Jak odzyska膰 pieni膮dze po 艣mierci?
Spadkobiercy cz臋sto nie wiedz膮 jakimi funduszami (lokaty, polisy) dysponowa艂 zmar艂y i gdzie ich zdeponowa艂. Nawet gdy mamy takie informacje to i tak czasami trzeba si臋 natrudzi膰, 偶eby odzyska膰 zgromadzone oszcz臋dno艣ci. Teoretycznie naj艂atwiej jest odzyska膰 pieni膮dze w banku, kt贸ry otrzymuj膮c potwierdzon膮 informacj臋 o 艣mierci posiadacza rachunku, blokuje go. Zgromadzone tam pieni膮dze wchodz膮 w sk艂ad masy spadkowej i podlegaj膮 dziedziczeniu. Przy rachunku wsp贸lnym (np. ma艂偶e艅stwo) ka偶dy z ma艂偶onk贸w mo偶e dowolnie dysponowa膰 ca艂o艣ci膮 zgromadzonych 艣rodk贸w. Po 艣mierci 偶ony lub m臋偶a bank nie ma prawa zablokowa膰 rachunku, kt贸ry by艂 wsp贸lny.Czytaj dalej
Umowa rachunku wsp贸lnego mo偶e mie膰 jednak inne dodatkowe postanowienia na wypadek 艣mierci jednego ze wsp贸艂w艂a艣ciciela, np. przekszta艂cenie w rachunek indywidualny, rozwi膮zanie umowy lub wej艣cie prawnych spadkobierc贸w w miejsce zmar艂ego wsp贸艂posiadacza.
Jak odzyska膰 pieni膮dze?
W艂a艣ciciel indywidualnego konta mo偶e podj膮膰 r贸偶ne dodatkowe decyzje, np. zabezpieczy膰 najbli偶sz膮 rodzin臋: ma艂偶onka, rodze艅stwo, rodzic贸w, dziadk贸w itp. Mo偶e to by膰 okre艣lone prawo do wskazanej kwoty. Osoby spoza rodziny nie bior膮 w tym udzia艂u. Kwota ta nie b臋dzie wchodzi艂a w sk艂ad spadku, jej wysoko艣膰 nie mo偶e przekroczy膰 dwudziestokrotno艣ci przeci臋tnego miesi臋cznego wynagrodzenia w sektorze przedsi臋biorstw bez wyp艂at nagr贸d z zysku, og艂aszanego przez prezesa G艂贸wnego Urz臋du Statystycznego za miesi膮c poprzedzaj膮cy miesi膮c zgonu w艂a艣ciciela rachunku. Przed podzia艂em spadku mo偶na si臋 ubiega膰 o wyp艂at臋 udokumentowanych koszt贸w pogrzebu zmar艂ego. W tym przypadku wystarczy przedstawi膰 akt zgonu i oryginalne faktury lub oryginalne rachunki wystawione na osob臋 wnioskuj膮c膮.
Gdy zmar艂y posiada艂 pieni膮dze w funduszach, to zgromadzone 艣rodki zostan膮 odziedziczone przez spadkobierc贸w. 呕eby tak si臋 sta艂o, to trzeba mie膰 prawomocne postanowienie s膮du o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt notarialny po艣wiadczenia dziedziczenia, a w przypadku kilku spadkobierc贸w dodatkowo tak偶e dokument dotycz膮cy dzia艂u spadku, czyli tego, w jaki spos贸b zosta艂 podzielony maj膮tek zmar艂ego.
Posiadacz funduszy inwestycyjnych, r贸wnie偶 mo偶ne z艂o偶y膰 dyspozycj臋 (tak jak w banku) zabezpieczaj膮c膮 bliskich, wskazuj膮c osob臋, kt贸ra te pieni膮dze ma otrzyma膰 po 艣mierci posiadacza funduszy. Po dostarczeniu aktu zgonu i pisemnej dyspozycji wskazany otrzyma wyp艂at臋 do wysoko艣ci nie wy偶szej ni偶 przypadaj膮ce na ostatni miesi膮c przed 艣mierci膮 w艂a艣ciciela funduszu dwudziestokrotne przeci臋tne miesi臋czne wynagrodzenie w sektorze przedsi臋biorstw bez wyp艂at nagr贸d z zysku.
Czasami rodzina nie wie, czy zmar艂y inwestowa艂 w funduszach. W takich wypadkach nale偶y szuka膰 informacji w r贸偶nych funduszach. Otrzymamy od TFI zarz膮dzaj膮cego funduszami informacj臋, ale musimy przedstawi膰 dokument potwierdzaj膮cy, 偶e jeste艣my spadkobierc膮 uczestnika funduszu (prawomocne postanowienie s膮du o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt notarialny po艣wiadczenia dziedziczenia). Je偶eli ubezpieczaj膮cy wskaza艂 wcze艣niej w umowie ubezpieczenia osoby uprawnione do otrzymania 艣wiadczenia w razie 艣mierci ubezpieczonego, to tak膮 informacj臋 otrzyma wcze艣niej.
艢wiadczenia nie podlegaj膮 dziedziczeniu na zasadach og贸lnych, nie wchodz膮 do masy spadkowej po ubezpieczonym, ale s膮 wyp艂acane osobom wskazanym. Gdy ubezpieczony nie wskaza艂 takich os贸b lub taka osoby (osoby) nie do偶y艂 zgonu ubezpieczonego albo zmarli r贸wnocze艣nie, 艣wiadczenie nale偶ne jest zgodnie z og贸lnymi warunkami ubezpieczenia: wsp贸艂ma艂偶onkowi, potem dzieciom, a jak ich nie ma, to rodzicom, nast臋pnie rodze艅stwu, a dopiero, je偶eli nie ma nikogo z tej grupy – innym spadkobiercom ubezpieczonego.
Czasami zdarza si臋, 偶e bliscy nie wiedz膮, 偶e zmar艂y mia艂 polis臋 na 偶ycie i wskaza艂 ich jako uposa偶onych. Dotyczy to szczeg贸lnie polis z funduszem kapita艂owym (UFK) ze sk艂adk膮 jednorazow膮. Je偶eli podejrzewamy, 偶e zmar艂y mia艂 tak膮 polis臋, to nale偶y napisa膰 pro艣b臋 u udzielenie informacji do wszystkich towarzystw ubezpiecze艅 na 偶ycie.
Przewidywane jest wprowadzenie mechanizmu podobnego do prawa bankowego, utworzenie uproszczonego rejestru um贸w ubezpieczenia. Spowodowa艂oby to, 偶e odszkodowania lub 艣wiadczenia nale偶ne nie pozosta艂y w towarzystwach ubezpieczeniowych, lecz by艂yby przekazane po 艣mierci ubezpieczonego uprawnionym do odbioru tych 艣wiadcze艅.
Brak komentarzy:
Prze艣lij komentarz