niedziela, 9 lipca 2023

Co to za minera艂?

krowa
krajobraz polny
krajobrazy polskie
Nareszcie mam kilka minut na dokonanie najnowszego wpisu z powolnego obchodu w艂o艣ci za miedz膮. Warunki pogodowe idealne do spaceru. Temperatura 25°C, od zachodu lekka „bryza”, na niebie pi臋kne k艂臋biaste bia艂e chmurki. Pogoda dobra, ale nie dla uprawnych ro艣lin, bo chwasty dobrze lepiej funkcjonuj膮, co wida膰 na fotografiach. Na tle po艂udniowej 艣cianie lasu rzadko spotykany widok, pas膮ce si臋 krowy.
Za miedz膮 pole z zasianym sorgo, kt贸re niestety wyros艂o pojedynczo i w kilku k臋pkach. Za sucho? Za mokro? S艂aba gleba? Czy z艂ej jako艣ci nasiona, kt贸re by膰 mo偶e pos艂u偶y艂y ptakom za deser? Ju偶 widzia艂em oczyma wyobra藕ni lekko faluj膮cy pi臋kny zielony dywan. Mo偶e s膮siad spr贸buje na drugi rok posia膰 to samo.
Niestety takie s膮 uroki rolnictwa.

meteoryty
kamie艅, minera艂y
ksi臋偶ycowy kamie艅
meteoryt
Sucho, grzyb贸w nie ma, ale trafi艂 mi si臋 kamie艅, kt贸ry na zbli偶eniu wygl膮da jak powierzchnia ksi臋偶yca. Wygl膮dem przypomina pozosta艂o艣膰 cia艂a niebieskiego, meteorytu kamiennego.

Wed艂ug mnie naj艂atwiej rozpozna膰 taki meteoryt jak ten na fotografii obok autorstwa kier-kier. Meteoryty s膮 ci臋偶sze od zwyk艂ych kamieni.

meteoryty
Og贸lnie meteoryty dzieli si臋 na:
a) meteoryty 偶elazne (syderyty),
b) meteoryty 偶elazno-kamienne (syderolit) – tworz膮 si臋 mi臋dzy metalicznym j膮drem a krzemianow膮 pow艂ok膮 planetoidy,
c) meteoryty kamienne (aerolity).

Chondryty (do 10% krystalicznego 偶elaza).
Achondryty (do 1% krystalicznego 偶elaza przypominaj膮ce bazalty).

Najwi臋kszy meteoryt o masie oko艂o 60 ton znaleziono w roku 1920 w Namibii. W Polsce najwi臋kszy znaleziono w 2017, kt贸ry wa偶y 271 kg.
Najwi臋kszy znany obiekt kosmiczny, kt贸ry zderzy艂 si臋 z Ziemi膮 od czasu katastrofy tunguskiej w 1908 roku to meteoroid czelabi艅ski, kt贸rego pozosta艂o艣ci膮 jest meteoryt Czelabi艅sk.

Brak komentarzy:

Prze艣lij komentarz