Kleszczy jest coraz więcej i należy mieć wiedzę, która pomoże nam czuć się bezpieczniej. Kleszcze to groźne zwierzęta, które przenoszą różne choroby. Ogólnie kleszcze można podzielić na twarde (Ixodidae), które są częściowo pokryte twardym pancerzem, oraz miękkie pozbawione tego pancerza nazywane obrzeżkowatymi, których głównymi żywicielami są ptaki, np. gołębie.
Obrzeżki gołębie, gdy brakuje im naturalnego żywiciela, mogą wchodzić do mieszkań. Gnieżdżą się w szparach podłóg, ścian, pod parapetami i tapetami. Żerują przeważnie w nocy.
W Polsce populacja kleszczy pospolitych i łąkowych od kilku lat zwiększa się, przyczynia się do tego między innymi ocieplenie klimatu.
Kleszcza możemy przynieś nawet z podwórka w wielkim mieście. Jednak najwięcej jest ich w wysokich trawach, w lasach (przeważnie w liściastych), na łąkach, działkach, parkach, ogródkach. Zimują w ściółkach, pod korą drzew i coraz częściej w szczelinach budynków. Są odporne na zimno i suszę.
Kleszcze nie skaczą, nie spadają nam gwałtownie na głowy, zbieramy je dotykając drzew, gałęzi, traw, paproci itp. Wspinają się na wysokość ok. 120 cm, kiedy spacerujemy kleszcze najchętniej atakują nasze nogi.
Żerowanie zaczynają od wiosny, ale najbardziej aktywne są od początku czerwca do października w godzinach rannych (ok. 7 - 9 godziny) i popołudniowych - od piętnastej do północy. To tylko częściowa prawda, bowiem ich aktywność zależy od warunków atmosferycznych, np. przy dodatnich temperaturach w zimie też można spotkać kleszcza.
Ilość zarażonych procentowo kleszczy waha się od 15-30%. Niektóre źródła podają, że jest to 20 - 50% zarażonych pajęczaków, a jeszcze inne bardziej optymistyczne, że zarażonych jest 10 - 15%.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz