piątek, 17 czerwca 2022

Kompostownik

Ponieważ na działce w ciągu roku trzeba się pozbyć chwastów, liści i innych organicznych biodegradowalnych rzeczy postanowiliśmy wykonać kompostownik. W takim kompostowniku następują procesy, które rozkładają materiały organiczne, tworząc z nich kompost.

Zamiast spalać lub wyrzucać ten materiał pozyskamy naturalny nawóz organiczny utworzony głównie z odpadów roślinnych — kompost. Na wykonanie kompostownika wykorzystałem połamane jesienią, zimą i wiosną drzewa sosnowe oraz i konary. Dokupiłem tylko gwoździe. Jak go wykonałem, nie będę opisywał, bo to jest proste, wystarczy zobaczyć fotografie.
Wykonanie samodzielnie ładnego naturalnego kompostownika jest bardzo łatwe. Należy wybrać tylko odpowiednie miejsce. Najlepiej dalej od miejsca naszego przebywania i częściowo zacienione. Najczęściej jest to róg działki. Oczywiście należy mieć też na uwadze sąsiadów.
Przygotowanie kompostownika do kompostowania odpadów zaczynamy od przygotowania podłoża. Na dno kładziemy rozdrobnione gałęzie, które przysypujemy warstwą ok. 10 cm ziemi lub kompostu. Kompostowane odpady przesypujemy warstwami ziemi.

Należy utrzymywać też odpowiednią wilgotność. Jeżeli uzbieramy już dość wysoką pryzmę, to na jej środku można zrobić wgłębienie, gdzie będzie się zbierać woda opadowa, ułatwiająca utrzymanie wilgotności. Przy braku opadów należy od czasu do czasu polać pryzmę wodą.
Dobrze jest też zadbać o napowietrzenie pryzmy. Zniknie nam problem, co zrobić z wyplewionymi chwastami, fusami kawy, herbaty, skorupkami jajek, szarej niezadrukowanej tektury, obierkami itp. Również rozdrobnione gałęzie będą dobrym materiałem na próchnicę.

Nie wrzucamy do kompostownika mięsa, kości, słodzonych i solonych odpadów, zarażonych grzybami chwastów, chemikalia.
W planach mam rozbudowanie obecnego kompostownika, gdy ten zostanie już zapełniony.
kompostownik
kompostowanie
kompostownik naturalny
jak zrobic kompostownik?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz