Nie radz臋 nikomu pali膰 ogniska w lesie. Na dzia艂kach w pobli偶u lasu nale偶y zachowa膰 szczeg贸ln膮 ostro偶no艣膰 i stosowa膰 si臋 do przepis贸w. Ogniska nie mo偶emy rozpali膰 tam, gdzie nam si臋 to tylko podoba. Poza miejscami wydzielonymi w lasach obowi膮zuje zakaz grillowania i rozpalania ognisk. Zgodnie z prawem, trzeba zachowa膰 100 m odleg艂o艣ci od lasu. Przygotowuj膮c miejsce pod ognisko, nale偶y je dok艂adnie oczy艣ci膰, a po zako艅czeniu spalania obficie pola膰 je wod膮 i zasypa膰 ziemi膮. Ognisko przez ca艂y czas musi by膰 pod nadzorem.
Palenie ognisk na dzia艂kach i w przydomowych ogr贸dkach. Spalanie resztek ro艣linnych na w艂asnej dzia艂ce mo偶e stanowi膰 naruszenie art. 144 k.c. Korzystanie z nieruchomo艣ci jest ograniczone poprzez negatywne dzia艂ania maj膮ce szkodliwy wp艂yw na nieruchomo艣ci s膮siednie.Takim zak艂贸ceniem mo偶e by膰 dym, nieprzyjemny zapach, a nawet sama 艣wiadomo艣膰, 偶e na nieruchomo艣ci s膮siedniej pali si臋 ognisko. Zgodnie bowiem z art. 144 kodeksu cywilnego w艂a艣ciciel nieruchomo艣ci powinien przy wykonywaniu swego prawa w艂asno艣ci powstrzymywa膰 si臋 od dzia艂a艅, kt贸re by zak艂贸ca艂y korzystanie z nieruchomo艣ci s膮siednich ponad przeci臋tn膮 miar臋, wynikaj膮c膮 ze spo艂eczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomo艣ci i stosunk贸w miejscowych.
Kary, jakie mo偶e zap艂aci膰 osoba, kt贸ra pali du偶e ognisko na swojej dzia艂ce. Wytwarzany w procesie spalania dym mo偶na spowodowa膰 zagro偶enie bezpiecze艅stwa w ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami kodeksu wykrocze艅 takie zachowanie podlega karze grzywny. Je艣li w wyniku po偶aru cudze rzeczy zostan膮 zniszczone, uszkodzone lub stan膮 si臋 niezdatne do u偶ytku, sprawca b臋dzie zagro偶ony kar膮 aresztu, ograniczenia wolno艣ci albo grzywny.
Zgodnie z art. 163 § 1 kodeksu karnego, kto sprowadza zdarzenie, kt贸re zagra偶a 偶yciu lub zdrowiu wielu os贸b albo mieniu w wielkich rozmiarach, np. doprowadzaj膮c do po偶aru, podlega karze pozbawienia wolno艣ci od roku do lat dziesi臋ciu. Obowi膮zki spoczywaj膮ce na w艂a艣cicielu dzia艂ki znajduj膮cej si臋 blisko lasu.
Je偶eli nieruchomo艣膰 znajduje si臋 w odleg艂o艣ci do 100 m od granicy lasu, dodatkowo b臋d膮 obowi膮zywa膰 nas przepisy ustawy o lasach oraz rozporz膮dzenie w sprawie ochrony przeciwpo偶arowej budynk贸w, innych obiekt贸w budowlanych i teren贸w. Ustawa o lasach stanowi bowiem, 偶e w lasach oraz na terenach 艣r贸dle艣nych, jak r贸wnie偶 w odleg艂o艣ci do 100 m od granicy lasu, zabrania si臋 dzia艂a艅 i czynno艣ci mog膮cych wywo艂a膰 niebezpiecze艅stwo. W szczeg贸lno艣ci jako takie dzia艂anie wymienia si臋 rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez w艂a艣ciciela lasu lub nadle艣niczego, korzystanie z otwartego p艂omienia czy w艂a艣nie wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozosta艂o艣ci ro艣linnych.
O wypalaniu traw mowa jest r贸wnie偶 w rozporz膮dzeniu ministra spraw wewn臋trznych i administracji z 16 czerwca 2003 r. w sprawie ochrony przeciwpo偶arowej budynk贸w, innych obiekt贸w budowlanych i teren贸w. Zgodnie z tym aktem prawnym w lasach i na terenach 艣r贸dle艣nych, na obszarze 艂膮k, torfowisk i wrzosowisk, jak r贸wnie偶 w odleg艂o艣ci do 100 m od granicy las贸w nie jest dopuszczalne wykonywanie czynno艣ci mog膮cych wywo艂a膰 niebezpiecze艅stwo po偶aru.
Spalanie odpad贸w ro艣linnych w ogr贸dkach. W艂a艣ciciele mog膮 w okre艣lonych sytuacjach spala膰 odpady pochodzenia ro艣linnego. Zgodnie z jej art. 13 ust. 3 dopuszcza si臋 spalanie zgromadzonych pozosta艂o艣ci ro艣linnych, je偶eli na terenie gminy nie jest prowadzone selektywne zbieranie lub odbieranie odpad贸w ulegaj膮cych biodegradacji, a ich spalanie nie narusza odr臋bnych przepis贸w.
Brak komentarzy:
Prze艣lij komentarz