych.
Na spacerze spotka艂em pi臋kne rozlewiska i stare powalone pnie drzew. Rozlewiska i stare pnie drzew cz臋sto maj膮 sw贸j unikalny urok i mog膮 by膰 艣wietnym miejscem do obserwacji przyrody. Zauwa偶y艂em tu r贸偶ne ptaki i zwierz臋ta.
Rozlewiska i 艂膮ki s膮 otoczone jeszcze szarym kolorem, ale ju偶 w naszym le艣nym ogrodzie wida膰 ju偶 kolory wiosny.
To wspania艂e, 偶e ju偶 le艣nym ogrodzie zaczynaj膮 pojawia膰 si臋 kolory wiosny! To czas, kiedy przyroda budzi si臋 do 偶ycia po zimowym 艣nie. Kwiaty zaczynaj膮 kwitn膮膰, a drzewa wypuszczaj膮 m艂ode li艣cie, co sprawia, 偶e wszystko staje si臋 bardziej radosne i pe艂ne energii.
Nawet warzywa: czosnek, cebula, sa艂ata sta艂a si臋 bardziej widoczna w rabatkach.
Dla ro艣lin w naszej lokalizacji problemem jest susza. Nawet na wiosn臋 ma艂o jest wilgoci w glebie.
Wody przypowierzchniowe (wody zask贸rne), kt贸re znajduj膮 si臋 tu偶 pod powierzchni膮 ziemi, w strefie g贸rnej cz臋艣ci gleby w poprzednich latach by艂y wystarczaj膮ce. Poniewa偶 ich poziom i jako艣膰 jest 艣ci艣le uzale偶nione od warunk贸w atmosferycznych (opady deszczu i 艣niegu, temperatury oraz parowania). W okresach silnych opad贸w mog膮 wyst臋powa膰 lokalne podmok艂o艣ci, podczas gdy w okresach suszy poziom tych w贸d mo偶e znacznie opada膰.
Niestety w naszym le艣nym miejscu tych opad贸w jest coraz mniej. Warto te偶 wiedzie膰, 偶e wody przypowierzchniowe cz臋sto s膮 zanieczyszczone z powodu dzia艂alno艣ci cz艂owieka, takiej jak rolnictwo, przemys艂 czy niew艂a艣ciwe gospodarowanie odpadami. Zanieczyszczenia te mog膮 pochodzi膰 z nawoz贸w, pestycyd贸w, 艣ciek贸w czy substancji chemicznych, co sprawia, 偶e wody te s膮 zazwyczaj nienadaj膮ce si臋 do spo偶ycia.
Dramatycznie jest niski stan w贸d gruntowych, bo w naszej studni jest ju偶 sucho, a po zimie zawsze by艂o ok. 1000 litr贸w. Po ka偶dym wykorzystaniu woda nap艂ywa艂a z powrotem, a偶 do sierpnia.
Trzeba b臋dzie pog艂臋bi膰 studni臋, ale za nim to nastanie, tymczasowym rozwi膮zaniem mo偶e by膰 艂apanie deszcz贸wki, je偶eli b臋dzie odpowiednia ilo艣膰 opad贸w.
Wody gruntowe znajduj膮 si臋 na r贸偶nej g艂臋boko艣ci, w zale偶no艣ci od lokalnych warunk贸w geologicznych. Typowe g艂臋boko艣ci w贸d gruntowych to: 10-30 metr贸w obszarach z p艂ytkimi warstwami wodono艣nymi.
Musz臋 zwr贸ci膰 si臋 z pro艣b膮 do w艂a艣ciwego regionalnego zarz膮du gospodarki wodnej lub Krajowego Zarz膮du Gospodarki Wodnej o udost臋pnienie danych zwi膮zanych z warunkami hydrogeologicznymi na naszym obszarze (jaki jest og贸lny stan w贸d na dzia艂ce).
Z tymi wodami to problem mam ju偶 d艂ugi czas, buduj臋 oczka wodne i sam takie posiadam i nigdy nawet nie pomy艣la艂em o pi艣mie do ZGW. Dzi臋ki za inspiracje.
OdpowiedzUsu艅Do tej pory do podlewania ogrodu u偶ywa艂em wody ze studni. By艂a to woda przypowierzchniowa (zask贸rna). G艂臋boko艣膰 mojej studni to 3,5m. Na razie spr贸buj臋 sam pog艂臋bi膰 studni臋, bo dosta艂em r臋czny 艣wider. Mog臋 nim osi膮gn膮膰 8,5 m g艂臋boko艣膰, o ile nie natrafi臋 na wi臋ksze kamienie. Robi艂em ju偶 pr贸b臋 wiercenia i dobrze si臋 zapowiada. Wywierci艂em 0,5 metra, urobek to wiadro gleby glinkowatej. Dobrze si臋 w takiej glebie wierci, bo si臋 nie obsypuje. Mam nadziej臋, 偶e jak przewierc臋 si臋 przez warstw臋 gliny, to b臋dzie woda. Jak ju偶 to zrobi臋, to opisz臋 w szczeg贸艂ach na tym blogu.
Usu艅